Se enkelt indlæg
  #1 (permalink)  
Gammel 18th July 2012, 04:42 PM
Kugle Kugle er offline
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2012
Indlæg: 3
Standard Opsigelse af lejemål efter 2½ måned, skal jeg stå for nyistandsættelse?

Hejsa

Jeg står i den situation at jeg, flytter fra mit enkeltværelse jeg har lejet i en 2 værelseslejlighed.

Jeg flyttede ind d. 1/6 og flytter nu d. 15/8. Lejemålet var istandsat ved indflytningen. Spørgsmålet er så hvorvidt udlejer kan kræve at mit enkeltværelse skal males for mit depositum?

I §7 står der "Er det aftalt, at lejemålet ved lejeforholdets ophør ligeledes skal afleveres nyistandsat?" krydset er i NEJ.

Jeg har desuden intet hængt op på væggene, ødelagt noget eller lign.

På forhånd tak.
Besvar med citat