|
|||
|
Jeg er ved at kigge på regnskabet for en andelsboligforening. Foreningen har et enkelt lån af betydning. Der er følgende at læse om lånet i regnskabet for 2011:
Nykredit, kontantlån 4,1204%, udløb 2035 Restgæld: 22.533.826 Kursværdi: 22.803.559 Renter: 1.057.361 Et andet sted i regnskabet står der at der er afdraget 558.426 på prioritetsgælden men der står også at de samlede finansielle omkostninger beløber sig til 1.119.734. Mit spørgsmål er: Afdrager foreningen på gælden således at den er gældfri i 2035 hvis der ikke iøvrigt sker ændringer, eller afdrager foreningen ikke og har dermed samme gæld i 2035? |
|
|||
|
Citer:
Så der er både betalt 1.057.361 i renter og afdraget 558.426. Så foreningen må være gældfri i 2035 hvis der ikke optages nye lån. Tak! |
|
|||
|
Citer:
Mange andelsforeninger kører for øvrigt deres regnskab som en slags likviditetsregnskab og egenkapitalen er jo også den, der bestemmer værdien af andelen, og her er et afdrag jo med til at nedbringe gælden, så et stort afdrag vil føre til en forøgelse af andelenes værdi. Lyder meget sandsynligt at foreningen har optaget et lån baseret på 4% obligationer i sommeren 2005 med udløb i 2035, der var den lange rente ihvertfald lige omkring de 4%. De øvrige oplysninger passer fint med 24 års restløbetid og et adm.bidrag på ca. 0,5%. Der er formentlig også en kasssekredit i andelsforeningen, som har givet en lille renteudgift, sådan er det ihvertfald i vores forening, hor man sparer op til hver termin. En forenings likviditet kan f.eks. se således ud (2 årlige terminer): Mange ellers sunde foreninger har for øvrigt ofte problemer med likviditeten, og her er RDs lån med månedlige betalinger nok noget billigere i praksis.
__________________
Glad husejer 1999-2011, før da andelsbolig og 1-V ejerlejlighed. Nu igen andelshaver, uden gæld. ---------- Købe ejerlejlighed for at bo der i 5 år, knapt så godt, men at Købe hus for at bo der i 20-30 år = God ide, den lange rente er jo dejlig lav. |
|
|||
|
Hvorfor dog denne anstrengende tone (i øvrigt en af dine dårlige vaner). OP var ganske tilfreds med svaret ses det tydeligtvaf hans svar.
|
![]() |
| Emne værktøjer | |
| Visningsmåde | |
|
|
Lignende emner
|
||||
| Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
| Stabil Andelsforening? | teisx | Finansiering | 1 | 16th January 2012 05:32 PM |
| Vurdering andelsforening | wombatten | Generelt | 18 | 19th November 2011 07:22 AM |
| Økomoni i andelsforening? | k_gaard | Finansiering | 1 | 14th July 2011 10:14 PM |
| Rentebombe i andelsforening | Connor | Finansiering | 5 | 29th June 2011 08:32 PM |
| Inkonvertibelt kontantlån | kons | Finansiering | 5 | 20th June 2010 09:00 AM |
|
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 10:21 AM. |