|
leveret af
|
|
|||||||
![]() |
|
|
Emne værktøjer | Visningsmåde |
|
|||
|
Har læst rigtig mange rigtig gode svar herinde, og sidder med et dilemma jeg gerne hører jeres kommentar på;
Jeg har en lille og dyr andelslejlighed som blev købt på toppen af boligboblen i 2007 for ca. 400.000. Den er så efterfølgende faldet i andelsværdi, og kan nu kun (hvis overhovedet!) sælges for ca. 60000, hvilket vil realisere et tab for mit vedkommende på godt 300.000. Andelsforeningen kører dårligt, og det ville være rigtig godt at komme fri af denne. Selve den månedlige ydelse inklusiv afdrag på renter og lån ligger for mig på 9000 (heraf ca. 6000 i ydelse), og for de samme penge kan jeg købe et mindre hus, hvor jeg rent faktisk vil være i stand til både at afdrage på huslånet, samt have varme, vand, ejendomsskat mv. inkluderet i de 9000. Mit spørgsmål er, om jeg drømmer urealistisk hvis jeg forestiller mig at jeg kan købe noget med - 300.000 i bagagen? Huset jeg har kig på er sat 200.000 ned i forhold til oprindelig pris og ejendomsvurdering - kan man "flytte rundt" på andelslånet, og få det ind i det nye lån? Jeg ville have et rådighedsbeløb på godt 14.000 månedligt når min boligudgift var betalt. Hvad ville I gøre i min situation? |
|
|||
|
Jeg anser det som helt urealistisk, at du kan købe noget andet. Hvis du sælger, vil lejebolig være din eneste mulighed. Hvis du ikke har adgang til eller tror du får adgang til en rimelig billig lejebolig, så ville jeg blive boende og spare op.
|
|
|||
|
Det er muligt du kan købe et hus til ca. 9000,- om måneden i omkostninger men du vil så stadig slæbe rundt på en ekstra gæld der formentlig skal laves som usikret forbrugslån med en rente på 10-12%. Sikkert med krav om det skal afdrages over 5-10 år hvis du overhovedet kan få banken med på det.
Jeg tror du er bedre tjent med at afdrage kraftigt på gælden for at reducere renteudgiften og så sælge når du kan gøre det uden at stå tilbage med en restgæld. At det hus du kigger på er sat ned i pris betyder ikke at der bliver plads til at låne mere handelsprisen. Det er jo netop sat ned fordi det ikke kunne sælges til den oprindelige pris og bank+realkredit vil ikke låne dig flere penge end den pris huset reelt kan handles til. Muligvis vil de endda kræve at du selv har 5-10% af handelsprisen med i opsparing men det kommer an på situationen.
__________________
I sincerely believe that banking establishments are more dangerous than standing armies, and that the principles of spending money to be paid by posterity, under the name of funding, is but swindling futurity on a large scale. - Thomas Jefferson Sidst redigeret af Firsttimebuyer : 11th February 2013 kl. 08:59 AM. |
|
|||
|
Et lån på 300.000 kr til 12% i rente afdraget over 10 år koster 4.305 kr om måneden i ydelse, så læg de 4.300 kr oveni dit budget, når du skal vurdere om banken vil hjælpe dig!
Jeg ville bide i det sure æble, og konstatere at det var et dårligt køb i 2007 og øge afdraget på lånet, så dette afdrages hurtigst muligt. Jeg tror ikke at nogen bank vil hjælpe dig med et boligkøb med et minus på 300.000 kr i disse tider... |
![]() |
| Emne værktøjer | |
| Visningsmåde | |
|
|
Lignende emner
|
||||
| Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
| Syv år gammel villa revet ned | shintai | Generelt | 1 | 4th August 2011 04:56 PM |
| Skal andelsboligforeningers årsregnskaber godkendes af revisor? | herinde | Generelt | 1 | 16th February 2010 10:00 AM |
| Gammel check | ufferoenne | Generelt | 16 | 24th April 2009 05:17 PM |
| Gammel Strand: Nej tak til Metro! | CK83 | Generelt | 13 | 18th September 2008 11:16 PM |
| Ny eller gammel? | petruska | Generelt | 3 | 29th December 2007 10:05 AM |
|
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 10:11 PM. |