Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Generelt lejeboliger
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 25th July 2010, 10:26 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 11
Standard Opsige lejer som ikke har en lejekontrakt

Hej, jeg har købt en ejendom hvor der allerede bor en familie, de har boet der i en del år nu, og har aldrig haft en lejekontrakt. Det drejer sig og et hus/villa - en beboelseslejlighed kalder man det vist i lejelovs sprog?

Jeg vil gerne opsige lejer, da jeg selv har tænkt mig at bruge huset. Men hvordan skal jeg bære mig ad? ved de har et års opsigelse uanset hvad, og det er også fint nok. Men skal jeg lave dem en lejekontrakt, og så anføre i §11at den kun gælder et år? eller skal de ha en opsigelse med det samme?

Og hvad med depositum, jeg ville gerne opkræve et symbolsk beløb for min sikkerhed, kan man man gøre det samtidig med opsigelsen?
Håber på nogle kyndige svar
pft
kenan
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 10:28 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 576
Standard

Det lyder som om at du skal have fat i en dygtig boligadvokat
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 11:09 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 11
Standard

Dejligt brugbart svar ellers, kan du ikk henvise til nogle lov bestemmelser eller noget, eller komme med en forklaring istedet for bare a svare sådan? Det er hus jeg har købt på tvang , er i min gode ret til at opsige, med 12 mdr varsel, når jeg selv ønsker at benytte ejendommen. Ifølge lejeloven paragraf 83 a.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 11:26 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2008
Indlæg: 637
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Kenan Pedersen Se indlæg
Hej, jeg har købt en ejendom hvor der allerede bor en familie, de har boet der i en del år nu, og har aldrig haft en lejekontrakt. Det drejer sig og et hus/villa - en beboelseslejlighed kalder man det vist i lejelovs sprog?

Jeg vil gerne opsige lejer, da jeg selv har tænkt mig at bruge huset. Men hvordan skal jeg bære mig ad? ved de har et års opsigelse uanset hvad, og det er også fint nok. Men skal jeg lave dem en lejekontrakt, og så anføre i §11at den kun gælder et år? eller skal de ha en opsigelse med det samme?
Du er velkommen til at udfærdige en lejekontrakt, men det er ikke nødvendigt. Hvis lejerne selv spørger om en, har du dog pligt til at udfærdige en, jf. lejelovens § 4, stk. 1.

Uanset om du udfærdiger lejekontrakt eller ej, skal du snarest - helst som anbefalet brev - sende dem en skriftlig opsigelse (og naturligvis selv beholde en underskrevet kopi), hvor du henviser til dit tvangsauktionskøb, til at du selv ønsker at bruge boligen, og til den relevante lovbestemmelse - lejelovens § 83, stk. 1, litra a). Opsigelsestiden er et år, jf. lejelovens § 86, stk. 2.

Det er vigtigt, at du sender en opsigelse frem for at udfærdige en tidsbegrænset lejekontrakt, da det ikke er sikkert, at tidsbegrænsningen vil blive godkendt af boligretten i tilfælde af en konflikt. Endvidere kræver en tidsbegrænsning jo også, at lejerne er med på det; hvorimod en opsigelse i aftaleretlig forstand er et påbud, som har retsvirkning også uden lejers samtykke.

Citer:
Og hvad med depositum, jeg ville gerne opkræve et symbolsk beløb for min sikkerhed, kan man man gøre det samtidig med opsigelsen?
Har lejerne ikke betalt depositum til den gamle udlejer?
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 03:27 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 11
Standard

Hej, og tusind tak for dit svar. Det var præcis sådan et svar jeg havde ønsket mig

men har lige et par ting mere , lejer har bedt om en lejekontrakt, men den vil ikke stille mig dårligere i forhold til at opsige dem vel ? Og ang lejekontrakten, så er det bare en alm a8 formular jeg skal bruge ikke?

De har ikke betalt depositum til gamle udlejer. Hvordan kræver jeg det?
HvAd gør jeg hvis de nægter at underskrive opsigelsen , og/ eller betale mig et depositum? Spørger fordi der nok desværre er sådan nogle typer jeg er oppe imod ( på forhånd tak for hjælpen.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 03:46 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2009
Indlæg: 135
Standard

3. Depositum og forudbetalt leje
Der findes faste regler for, hvor meget udlejer kan opkræve i depositum og forudbetalt husleje.

Udlejer må opkræve et depositum svarende til 3 måneders husleje. Er der sket skader deciderede på lejemålet i udlejningsperioden, kan depositummet gå til udbedringen af disse.

Yderligere må udlejer opkræve 3 måneders forudbetalt husleje. Dette beløb er beregnet til at betale huslejen i den sidste periode af lejemålet.

Udlejer har ret til at regulere depositum og forudbetalt husleje i forbindelse med varsling af huslejestigninger.

Depositum og forudbetalt husleje bliver ikke forrentet.

Skifter ejendommen ejer, hæfter den nye ejer for tilbagebetalingen af depositum.


Du bør ikke acceptere at betale indskud eller "dusør", som ikke umiddelbart kan tilbageføres til dig. Husk kvittering for alle indbetalinger.

Andelsplus.dk - Find din nye andelsbolig i dag
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 05:13 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 11
Standard

Nu læser jeg forskellige steder at i sådan en opsigelse SKAL der stå, at lejer har ret til at klage inden 6 uger og hvor de kan klage hennem, og hvis ikke opsigelsen har denne information så er den ugyldig? hva det nu for noget?

det står her feks:

Lejernes LO - Udlejers opsigelse
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 07:57 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2008
Indlæg: 637
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Kenan Pedersen Se indlæg
Hej, og tusind tak for dit svar. Det var præcis sådan et svar jeg havde ønsket mig

men har lige et par ting mere , lejer har bedt om en lejekontrakt, men den vil ikke stille mig dårligere i forhold til at opsige dem vel ?
Du har pligt til at lave en lejekontrakt til dem, når de beder om det, jf. lejelovens § 4, og det påvirker ikke dine muligheder for at opsige lejligheden (men er jo alene en skriftlig bekræftelse af det allerede eksisterende aftaleforhold, som du er trådt ind i, hvilket du også bør anføre i kontrakten.) Lejekontrakten skal underskrives af lejerne.

Citer:
Og ang lejekontrakten, så er det bare en alm a8 formular jeg skal bruge ikke?
Jo, det er det.

Citer:
De har ikke betalt depositum til gamle udlejer. Hvordan kræver jeg det?
Depositum skulle have været krævet af den gamle udlejer. Krav på depositum skal nemlig stilles ved lejemålets indgåelse, jf. lejelovens § 34, stk. 1. Derfor vil jeg umiddelbart mene, at du desværre kan ikke kræve depositum nu.

Citer:
HvAd gør jeg hvis de nægter at underskrive opsigelsen , og/ eller betale mig et depositum? Spørger fordi der nok desværre er sådan nogle typer jeg er oppe imod ( på forhånd tak for hjælpen.
Opsigelsen skal de ikke underskrive, det er jo et påbud, som har retsvirkning, selv om det kun er dig, der har underskrevet det.

Citer:
Nu læser jeg forskellige steder at i sådan en opsigelse SKAL der stå, at lejer har ret til at klage inden 6 uger og hvor de kan klage hennem, og hvis ikke opsigelsen har denne information så er den ugyldig? hva det nu for noget?

det står her feks:

Lejernes LO - Udlejers opsigelse
Det har du ret i, det overså jeg desværre, beklager
Der skal stå i opsigelsen, at lejer kan gøre indsigelse mod opsigelsen inden for en 6 ugers frist, jf. § 87, stk. 1. En evt. indsigelse skal meddeles dig.

Det skal du naturligvis skrive i opsigelsen, og hvis lejer inden for fristen gør indsigelse, bliver du nødt til at gå til boligretten, som kan fastslå opsigelsens gyldighed trods indsigelser, jf. § 87, stk. 2.
Så bør du have fat i en lejeretsadvokat, hvis det kommer så vidt.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 26th July 2010, 10:06 PM
TGJ TGJ er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2008
Indlæg: 702
Standard

JEg vil nok tilslutte mig koret, der foreslår en advokat. Du ønsker virkelig ikke at lave nogle fodfejl her.
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 27th July 2010, 08:44 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 576
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Kenan Pedersen Se indlæg
Dejligt brugbart svar ellers, kan du ikk henvise til nogle lov bestemmelser eller noget, eller komme med en forklaring istedet for bare a svare sådan?
Hvis du baserer vigtige beslutninger, der kan få stor økonomisk konsekvens for dig, på råd og anvisninger du får i et internetforum, og ikke hvad en professionel, der har en ansvars- og rådgivningsforsikring i ryggen, ja så er du ikke bange af dig....
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Hjælp til lejekontrakt olh Generelt lejeboliger 19 2nd February 2013 11:10 PM
Opsige lejer uden lejekontrakt? Kenan Pedersen Jura 1 28th July 2010 05:36 AM
Kan man virkelig ikke slippe ud af den lejekontrakt? ZaiKos Jura 6 8th January 2010 08:32 PM
opsigelse af lejekontrakt pedersen312704 Jura 2 2nd September 2009 12:26 AM
lejekontrakt skalvarefar Hjælp / Tips 1 27th August 2008 10:13 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 03:08 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.