Div. spørgsmål om almen bolig i København efter endt uddannelse/fleksibel udlejning
Kære alle,
Jeg har søgt lidt på forummet og fandt især at Crumars post var en stor hjælp med generelle anvisninger om hvilke boligforeninger der er i København.
Mit spørgsmåls emne går på min boligsituation efter jeg er færdig med uddannelse. Jeg bor i Århus og er færdig om ca. to år hvor jeg nok kunne tænkes at ville flytte til København, så boligforeningsmedlemsskab virker som en ide. Det jeg tænker på er specifikt flexibel udlejning f2c for studerende uden for Københavns Kommune og så fx med noget indflytning og dokumentationskrav mens jeg stadig er i gang med specialet.
Prisen er nok det største krav. 6000 + forbrug er nok for dyrt eftersom jeg ikke (endnu) lige har et fast job på hånden til efter studierne, så min økonomi skal ikke smadres hvis jeg kommer på dagpenge på dimittendsats, så enten skal det nok være en 2-værelses, billig 3-værelses, eller evt. en dyrere med bortfremleje af det ene værelse (må man overhovedet det?).
Derfor er spørgsmålet hvilke boligforeninger bør jeg melde mig ind i?
mvh
Kasper
Sidst redigeret af Kasper Simonsen : 1st July 2011 kl. 09:09 PM.
PM Crumar. Han er enormt flink til at hjælpe de (efterhånden mange, tror jeg) brugere herinde, der er ved at rode sig ud i opskrivninger mv. (inkl. undertegnede).
PM Crumar. Han er enormt flink til at hjælpe de (efterhånden mange, tror jeg) brugere herinde, der er ved at rode sig ud i opskrivninger mv. (inkl. undertegnede).
Kan du huske hvilke råd Crumar har sendt til dig via PM? Jeg har forsøgt at skrive og kunne godt bruge nogle råd til boligsøgningen