Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Generelt lejeboliger
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 09:32 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 12
Smile Udlejers adgang til mit lejemål

Hej har brug for lidt hjælp her...
Hvis udlejer ønsker at få adgang til mit lejemål, til en vurderingsmand der skal vurdere lejligheden.. er der så ikke et krav om en passende tidsvarsel? Jeg har fået 1 dags varsel. kan jeg nægte udlejer adgang denne dag, og bede om en mere passende tidsvarsel?

På forhånd tak til alle;-)
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 09:49 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

Udlejeren kun ret til at komme ind i din lejlighed, hvis du bliver varslet på forhånd. Du kan blive varslet med en frist på 6 uger eller 3 måneder. Der varsles med 6 uger, hvis der er tale om iværksættelse af arbejder, som ikke vil være til stor ulempe for dig som lejer - ellers vil varslet være 3 måneder (f.eks. større renoveringssager).

Giver man ikke adgang til lejligheden efter at have modtaget en sådan varsling, kan udlejer gå i fogedretten for at få adgang, eller udlejer kan vælge at ophæve lejemålet.

I alle andre tilfælde skal udlejer have din tilladelse for at få adgang til din lejlighed.

Reglerne herom findes i lov om leje af almene boliger §§ 32 og 33.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 09:54 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 12
Standard

Mange tak for dit svar, det værdsætter jeg meget...Men da det ikke er en varsling om et arbejde/reperation/forbedring, er det så stadig 6 ugers varsling der gælder?..

Tak igen
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 10:01 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af MissCaba Se indlæg
Mange tak for dit svar, det værdsætter jeg meget...Men da det ikke er en varsling om et arbejde/reperation/forbedring, er det så stadig 6 ugers varsling der gælder?..

Tak igen
I alle andre tilfælde herunder, besøg af vurderingsmand , skal udlejer have din tilladelse for at få adgang til din lejlighed. Jeg vil anbefale du sammen med udlejer finder en dag og tid hvor de kan komme (udlejer kan dog ikke diktere dig hvornår, men du har pligt til at give en tilrådigheds dag/tid).

Hjemmets ukrænkelighed, sættes høj i danskret. Men husk, får udlejer ikke adgang til lejligheden på sigt, kan udlejer vælge at ophæve lejemålet.

Sidst redigeret af molan : 30th September 2011 kl. 10:07 AM.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 10:06 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 12
Standard

Jo men er det så 6 uger eller?,, undskyld , jeg er ikke så stærk på området..
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 10:11 AM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Lokation: 2860
Indlæg: 11,106
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af MissCaba Se indlæg
Jo men er det så 6 uger eller?,, undskyld , jeg er ikke så stærk på området..
Det bestemmer i sammen. Men hvis du ikke vil se ham kan han ikke komme ind før om 6 uger.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 10:11 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

Jeg rettede lige i mit svar.

Nej det er ikke 6 uger. Det er når du/I kan blive enige, sådan set har udlejer ikke ret til at bestemme hvornår, det kan du faktisk selv gøre. Bare udlejer rimeligvis får adgang og det vil forventningsvis ikke være uden for de normalte arbejdstider. Dvs. adgange bør være mandag til fredag på et tidspunk mellem kl. 7-18, så begge parter bliver mindst mulig generet.
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 10:15 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

Det betyder på almindelig dansk at hvis du skal eks. på ferie de næste 8 uge, så kan udlejer stadig ikke få adgang om 6 uger, men først når I er enige om det eks. om 8-9 uge når du er tilbage.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 30th September 2011, 10:15 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 12
Standard

Jeg har fuldt forstået nu,, og jeg takker mange gange for din tid.... det har hjulpet mig,, have en god dag,, og tak igen;-))
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Adgang til handelspriser QED Generelt 1 3rd August 2010 06:56 PM
Betingelser for adgang til salgspriser Laila22 Fejl 2 8th October 2009 08:44 AM
Lejeret - Privat udlejers 14 dage til at fremsætte krav om forbedringer mostmighty Generelt 3 20th August 2009 11:55 AM
Nemmere adgang til foreningstal lhvitved Ønskelisten 0 20th August 2009 10:13 AM
udlejers vedligeholdelsesforpligtelse... stadig_lejer Generelt 5 17th September 2008 11:09 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 12:59 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.