Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Generelt lejeboliger
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 30th March 2013, 05:23 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jan 2013
Indlæg: 3
Standard Har ikke fået forbrugsopgørelse i 2 år...

Hej.

Min familie og jeg bor til leje i privat bolig og har boet her i godt tre år. Vi betaler aconto beløb for el, varme og vand hver måned. På de tre år har vi kun fået én opgørelse over el,varme og vand og det var efter første år og det var en ret stor ekstra regning vi fik der. Nu er det 2 år siden og vi har ingen opgørelse fået, selv om vi har sagt det flere gange til udlejer. Kan udlejer komme med opgørelse nu og kræve op for de sidste 2 år, eller hvordan fungerer det? Vi frygter lidt en stor regning og synes ikke det vil være fair, for havde vi fået opgørelsen til tiden, kunne vi justere acontobeløbet og måske stå uden en ekstra stor regning nu....håber at nogle kan hjælpe og gøre mig lidt lidt klogere..
Mvh M
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 30th March 2013, 08:36 PM
Member
 
Registreringsdato: Jun 2010
Indlæg: 36
Standard

https://www.retsinformation.dk/forms...aspx?id=132875

"§ 42. Er regnskabet ikke kommet frem til lejeren ved udløbet af den i § 40, stk. 1, nævnte frist, mister udlejeren sin ret til at kræve tillægsbetaling af lejeren.
Stk. 2. Fremsendes regnskabet ikke inden 2 måneder efter den i stk. 1 nævnte frist, kan lejeren undlade at indbetale varmebidrag, indtil lejeren har modtaget regnskabet og har modtaget et eventuelt for meget betalt varmebidrag for den afsluttede varmeregnskabsperiode."
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 4th April 2013, 12:27 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jan 2013
Indlæg: 3
Standard

ok tak, men har lidt svært ved at forstå hvad det betyder. Hvordan ved jeg hvornår den nævnte frist er? Hvornår starter/slutter et regnskabsår?
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 4th April 2013, 01:31 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2009
Indlæg: 558
Standard

Det skulle gerne stå i din kontrakt.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 15th October 2014, 01:16 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Oct 2014
Indlæg: 1
Standard

§ 39. Varmeregnskabsåret begynder den 1. juni, jf. dog stk. 3.
Stk. 2. Udlejeren kan med 6 ugers varsel bestemme, at varmeregnskabet fremtidig skal afsluttes på en anden dato. Regnskabsperioden ved overgangen til det nye regnskabsår må højst være 18 måneder.
Stk. 3. For ejendomme, hvor leverancen sker fra et kollektivt varmeforsyningsanlæg, skal varmeregnskabsåret dog følge varmeforsyningsanlæggets.
§ 40. Regnskabet vedrørende udgifterne til ejendommens opvarmning og forsyning med varmt vand i varmeregnskabsåret skal være kommet frem til lejerne senest 4 måneder efter varmeregnskabsårets udløb. ....
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Hjælp! Har ikke fået indskud Frkisthe Jura 5 2nd July 2012 10:02 PM
Så har Finanstilsynet fået øje på NYK stråmandshandler Thomas Finansiering 23 30th June 2011 07:39 PM
Nu har pressen fået øje på BRF Thomas Finansiering 8 19th November 2010 02:59 PM
Har fået job :D Råd ang. bolig? peet_dk Generelt 15 4th November 2009 08:47 AM
Har fået eget postnummer sinekaus Fejl 1 27th November 2008 11:33 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 03:56 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.