Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 11th May 2010, 10:11 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2009
Indlæg: 226
Standard Fortrydelsesret ved køb af byggefirma

Hvis man underskriver et købstilbud har man normalt 6 hverdage til at fortryde i, mod at man betaler en godtgørelse på 1% af købesummen. Er dette lovbestemt, og er det også gældende, hvis sælger har opført ejendommen med videresalg for øje?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 11th May 2010, 10:54 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Lokation: 2860
Indlæg: 11,116
Standard

Ja det ville jeg mene. Men hvis sælger ikke har skrevet under, kan du bare meddele at du fortryder og så er det gratis, så vidt jeg kan se.

Synopsis - overblik over juraen
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 11th May 2010, 11:02 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2009
Indlæg: 226
Standard

Men der står:

§ 11. Fortrydelsesretten er betinget af, at køberen inden udløbet af den i § 8 nævnte frist betaler en godtgørelse på 1 pct. af købesummen til sælgeren, jf. dog stk. 2. Køberen kan med frigørende virkning betale til en erhvervsdrivende som nævnt i § 6, stk. 3.

Stk. 2. Køberen skal ikke betale godtgørelse efter stk. 1, såfremt aftalen er indgået med en sælger, der har opført ejendommen med salg for øje, eller hvis hovederhverv er at sælge fast ejendom, når sælgeren har handlet som led i dette erhverv. Går aftalen ud på køb af en grund samt ny- eller færdigopførelse af en hel bygning på grunden som nævnt i § 14, finder § 17 tilsvarende anvendelse.

§ 17. Træder bestilleren tilbage, kan entreprenøren alene kræve vederlag for arbejde, som efter aftalen allerede skulle være udført, og som er udført.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 11th May 2010, 11:13 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Lokation: 2860
Indlæg: 11,116
Standard

Nåmen så er den vel ikke længere. Jeg ville dog sørge for at have en advokat i baghånden. En ting er loven, en anden er folks lyst til at overholde den.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 11th May 2010, 11:13 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Lokation: Du får et gæt -:)
Indlæg: 6,861
Standard

OK, jeg kom et par minutter for sent :-)

Nej. Dog med forbehold for at der måtte være aftalt noget andet i købsaftalen.

https://www.retsinformation.dk/Forms....aspx?id=59440


§ 11. Fortrydelsesretten er betinget af, at køberen inden udløbet af den i § 8 nævnte frist betaler en godtgørelse på 1 pct. af købesummen til sælgeren, jf. dog stk. 2. Køberen kan med frigørende virkning betale til en erhvervsdrivende som nævnt i § 6, stk. 3.

Stk. 2. Køberen skal ikke betale godtgørelse efter stk. 1, såfremt aftalen er indgået med en sælger, der har opført ejendommen med salg for øje, eller hvis hovederhverv er at sælge fast ejendom, når sælgeren har handlet som led i dette erhverv. Går aftalen ud på køb af en grund samt ny- eller færdigopførelse af en hel bygning på grunden som nævnt i § 14, finder § 17 tilsvarende anvendelse.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Kontrakt med mægler...er der fortrydelsesret? koden Generelt 4 20th April 2010 07:59 PM
Fortrydelsesret på lejekontrakt? exante Generelt lejeboliger 0 15th March 2010 08:35 PM
Uheldigt byggefirma! thsv Generelt 1 1st August 2008 10:52 AM
Fortrydelsesret kortere end 6 dage - kan man det??? uthuth1 Generelt 2 7th June 2008 06:58 PM
Nu med total fortrydelsesret Goldenboy Generelt 0 4th May 2008 12:43 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 06:21 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.