Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #11 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 07:09 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2010
Indlæg: 508
Standard

@Ivanhoe - vil tro 6500 kr. er max. - ca. den dyreste boligadvokat som jeg har snakket med. Men altså en andel kan købes med negativ værdi og med særlige forbehold. Så hvis du kan få sælger og bestyrelse med på at uanset hvad der måtte ske i fremtiden, så kan foreningen og konkursboets kreditor kun hente pengene hos sælger og din advokat siger god for ordningen, så er du homefree.
Altså lav en ordning, hvor du max. skal betale X kr. pr. måned til foreningen - og at du har ret til at sælge andelen tilbage til sælger, hvis der rettes krav mod dig så du ender med en pris pr. måned over det aftalte. Jeg vil foreslå et max. loft på 800 kr/m2 pr år. Ca. det samme som huslejenævnet i kbh accepterer som max, så vidt jeg husker. Det kan altså være en god ide, hvis foreningen er tæt på konkursen for du overtager den så som lejelejlighed vel at mærke efter lejeloven - altså billigt. En af de eneste udveje til en lejelejlighed som er til at betale i kbh. Mener dog der er noget med at der ikke er noget huslejenævn i frb eller noget loft for lejen på frb så vidt jeg husker.
__________________
Bedste hilsner
Moccapower
__________________________________
Elskede OTAs guldkorn som dreng, men synes dem jeg får på boligdebatten smager bedre som voksen - benægter pure at jeg tidligere har skrevet Kellogs og desuden var pakken ikke blå, men sort/hvid!
Besvar med citat
  #12 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 09:55 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

Hvad er huslejen?

Det er med en vis risiko, men det kan være en måde at få en lejlighed uden at komme til at hænge på en kæmpe istandsættelses regning.

PT er der vist to muligheder for Duegården

1) De siger ja til Nykredits redningspakke til august, som for dig indeholder en mulighed for "gratis" fraflytning med 6 måneders varsel.

2) De siger nej og Nykredit har bebudet en konkursbegæring, men usikket om de "tør" føre den ud i livet. Konkurs for dig er fint, usikkerhed er skidt.

Hvorfor vil du gerne flytte ind i Duegården?
Besvar med citat
  #13 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 09:59 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2011
Indlæg: 10
Standard

Hej Codul,

Det er ikke et must at flytte ind i Duegården, tænkte mere på hvis jeg kunne få en bolig til omkring de 6000, ville det være fint for mig. Hvad er selve risikoen ved det her?
Besvar med citat
  #14 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 10:20 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

Risiko: At et flertal i foreningen beslutter at bevare. For at bevare foreningen skal huslejen stige, du ønsker ikke at betale mere i husleje men kan ikke slippe, da ingen vil overtage din andel.

Risikoen er ikke så meget konkursen, men det er den dårlige økonomi i foreningen og sekundært den ventetid der går frem mod en evt. konkurs. Hvis du nu gerne vil flytte kan du ikke slippe for udgifterne før foreningen er endelig konkurs og er der en ny som vil overtage din andel?

Hvis du kigger lidt på foreningens hjemmeside, kan du læse dig frem til at et flertal ønskede at opløse foreningen, men de er bare ikke 2/3-dele som vedtægterne kræver. Det betyder at et mindretal nu skal forsøge at drive en forening videre, hvor flertallet ønsker den lukket.

Jeg kender til folk som er flyttet ind i en konkurstruet forening næsten gratis og så gjort brug af en redningspakke og flyttet derfra kvit og frit med 3 måneders opsigelse. Det var et OK billigt sted at bo i et år, og ingen flytteregning. Tilgengæld var det en kæmpe risiko, hvis nu ikke redningspakken med mulighed for overdragelse til foreningen var kommet igennem.
Besvar med citat
  #15 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 10:35 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2011
Indlæg: 10
Standard

Mange tak for dit svar, det sætter tingene lidt i perspektiv.

Så jeg står med 2 muligheder

1. Foreningen går konkurs = godt for mig
2. Foreningen fortsætter = dårligt for mig da jeg så ikke kan komme af med andelen.

Hvis jeg nu gerne vil bo der i en længere årrække, hvilke ting skal jeg så være obs på? Kan jeg i realiteten komme til at betale en husleje på 15000 pga foreningens dårlige økonomi?
Besvar med citat
  #16 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 10:43 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

Det virker som om der er en del (pt mindretal) som er villigt til at gå meget langt for at forsvare deres forening/oprindelige indskud (sunk cost) og i deres kamp er de villig til acceptere en høj (højere) husleje. I dag betaler de allerede det dobbelte ift til dem som ikke gik med i foreningen min blev som lejere.

En konkurs i en stor forening er uprøvet land og derfor ikke 100 procent sikkert hvad der sker og hvad lejen bliver efterfølgende. Og Kreditor (Nykredit) vil sikkert trække det i langdrag mens de håber på stigende boligpriser.
Besvar med citat
  #17 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 10:58 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2010
Indlæg: 508
Standard

@ivanhoe - så at thyradanebod har en særordning, hvor man har ret til at sælge andele tilbage til foreningen for én kr. og dermed taber sit indskud på 25k for en 1V'er til små 6k om mdr. Ville helt sikkert prøve eller kræve en lignende ordning, så bor du til leje i et par år og overtager den som alm. lejlighed til lejelovens takster eller flytter ud på et billigere marked end i dag. Så loft og ret til tilbagesalg til sælger/forening er redningsplanken.
Besvar med citat
  #18 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 11:08 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af moccapower Se indlæg
@ivanhoe - så at thyradanebod har en særordning, hvor man har ret til at sælge andele tilbage til foreningen for én kr. og dermed taber sit indskud på 25k for en 1V'er til små 6k om mdr. Ville helt sikkert prøve eller kræve en lignende ordning, så bor du til leje i et par år og overtager den som alm. lejlighed til lejelovens takster eller flytter ud på et billigere marked end i dag. Så loft og ret til tilbagesalg til sælger/forening er redningsplanken.
Ordningen er en del af Nykredits redningspakke for Thyra danebod, Nykredit har tilbudt det samme til Duegården, men de har indtil videre sagt nej til redningspakken.

Du får ikke en bestyrelsen til at accepere den slags vilkår. (slet ikke mift i en forhandlingssituation)

Hvis man skal følge dit råd skal man fremleje andelen, det er ikke et køb.
Besvar med citat
  #19 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 11:26 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2010
Indlæg: 508
Standard

@codul - interessant, hvis de tilbyder den ordning som standard så man ved hvad man har at forholde sig til fremover måske- har ikke læst den endnu. Kan sagtens se at man ikke vil tilbyde den ordning, hvis man lige har sagt nej til den på GF.

Så en anden konkurstruet forening på amager, på halandsgade vist, der ønsker nykredit pro-rata lån som jeg forstår som yderligere lån med personlig hæftelse. Lyder som bad biznes for andelshaverne.

Det blev præsenteret som et køb i annoncen - læste det i al fald sådan, men er nu blevet lidt klogere. Flirter også med tanken lissom Ivanhoe.
__________________
Bedste hilsner
Moccapower
__________________________________
Elskede OTAs guldkorn som dreng, men synes dem jeg får på boligdebatten smager bedre som voksen - benægter pure at jeg tidligere har skrevet Kellogs og desuden var pakken ikke blå, men sort/hvid!
Besvar med citat
  #20 (permalink)  
Gammel 11th July 2011, 11:30 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

Nykredit vil også have pro rate hæftelse for ekstra lån til renovering i Duegården, jeg vil bare sige løb.....
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Er der noget nybyggeri der IKKE er byggesjusk/konkursramt etc..? rumguf Generelt 43 28th December 2010 04:01 PM
Overtagelse af hus Ros81 Generelt 6 18th August 2010 09:34 PM
Overtagelse af hus, men. Hanne34 Generelt 6 12th June 2010 09:29 PM
Overtagelse af lån Bjarne Goldbæk Finansiering 6 27th April 2010 08:15 PM
Nedslag på andelsbolig grundet sen overtagelse tbh Generelt 8 29th April 2009 11:07 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 04:22 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.