|
|||
|
Vi er unge (førstegangs)købere på udkig efter en andelsbolig i Odense, og ønsker derfor en vurdering af, om vi kan være trygge ved andelsforeningens økonomi, og om boligen er rigtigt prissat.
Vi vurderer, at området er attraktivt, da det er et naturskønt område uden trafikstøj, kun 6 km fra centrum. EDC : Andelsbolig, Villestoftehaven 134, 5210 Odense NV Umiddelbart synes vi jo, det ser ret fornuftigt ud. Vi påregner at udskifte køkkenet. Men hvad mener i? ![]() Sidst redigeret af jessing1 : 16th May 2012 kl. 03:22 PM. |
|
|||
|
Ikke om jeg begriber hvorfor man vil i nv, n og nø. Det er jo stort set sølvbryllupskvarterer det hele...
. Bor forresten selv i andelsbolig og jeg vil godt advare lidt imod det da der er en tendens til at laveste fællesnævner kommer til at herske... |
|
|||
|
Indexlånet, som er rentefrit udløber om blot 3 år i følge regnskabet, hvorefter foreningen kan koncentrere sig om afdrag på nedsparingslånet. Foreningen bør nok sikre en lav rente på dette lån allerede nu, f.eks. ved optagelse af et 3½% 30 års lån med afdrag, eller evt. 3% 20 år.
Den angivne "rente" i regnskabet er adm.bidrag til kreditforeningen for indexlånets vedkommende. Der betales mindst 7,5 % i rente på nedsparingskreditten, sådan som jeg læser regnskabet. For øvrigt et ret typisk regnskab for en forening med store afdrag og overskud på selve driften, men likviitetsunderskud, som i dette tilfælde finansieres ved nedsparingskreditten.
__________________
Glad husejer 1999-2011, før da andelsbolig og 1-V ejerlejlighed. Nu igen andelshaver, uden gæld. ---------- Købe ejerlejlighed for at bo der i 5 år, knapt så godt, men at Købe hus for at bo der i 20-30 år = God ide, den lange rente er jo dejlig lav. |
![]() |
| Emne værktøjer | |
| Visningsmåde | |
|
|
Lignende emner
|
||||
| Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
| Andelsbolig i Odense | føkonom | Generelt | 1 | 28th March 2012 11:58 PM |
| Andelsbolig - vurdering | jtr | Generelt | 5 | 15th August 2011 10:25 AM |
| Vurdering af andelsbolig | JeppeDahl | Generelt | 20 | 15th July 2011 04:04 PM |
| Andelsbolig vurdering | daviddr | Generelt | 22 | 25th October 2010 09:44 AM |
| Vurdering af hus i Odense SØ | fedtmule | Generelt | 9 | 28th April 2009 07:48 AM |
|
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 10:04 AM. |