Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 18th August 2012, 09:57 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 5,136
Standard Det er heller ikke let, når byggefirmaet ikke aner, hvad de taler om..

.. og hverken ved, hvordan man staver til hustypen eller har kendskab til, hvad der ligger i ordet patriciervilla. Nej, et helt almindeligt murermesterhus med inspiration fra Bedre Byggeskik-stilen bliver ikke til en patriciervilla, bare fordi man påsætter en småopulent karnap med terrasse ovenpå. Suk.

Det kan sagtens være, at indehaveren har 38 års erfaring som arkitekt og iøvrigt bygger glimrende huse. Det sidste skal jeg ikke kunne sige hverken fra eller til. Vedkommende har bare ikke megen forstand på arkitekturhistorie og huskategorier

LTM Arkitekt og byggefirma| Huse vi har tegnet - Patricia
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 18th August 2012, 10:07 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 5,136
Standard

Jeg havde helt glemt, at navnkundige Lasse Larsen (kvaliteten af deres huse ufortalt, iøvrigt ) har lavet samme brøler

Byggefirma navn?
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 19th August 2012, 08:09 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 4,043
Standard

funkishuse - Google-søgning

Når man googler " funkishuse " får man bla. dette fotogalleri. Den største del er ikke funkishuse i gængs forstand, men hvad skal man ellers kalde byggestilen for moderne huse med fladt tag og iøvrigt bygget i minimalistisk stil.

Ligeledes når man søger på " typehus ", hvad skal man kalde et moderne typehus, over halvdelen af det man betegner som typehuse, er nok kun lavet i et eksemplar.

Jeg tror nok at LTM ved hvad en partriciervilla er og byggefirmaerne er vel ikke vilde med at kalde deres huse for typehuse. Nå man læser hvad de skriver, kan de da ikke nævne nok at de bygger individuelt.

Det drejer sig vel om markedsføring.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 19th August 2012, 12:12 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 5,136
Standard

Åh ja - misforståelsen af stilbetegnelsen "funkis" er jo desværre endnu mere udbredt *

I min verden kunne man jo netop kalde husene minimalistiske, inspireret af 30ernes hvide modernisme/modernistisk inspireret, inspireret af Bauhaus (selvom de sjældent når inspirationskilderne til sokkeholderne). Funkis er det i alle tilfælde ikke.

Helt overordnet har du ret i, at mainstream-byggefirmaerne i snart mange år har stået i en små-skizofren situation, hvor de har været nødt til at sælge et relativt standardiseret produkt langt mere individualistisk, end de stakkels huse kunne bære.

På samme måde er de i deres reklamematerialer nødt til at forholde sig til købernes ofte uvidende og mæglerannonce-påvirkede præferencer. Således må et Bedre Byggeskik-hus naturligvis sælges som en patriciervilla (så foretrækker jeg næsten Frydkjær/Skare, der kalder deres pastiche af et Bedre Byggeskik-hus for et skagenhus, selvom det heller ikke giver megen mening).

* Jeg møder folk, der kalder al modernistisk og funktionalistisk influeret arkitektur for "funkis", høh; det lyder lidt pudsigt, når de bruger ordet funkis om en typisk brutalistisk inspireret boligblok fra 1970erne.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 19th February 2013, 01:50 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2013
Indlæg: 1
Standard

Murmestervilla, patriciervilla eller hus bygget efter Bedre Byggeskik-stilen – tjah, kært barn har mange navne og den gedigne hustype, som så mange holder af, er ingen undtagelse. For os hos LTM er det vigtig at holde en høj standard i vores byggeri og vi tager gerne en snak om dit kommende hjem.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 19th February 2013, 02:21 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 945
Standard

Jeg bumper lige: er der nogen der har kendskab til bøger der specifikt omhandler bungalows fra trediverne? Stilanbefalinger ved ombyg, modernisering, svage punkter m.v.... Kan kun finde sporadiske beskrivelser på f.eks bolius. Mvh
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 19th February 2013, 02:46 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 5,136
Standard

Synes du, Bolius' beskrivelse er sporadisk?

Bungalowen, vedligeholdelse og forbedringer

Som supplement er der jo Aalborg Kommunes meget respekterede stilblade:

http://www.aalborgkommune.dk/images/...ehuse_alle.pdf (se "Stilblad 7" side 15-16)

Eller følgende fra Nykredit:

Husdoktor - Bungalowen (1930-1940)

Citer:
Oprindeligt indsendt af eatorbeeaten Se indlæg
Jeg bumper lige: er der nogen der har kendskab til bøger der specifikt omhandler bungalows fra trediverne? Stilanbefalinger ved ombyg, modernisering, svage punkter m.v.... Kan kun finde sporadiske beskrivelser på f.eks bolius. Mvh
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 19th February 2013, 02:53 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 5,136
Standard

Der er ganske rigtigt mange, der holder af de nævnte stilarter - det er bare slet ikke samme hustype; i flere henseender var opstarten af Bedre Byggeskik i 1915 jo et underspillet modsvar til patriciervillaernes eskapader

Citer:
Oprindeligt indsendt af Ltm Arkitekt Se indlæg
Murmestervilla, patriciervilla eller hus bygget efter Bedre Byggeskik-stilen – tjah, kært barn har mange navne og den gedigne hustype, som så mange holder af, er ingen undtagelse. For os hos LTM er det vigtig at holde en høj standard i vores byggeri og vi tager gerne en snak om dit kommende hjem.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 19th February 2013, 05:01 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 945
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Crumar Se indlæg
Synes du, Bolius' beskrivelse er sporadisk?

Bungalowen, vedligeholdelse og forbedringer

Som supplement er der jo Aalborg Kommunes meget respekterede stilblade:

http://www.aalborgkommune.dk/images/...ehuse_alle.pdf (se "Stilblad 7" side 15-16)

Eller følgende fra Nykredit:

Husdoktor - Bungalowen (1930-1940)
Nu er jeg en meget kræsen og grundig herre :-) jeg har set alle de links du meget hjælpsomt har postet, og tak for det. Jeg var mere efter en decideret bog, der oplister detaljer for hustypen: døre, håndtag, stuk, farver, gulve og måske helt konkrete råd til hvordan f.eks. isoleringen kunne forbedres. Vores bungalow lider af kolde hjørner ved loftet, og de desværre ikke helt originale hjørnevinduer har en smule nedbrud i beton(?)-hjørnestolpen. Sådan noget hejs tænkte jeg på, men det findes nok bare ikke...
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 20th February 2013, 08:39 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2009
Indlæg: 181
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Ltm Arkitekt Se indlæg
Murmestervilla, patriciervilla eller hus bygget efter Bedre Byggeskik-stilen – tjah, kært barn har mange navne og den gedigne hustype, som så mange holder af, er ingen undtagelse. For os hos LTM er det vigtig at holde en høj standard i vores byggeri og vi tager gerne en snak om dit kommende hjem.
Det ville i hvert fald være en god idé at stave murERmestervilla rigtigt.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Andelshavere aner ikke hvor stor deres andel af foreningsgælden er - tak til møglerne Peter9 Generelt 16 29th July 2012 02:51 PM
Vores nye udenrigsminister taler ikke så godt engelsk Praktisk Gris Politik 13 11th October 2011 05:03 AM
HVad kan boligprof.dk som boliga ikke kan? whocarez62 Generelt 2 28th May 2011 01:27 PM
Stiger renten snart? Aner det ikke! Thomas Finansiering 4 15th January 2011 02:16 PM
Onkel Nils mener heller ikke at bankerne virker! Thomas Økonomi 0 13th September 2010 12:27 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 10:28 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.