Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 5th November 2012, 07:12 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Nov 2012
Indlæg: 2
Exclamation VVS sjusk!

Hej alle sammen,
Jeg er ny bruger her inde, så håber at jeg skriver i den rigtige tråd - og selvfølgelig er der nogle vise personer der ude som kan hjælpe mig..

Min kæreste og jeg købte for halvanden år siden vores drømme lejlighed, som en privat person havde sat i stand og gjort flot, som en del af hans fritids projekt.
Han endte så desværre at miste en masse penge da bobblen sprang og vi underbød ham en smule.
Da vi så flyttede ind, fik vi derefter lavet et VVS-tjek og EL-tjek af nogle autoriseret mennesker. Det viste sig at der var fejl begge steder. Disse fejl blev løst på sælgers regning.

Nu har vi så det problem at VVS-manden som var en autoriseret VVS mand fik ikke tjekket det hele igennem - for der er nu opstået fejl med vores rør i badeværelset. Vi havde så en VVS-mand fra samme firma ude og ordne det, og han fortalte at der formentlig var fejl i rørene, i form af at der ikke er nok fald på rørene, så der samles snavs og stopper rørene til.

Hvad kan jeg gøre i det her tilfælde? - står jeg med lorten, eller kan jeg give skylden videre til enten den autoriseret VVS-mand eller er der almene regler omkring at sælger skal stå til ansvar for byggesjusk?

Håber nogle har nogle gode råd eller tips.
Hilsen
Jesper
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 5th November 2012, 07:29 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 1,944
Standard

Du står nok med lorten.

Med mindre, udbedringen koster rigtig mange penge (tror det er min. 5% af købssummen, man normalt går ud fra), så hænger du nok selv på det.
Du kan selvfølgelig sagtens rejse et krav mod sælger, men sælger vil formentlig sige nej, og så skal der køres retssag = for dyrt ift. udbyttet.

Du er ikke så præcis i din angivelse af rør. Er de murede inde eller ej? Hvis de ikke er, kan de ikke koste meget at skifte. Husk, at "lodrette" rør er foreningens. Skjulte rør er helt no go for gør-det-selv. Det skal kun autoriserede fagfolk røre. Hvis sælger selv har lavet det (og ikke er autoriseret), så er det ulovligt, og du kan få store problemer i tilfælde af lækager. Hvis du ved købet vidste, at sælger selv har lavet det og at han ikke er autoriseret, så er der slet ikke noget at komme efter. Så har du været vidende om, at installationerne/rørene var "ulovlige".

Mht. vvs-tjek, så er spørgsmålet jo, hvad vvs-tjekket omfatter? Hvis det er helt tydeligt, at det var noget, han burde havde set, så har han ikke gjort sit job godt nok, og så har han formentlig et ansvar. Jeg kender ikke til vvs-tjek, men så vidt jeg husker et el-tjek, så er det jo ikke en systematisk gennemgang af al el, men blot udvalgte steder/stikprøver.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 5th November 2012, 07:56 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Nov 2012
Indlæg: 2
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af terp2004 Se indlæg
Du er ikke så præcis i din angivelse af rør. Er de murede inde eller ej? Hvis de ikke er, kan de ikke koste meget at skifte. Husk, at "lodrette" rør er foreningens. Skjulte rør er helt no go for gør-det-selv. Det skal kun autoriserede fagfolk røre. Hvis sælger selv har lavet det (og ikke er autoriseret), så er det ulovligt, og du kan få store problemer i tilfælde af lækager. Hvis du ved købet vidste, at sælger selv har lavet det og at han ikke er autoriseret, så er der slet ikke noget at komme efter. Så har du været vidende om, at installationerne/rørene var "ulovlige".
Det fremgik ikke af ham om han selv havde lavet det, men det gik jeg ud fra og det er både skjulte rør og rør som er synlige. Det var netop på grund af vi var i tvivl om det var lovligt at vi bad VVS-manden at være ekstra omhyggelig.

Citer:
Oprindeligt indsendt af terp2004 Se indlæg
Mht. vvs-tjek, så er spørgsmålet jo, hvad vvs-tjekket omfatter? Hvis det er helt tydeligt, at det var noget, han burde havde set, så har han ikke gjort sit job godt nok, og så har han formentlig et ansvar. Jeg kender ikke til vvs-tjek, men så vidt jeg husker et el-tjek, så er det jo ikke en systematisk gennemgang af al el, men blot udvalgte steder/stikprøver.
Dette er korrekt. Den EL-mand vi havde ude var meget grundig, men tog nogle enkle stikprøver og fandt så frem til fejl og konstaterede simpelthen at der var fejl i lejligheden.
VVS-manden dog havde 2x rør at kigge på, og det kunne han se.

Den 'anden' VVS mand som var ude og kigge på vores rør, kunne ikke se at der var fejl, men han udelukkede alt andet - jeg ved ikke om det var muligt at gøre for VVS-tjekket, men synes stadig at det skulle have indgået i hans tjek.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 5th November 2012, 11:44 PM
mlv mlv er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 850
Standard

JK:
Citer:
....... for der er nu opstået fejl med vores rør i badeværelset. Vi havde så en VVS-mand fra samme firma ude og ordne det, og han fortalte at der formentlig var fejl i rørene, i form af at der ikke er nok fald på rørene, så der samles snavs og stopper rørene til. .....
lyder som om det er afløbsrør der er tale om,
er de frit synlige?
eller ligger de i gulvet/væggen?
hvor meget/lidt fald er de lagt med?
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
bygge sjusk i nybygget lejlighed RasmusDC Generelt lejeboliger 0 10th June 2012 02:22 PM
Er energirapporter noget sjusK? peter777 Generelt 0 31st December 2011 11:34 AMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 11:27 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.