Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 4th December 2012, 11:04 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 208
Standard Indskud af særeje i fælles bolig

Har haft en længere diskussion om "ret og vrang" når det gælder særeje.

Hvis man arver sine forældre - og de har testamenteret arven som særeje - skilsmissesæreje.
Hvis man indskyder denne arv i en ejerbolig som man ejer i fællesskab med sin ægtefælle, hvordan håndteres dette indskud af særeje så i tilfælde af skilsmisse, hvor bolige sælges eller overtages ?
Besvar med citat
Sponsored Links
  #2 (permalink)  
Gammel 4th December 2012, 01:54 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 4,412
Standard

Det mener jeg kan medføre problemer, hvis du senere skal igennem en skilsmisse, så mit bedste råd:

spørg en advokat.

men dit spørgsmål er hypotetisk ? men som sagt, mener at den med særejet, kannfå svært ved udskille arven, specielt jo længere tid der går efter arven er udbetalt. jo længere tid, jo mere "flyder" pengene jo sammen i ægteskabet.

Dit og mit udvandes.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 5th December 2012, 02:08 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 208
Standard

Helt hypotetisk er det nu ikke :-) - i og med mine børn har mistet deres far alt for tidligt og dermed har en arv liggende inden de har fået egen bolig, familie o.l. - hvornår vi andre skal herfra ved man jo aldrig.

Jeg har konfereret med en advokat - og det er lidt tankevækkende:
Spg: "Hvis livsarvinger bruger en arv de har fået som særeje til indskud i en bolig - eller bruger arven på renovering af en bolig de har købt som fælleseje med en ægtefælle, forsvinder særejet så ?"

Svar: Hvis særejet bruges som indskud i en bolig, bliver indskuddet også særeje. Bruges særejet til renovering af en bolig, der er fælleseje, opstår der et vederlagskrav på et beløb svarende til værdiforøgelsen

Surrogater for særeje er også særeje og der er mulighed for vederlagskrav efter RVL § 23, stk. 3
(Stk. 3. Har en ægtefælle anvendt midler af sit særeje til bedste for sin bodel, har ægtefællen ret til vederlag herfor af bodelen. En ægtefælles arvinger har ret til sådant vederlag, hvis ægtefællen har anvendt midler af sit fuldstændige særeje til forbedring af sin bodel eller af sit skilsmissesæreje.)

Spg: "Betyder det, at ved skilsmisse udtages særeje forlods (hvis det er muligt I friværdien) ?"

Svar: ja

Spg: "Og skal der ved køb af en bolig noteres at indskud fra den ene part er særeje, og størrelsen på indskuddet, således at det ved en evt. skilsmisse ikke er tvivl om størrelsen og at det er indskudt som særeje ?"

Svar: Der er ikke krav herom i lovgivningen

Den der vil udtage særeje forlod, har bevisbyrden og dermed pligten til at sørge for beviset for hvad der er særeje.

Jeg fandt så denne pasus i RVL §22 -
§ 22. En ægtefælle kan forlange, at den anden ægtefælle deltager i oprettelsen af en fortegnelse over, hvilke dele af fællesboet enhver af dem råder over, og hvad der måtte høre til enhvers særeje. Retten afgør efter samtlige foreliggende omstændigheder, hvilken beviskraft der i givet fald bør tillægges fortegnelsen.

Men de skilsmisseprocenter vi har nu om dage er det måske de 300 kr værd hos notaren at sikre at ens børn ikke mister alt i forbindelse med en skilsmisse.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 5th December 2012, 05:11 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 4,412
Standard

og den arv har de fået som skilsmissesæreje ?

men enig.. det kræver omtanke.. hvis man som voksen og gift, vil sikre sin særejearv.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 6th December 2012, 07:55 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 208
Standard

Desværre ikke - det havde han ikke tænkt på, så arven efter ham skal deles i tilfælde af skildmisse.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 6th December 2012, 01:11 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 4,412
Standard

så var det hypotetisk.. dine børns arv er ikke særeje. men kan de jo selv bestemme ved indgåelse af ægteskabet - de kan jo kræve særeje, når/hvis de vil giftes.

men når afdøde forældre har bestemt det i god , inden man kender svigerbørn...så er det meget nemmee.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 6th December 2012, 01:24 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 208
Standard

Hypotetisk - nu har jeg bestemt det for mit vedkommende, og hvad der sker mig imorgen ved jeg ikke. Det burde deres far måske have tænkt på.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Fælles besigtigelse Up&go Jura 2 9th May 2012 03:06 PM
Tyveri fra fælles tøjkælder Reten Generelt lejeboliger 5 2nd November 2011 09:48 AM
Måske har Helle Thorning alligevel en del til fælles med sine vælgere Nordstar Politik 39 2nd September 2011 09:19 PM
Forældregave på fælles budgetkonto? gman Økonomi 1 6th September 2010 07:24 PM
Udflytning fra tidsbegrænset lejlighed med fælles indskud gardenstate Generelt 1 13th July 2009 05:49 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:06 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.