Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 10th December 2012, 10:39 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2010
Indlæg: 161
Standard Administrator har endnu ikke overført andelssum

Hej til alle herinde.

Vores andelsbolig blev overdraget 1. december og køberne har deponeret en pæn slat penge hos foreningens administrator/advokat, som jo skal overføres til os. Bortset fra et beløb på 30.000 kr., der tilbageholdes i 14 dage skal de andre overføres med det samme. Dette er her 10 dage efter overtagelse ikke sket trods telefoniske rykkere i sidste uge. Hvad stiller man op med det? og hvad med renter? Hvordan får vi det for de dage de har stået til disposition på administrators konto?

Håber i har nogle konstruktive bud?

MVH

Johemi
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 10th December 2012, 12:01 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Lokation: Du får et gæt -:)
Indlæg: 6,051
Standard

Hvad er forklaringen fra administrator?
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 10th December 2012, 12:27 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2010
Indlæg: 161
Standard

Har netop talt med administrator igen. Det bliver nu oplyst at det kun er den ene af de 2 købere, der har underskrevet overdragelsesaftalen. De har fået overdraget nøgler, og de har betalt. Fatter simpelthen ikke at det skal gå ud over os at køber/bestyrelse sløser.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 10th December 2012, 01:20 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Lokation: Du får et gæt -:)
Indlæg: 6,051
Standard

Mon ike Pony eller andre kan give det juridisk rigtige svar ift hvor du står retsmæssigt. Men umiddelbart så ville jeg slå i bordet og bede om en forklaring på hvad der forhindrer en underskrift nr 2 og overførsel idag!
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 11th December 2012, 03:22 PM
Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 53
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Johemi Se indlæg
Hej til alle herinde.

Vores andelsbolig blev overdraget 1. december og køberne har deponeret en pæn slat penge hos foreningens administrator/advokat, som jo skal overføres til os. Bortset fra et beløb på 30.000 kr., der tilbageholdes i 14 dage skal de andre overføres med det samme. Dette er her 10 dage efter overtagelse ikke sket trods telefoniske rykkere i sidste uge. Hvad stiller man op med det? og hvad med renter? Hvordan får vi det for de dage de har stået til disposition på administrators konto?

Håber i har nogle konstruktive bud?

MVH

Johemi
Det er noget rigtig skidt at der ikke er en underskrevet overdragelsesaftale - Der er faktisk ikke en endelig handlen før denne er underskrevet. Har I mægler på? Hvis I har, så er det alvorlig sjusk og det må ikke ske, at køber får udleveret nøgler før dette dokument er underskrevet.

Hvis I ikke har mægler på - Så er det jo kun overdragelsesaftalen som er det gældende dokument / købsaftalen - Og faktisk når alle parter ikke har underskrevet, så er der ingen handlen endnu.

Men administrator må/skal ikke overfører pengene til Jer før denne overdragelsesaftale er underskrevet, fordi hvis køberen ikke skriver under, så skal handlen gå tilbage.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 11th December 2012, 08:17 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2010
Indlæg: 161
Standard

Hejsa, der er underskrevet købsaftale hos mægler. Købsaftalen fra mægler er gældende da den juridisk set ikke adskiller sig fra overdragelsesaftalen og det er et samlet dokument fra administrator. Det er et par der har købt lejligheden og den ene har skrevet under. Går ud fra det juridisk set er tilstrækkeligt. Det er bare noget nøl og latterligt at vi ikke bliver informeret inden overdragelse.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 12th December 2012, 09:27 AM
Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 53
Standard

Ja juridisk kan køberen ikke bare sådan springe fra handlen uden at I kan gøre krav gældende da der er en underskrevet købsaftale.

Men administrator gør det helt rigtige i denne situation - Der er mægleren der har et problem, med mindre mægleren har særligt gjort dig opmærksom på denne problemstilling inden. Han/hun skulle aldrig have udleveret nøglerne til køberne før overdragelsesaftalen var underskrevet.

Hvis du lider et økonomisk tab af denne situation, så har du mulighed for at gå videre til klagenævnet for ejendomsmæglere - Koster 450 kr. og du vil få pengene tilbage hvis du vinder.

Ellers start med at skrive til mægleren, hvad tab du har lidt og sig at du vil have en salærreduktion på baggrund af dette forhold ellers er det en tur i klagenævnet.
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 13th December 2012, 11:27 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2010
Indlæg: 161
Standard

Update: Pengene er nu overført. Har valgt ikke at gøre yderligere ved det mht. renter.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Kan ny administrator forkaste ebn mundtlig aftale med ejer af lejebolig?? cafedamen Jura 3 7th March 2012 08:25 AM
Info om god / seriøs ejendoms administrator efo Generelt 3 24th September 2011 04:32 PM
Endnu en god nyhed, der ikke var sand Thomas Generelt 5 4th September 2010 01:10 AM
Endnu et eksempel på, at ejd.mæglerne ikke har lært de nye priser endnu. thsv Generelt 105 13th August 2010 11:40 AM
Nogle mæglere er ikke vågnet endnu hattinglarsen Generelt 3 8th April 2009 08:34 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 11:09 AM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.