Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 02:33 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Dec 2012
Indlæg: 5
Standard Kan jeg overtage min mors lejlighed?

Hej

Jeg bor i øjeblikket sammen med min mor, men hun ønsker at flytte.

Det gør jeg ikke og vil gerne overtage min mors lejlighed.

Jeg er nu 22 år og vi har boet sammen hele livet, og de seneste 8 år i vores nuværende lejlighed, som er en almennyttig lejlighed.

Jeg har spurgt om det på boligforeningens kontor, men får bare at vide at det vil de tage stilling til hvis situationen bliver aktuel. De ved det åbenbart ikke og har så tænkt sig at spørge en jurist i BL, men først når min mor har fundet en anden lejlighed, og det har hun ikke lige nu, men hun har dog noget i tankerne.

Er der en herinde som kan svare på spørgsmålet om jeg kan overtage lejligheden eller ej?

Mvh

Steen Hansen.
Besvar med citat
Sponsored Links
  #2 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 02:42 PM
efo efo er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 2,205
Standard

Det må være et spørgsmål til Crumar, men umiddelbart ville jeg tro du har gode chancer for overtagelse.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 02:46 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 1,278
Standard

Det kan du ikke.

Det findes ikke hjemmel til det i Almenlejeloven: https://www.retsinformation.dk/forms...?id=131954#K12
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 03:04 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 202
Standard

Det er jeg så ikke helt enig med terp2004 i.
Der er jo ikke tale om fremleje - men om at en fælles husstand opløses.
Citer:
§ 74. Såfremt parter, der i mindst 2 år har haft fælles husstand, ophæver samlivet, kan de aftale, hvem af dem der skal have ret til at fortsætte lejeforholdet til en bolig, der har tjent som fælles bolig.
At det er mor og søn - vel at mærke en myndig søn - kan vel sidestilles med ovenstående.
Men venter spændt på Crumar :-)
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 03:14 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Dec 2012
Indlæg: 5
Standard

Skulle måske også lige oplyse at min mor ikke har noget imod at jeg overtager hendes lejlighed.

Jeg kunne forestille mig at det juridisk er sådan at:

1. Jeg kan under ingen omstændigheder overtage hendes lejlighed.

2. Jeg har ret til at overtage hendes lejlighed.

3. Jeg har ikke ret til at overtage hendes lejlighed, men boligforeningen bryder ikke loven ved alligevel at give mig lov til at overtage lejligheden. De kan give mig lov, men skal ikke gøre det.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 03:29 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 1,278
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Nbork Se indlæg
Det er jeg så ikke helt enig med terp2004 i.
Der er jo ikke tale om fremleje - men om at en fælles husstand opløses.

At det er mor og søn - vel at mærke en myndig søn - kan vel sidestilles med ovenstående.
Men venter spændt på Crumar :-)
Jeg taler nu heller ikke om fremleje :-) Linkede blot til hele kapitel 12, der omhandler, hvordan en bolig kan overdrages.

Jeg var usikker på tolkning af §74, da jeg normalt ville sige, at "parter" = kærester. Men kan forstå at ministeriets tolkning, at "parter" skal tolkes meget bredt: Overdragelse af en almen bolig til en anden | Ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter
Så min første tolkning af loven var forkert - det ser ud til, at du kan overtage din mors lejlighed.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 03:41 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Dec 2012
Indlæg: 5
Standard

Interessant link du kommer med terp2004.

Men hvad mener de med:

"Dette gælder for alle ugifte samlevende og ikke kun ægteskabslig*nende forhold. Søskende, der har boet sammen i en lejlighed i mindst to år med husstandsfællesskab, vil også kunne gøre brug af denne ret. Afgørende er, om der mellem parterne er en form for gensidigt økonomisk og personligt afhængighedsforhold, som parterne ophæver gennem den ene parts fraflytning."

Hvad er et gensidigt økonomisk og personligt afhængighedsforhold??
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 04:01 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 4,919
Standard

Med gensidigt personligt og økonomisk afhængighedsforhold menes eksempelvis husstande, hvor en søn/datter er flyttet ind i lejligheden for at pleje en syg forælder. Har dette stået på i nogle år, vil man med udgangspunkt i §74 og ministeriets tolkning normalt tillade, at søn/datter kan overtage lejligheden, hvis far/mor dør eller flytter på plejehjem, selvom man ikke står på lejekontrakten og/eller har været skrevet op.

Jeg har ikke svaret før nu, fordi jeres situation i mine øjne kan få beslutningen til at gå begge veje -jeg hælder dog mest til Terps tolkning, også.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 04:12 PM
efo efo er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 2,205
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Crumar Se indlæg
Med gensidigt personligt og økonomisk afhængighedsforhold menes eksempelvis husstande, hvor en søn/datter er flyttet ind i lejligheden for at pleje en syg forælder. Har dette stået på i nogle år, vil man med udgangspunkt i §74 og ministeriets tolkning normalt tillade, at søn/datter kan overtage lejligheden, hvis far/mor dør eller flytter på plejehjem, selvom man ikke står på lejekontrakten og/eller har været skrevet op.

Jeg har ikke svaret før nu, fordi jeres situation i mine øjne kan få beslutningen til at gå begge veje -jeg hælder dog mest til Terps tolkning, også.
Crumar, jeg er ikke sikker på at du helt ret, der er så vidt jeg ved en bestemmelse der siger at såfremt man har boet sammen i mere end 2 år på adressen og har delt omkostningerne, så har man ret til at overføre lejekontrakten til vedkommende. Jeg får lige undersøgt sagen, da jeg kender en som har været igennem den samme proces, med sin datter.
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 17th December 2012, 04:14 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Dec 2012
Indlæg: 5
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Crumar Se indlæg
Med gensidigt personligt og økonomisk afhængighedsforhold menes eksempelvis husstande, hvor en søn/datter er flyttet ind i lejligheden for at pleje en syg forælder. Har dette stået på i nogle år, vil man med udgangspunkt i §74 og ministeriets tolkning normalt tillade, at søn/datter kan overtage lejligheden, hvis far/mor dør eller flytter på plejehjem, selvom man ikke står på lejekontrakten og/eller har været skrevet op.

Jeg har ikke svaret før nu, fordi jeres situation i mine øjne kan få beslutningen til at gå begge veje -jeg hælder dog mest til Terps tolkning, også.
Det forstår jeg ikke Crumar.

Hvorfor skal man tag udgangspunkt i §74?

Hvis far/mor dør, når det står beskrevet i §71, og plejehjem står også beskrevet i § 71?

Min mor flytter ikke på plejehjem.

Og hvis man kan fortolke både det ene og det andet så er vel intet forkert i at give mig lov til at overtage lejligheden. Altså boligselskabet bryder ikke loven?
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
køb af min mors hus mulle00 Generelt 3 18th May 2010 09:41 PM
Køb af mors hus birthemor Generelt 3 25th November 2009 01:49 PM
køb/leje af min mors hus mulle00 Generelt 4 15th June 2009 01:07 AM
Vi er gået fra hinanden - overtage lejlighed eller sælge? jas Generelt 26 10th May 2008 09:52 AM
Skilsmisse - overtage lejlighed eller sælge? foobar Generelt 50 9th April 2008 09:41 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 12:47 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.