Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 1st February 2013, 09:01 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2013
Indlæg: 25
Standard Tips om forhandling

Hej alle sammen

Jeg har igennem længere tid fulgt med her på sitet, da der generelt er mange gode råd og debatter.
Desværre er det ikke lykkedes mig at finde frem til noget ang. mit spørgsmål ellers er jeg bare dårlig til at bruge søge funktionen

Vi er førstegangskøbere som har kigget efter bolig i (2-3 år) og været ude og se på 8-10 stykker i den tid. Nu er det endelig lykkedes os at finde drømmeboligen

Desværre ligger den i det niveau som er vores max grænse efter hvad vores budget kan klare, men banken og kreditforeningen har godkendt køberbeviset til denne bolig. Vi har intet imod at skulle betale den fulde salgspris, men det kunne være rart at få det presset lidt for at give os mere luft.

Huset er fra 2008 og der kan ikke sættes en finger på tilstandsrapporten eller andet, men de sælger fordi de ikke længere har råd til at bo der. Huset har været til salg i 44 dage.

På de små 5 uger har der været 4 par ude at kigge 2 gange ligesom os og jeg frygter at de har ligeså stor interesse som os, dog var de alle ikke førstegangskøbere som os. Vi kunne godt tænke os at byde lidt under, men vil nødig tabe til en der ligger det fulde beløb fra start, så vil vi hellere gøre det før dem
Hvordan skal jeg indlede mine samtaler med mægler? Uden at det kaster mig af forhandlingsbordet

God weekend
Med venlig hilsen os i Jylland
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 1st February 2013, 10:49 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2012
Indlæg: 218
Standard

Det scenarie du beskriver virker ikke som en særlig gunstig forhandlingssituation for jer.

Det er en bolig der ikke har været til salg særligt længe og det lyder til at I har forelsket Jer i boligen og er bange for at miste den til andre potentielle købere.

Med mindre du/I har et pokerfjæs og kan spille cool, hvilket nok er svært for førstegangskøbere, tror jeg at en erfaren mægler hurtig vil fornemme at vedkommende sidder med de gode kort på hånden.

Hvorfra kender du egentlig status på de andre interesserede købere ?
Hvis du har fået det at vide fra mægler skal du nok tage det med et gran salt.

Hvis udbudsprisen ellers er rimelig ville jeg nok sende en interessetilkendegivelse til mægler med et bud på ex. x % under udbudsprisen og en kort svarfrist. X afhænger at om udbudsprisen er skarp sat. Hvis den er rimelig fair prissat kunne det ex. være 3-5 %.

Hvis de accepterer er det perfekt men ellers har I jo mulighed for at byde lidt højere efterfølgende.

På den anden side hvis det virkelig er drømmeboligen, og I frygter at der er andre seriøst interesserede er det måske ikke værd at gamble med forhandlingsteknikker for at spare 5 % med risiko for at den ryger til anden side. Med mindre det er en meget dyr bolig betyder 5 % ikke meget i månedlig ydelse set over 30 år.

Så I skal mærke efter i maven om I har is nok til at forhandle. Hvis I bliver meget kede af hvis den sælges foran næsen på jer bør I måske blot slå til på udbudsprisen (forudsat at den er fair).

Sidst redigeret af TARA68 : 1st February 2013 kl. 10:58 PM.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 12:17 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2013
Indlæg: 25
Standard

Mange tak for dit svar. Du har nok ret i at på den lange bane er det små penge i månedlig ydelse. Vi skal have fuld finanseret boligkøbet og jo mere vi kunne få nedslag jo mindre skulle vi låne til dyr rente i banken.

Prisen er fair nok - huset er sat til 2 milioner . Hvis man ser på salgstal i området er andre ligende boliger solgt med et nedslag på mellem 1-11%.

Dette hus har dog større grund og bedre beliggenhed end de andre og er derfor sat 300.000 kr højere end andre i området blev solgt til fra 2009-2012.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 12:59 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 2,200
Standard

Helt enig med Tara.
Grundlæggende har I to muligheder:

Den sikre: Køb til prisen
Den usikre: læg købstilbud på x % under udbudsprisen og kræv en hurtig tilbagemelding (samme dag) men du risikerer at mægler bruger det til at ringe til de øvrige interesserede!

Som TARA og du selv indikerer er afslaget nok begrænset. Lad os antage 50.000 kr som target, det er sølle 100 kr pr måned ekstra i et fastforrentet lån over 30 år, lidt mere hvis vi inkluderer det som banklån, men reelt gambler du med din drømmevilla for en god flaske rødvin.

Uanset hvad prisen bliver er prisen på dette hus anderledes om 3, 5 og 7 år, det gode er at 14 dage efter I har købt huset har du glemt alt om rabat eller ikke.

Så hvis dette vitterligt ER drømmehuset så vælg eet af scenarierne ovenfor, men uanset valget så giv mægler/sælger en meget kort frist så I ikke bliver brugt som løftestang for de andre.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 01:59 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 1,601
Standard

Bud for at få huset. De fleste er vel friske på at slå lidt af på prisen.

Det er langt vigtigere at boligen passer jeres boligbehov også på længere sigt, end 50000 fra eller til.

Sælgers situation kender man aldrig helt. Kan også være de er ved at disponere.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 02:18 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2010
Lokation: Valby
Indlæg: 3,287
Standard

Man skal generelt ikke forhandle, blot for at forhandle som princip. Så sætter man sig selv i en situation, hvor man nemt kan miste boligen til anden køber.

Det skal være et beløb der vægter noget. Eller fordi man ganske simpelt ikke har råd til det fulde beløb på forhånd.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 08:31 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2013
Indlæg: 25
Standard

Jeg takker for de mange svar. Konen og jeg er blevet enige om at give det fulde beløb, så nu må vi se hvad mægler/sælger siger.
Vi skal dog have det fuldt finansieret. Banken der samarbejder med TotalKredit (2-lags belåning) har foreslået 3,5% O.A (0-60%) også 2% (60-80%) med afdrag, udover finansieringen fra 80-105%

Vi skal så lægge banklånet og anden gæld sammen og lander på 450.000 (6%) udover kredit lånet.
Nu er jeg lidt grøn i det, men ville det ikke være smartest at tage et F1/F5 lån afdragsfrit også give den fuld tryk på det store og dyre banklån?

Hvor mange ekstra ville vi ca. have om måneden hvis vi valgte F1/F5 end det banken har foreslået?

God Weekend

Ps. Jeg undskylder for at gå lidt væk fra topic
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 09:58 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 2,200
Standard

De 60% i Grundlån svarende til 1,2 mio koster netto månedligt

3,5% 30 år: 3.110
F1: 1.170
F5: 1.640

Altså en forskel på ca 1500-2.000 mdl.

I F5 kan du dermed afdrage 18.000 årligt, så vidt jeg ved skal den refinansieres april 2017 så dvs en samlet garanteret besparelse ift 3,5% på ca 75.000 som du kan afdrage ekstra på de 450.000 ift 3,5% lånet.

Hvad der er optimalt afhænger fuldstændigt af hvordan renten udvikler sig på længere sigt, det kan gå begge veje.

Uanset bør I prioritere højt at få afviklet bankgælden hurtigst muligt, så valget afhænger således også af afdragsprofilen på banklånet (dvs løbetiden og hvor hurtigt i allerede budgetterer med at afdrage på lånet).

Med Jeres skitserede situation vil jeg umiddelbart sige at i IKKE må vælge F1, da i dermed opnår en for stor grad af variabel finansiering (efter min mening).

Sidst redigeret af silkeborg99 : 2nd February 2013 kl. 10:05 PM.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 10:19 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 4,243
Standard

Jeg kan høre, du ikke er jyde

Derudover har du da ret i, at det er sjovest, såfremt man kan få prisen forhandlet en mærkbar sjat ned. Selvom det så "kun" er 50 eller 100.000 og det ikke gør den store forskel i ydelsen, så er det immervæk 50-100.000 kr. efter skat, man ikke skal afdrage og som ikke skal indfries, såfremt man er nødsaget til at sælge huset "før tid".

Man skal naturligvis helst købe noget, man har lyst til at bo i, men man skal efter min mening heller ikke forelske sig så meget i mursten/beton, at man helt afholder sig fra at forhandle.

Citer:
Oprindeligt indsendt af shintai Se indlæg
Man skal generelt ikke forhandle, blot for at forhandle som princip
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 2nd February 2013, 10:33 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2012
Indlæg: 218
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Koebmanden Se indlæg
Jeg takker for de mange svar. Konen og jeg er blevet enige om at give det fulde beløb, så nu må vi se hvad mægler/sælger siger.
Vi skal dog have det fuldt finansieret. Banken der samarbejder med TotalKredit (2-lags belåning) har foreslået 3,5% O.A (0-60%) også 2% (60-80%) med afdrag, udover finansieringen fra 80-105%

Vi skal så lægge banklånet og anden gæld sammen og lander på 450.000 (6%) udover kredit lånet.
Nu er jeg lidt grøn i det, men ville det ikke være smartest at tage et F1/F5 lån afdragsfrit også give den fuld tryk på det store og dyre banklån?

Hvor mange ekstra ville vi ca. have om måneden hvis vi valgte F1/F5 end det banken har foreslået?

God Weekend

Ps. Jeg undskylder for at gå lidt væk fra topic

2% (60-80%) med afdrag ???

Finansieringsspørgsmål er en varm kartoffel og du kan sikkert finde mange gode debatindlæg her i forummet. Det er sådan at man reelt kun kan sige sige hvilken finansierng der er den bedste i bagklogskabens ulideligt klare lys.

Hvis I ikke er viklet for meget ind i jeres bank kunne I måske også få et tilbud fra en anden der ikke anvender 2-lags belåning. På den måde kunne I jo måske få et afdragsfrit lån på 80 % og ikke kun 60%. Derved vil I kunne betale hurtigere af på det dyrere banklån uanset havd I nu vælger.

Held og lykke med drømmeboligen
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Tips til minimering af købsomkostninger? pwz Generelt 15 21st October 2012 12:41 PM
Tips til søgning Martinfrox Generelt lejeboliger 4 15th March 2012 10:38 PM
Tips til lejlighed i KBH lajlev85 Generelt lejeboliger 0 22nd January 2012 03:02 PM
tips, gode råd - anything?! vi skal sælge... miabn Generelt 12 15th July 2008 08:17 PM
tips til søgning af lejelejlighed ejepsen Generelt 4 19th June 2008 10:17 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 11:11 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2013, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.