Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 4th February 2013, 11:30 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2013
Indlæg: 1
Standard bofællesskab - forældet lejekontrakt

Jeg bor i et bofællesskab i Odense med 3 andre i en ældre lejlighed. Vi tog fornylig kontakt til udlejer fordi vores ovn og emhætte ikke længere virkede (forældet) - og bad om en leje kontrakt da vi simpelthen ikke kunne finde den der skulle havde hørt med til lejligheden. Vi fik os dog en mindre chok da der kommer en 20 år gammel lejekontrakt - og ingen af dem der står på lejekontrakten bor i lejligheden mere. dog stod der som vi havde regnet med at vi ikke skulle betale for ny ovn og emhætte som følge af forældelse.
- men da vi så skriver til udlejer og spørger om det er muligt at få en tilpasset lejekontrakt - får vi at vide at det vil de ikke. i lejekontrakten passer hverken navne eller husleje. det skal også nævnes at vi skulle betale 300 kr for et kopi af lejekontrakten.
vi er også lidt forundret over at der i konktrakten står at vi som lejere selv skal stå for vedligeholdelse, i og med der ifølge lejekontrakten ikke er sket nogle udflytninger de sidste 20 år - er der heller ikke sket nogen fornyelser i lejligheden de sidste 20 år.
har vi krav på en tilpasset lejekontrakt?? med den rigtige husleje og navne.
Besvar med citat
Sponsored Links
  #2 (permalink)  
Gammel 4th February 2013, 11:37 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2012
Indlæg: 765
Standard

Hvordan er du havnet der?

Forstår ikke helt hvordan du kan være flyttet ind uden at underskrive en lejekontrakt.

Har du betalt noget depositum?

-Hvad med husleje? -Hvis de ikke ønsker at ændre lejekontrakten, kan du jo nøjes med at betale det beløb der fremgår af den?
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 4th February 2013, 04:56 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2008
Indlæg: 273
Standard

Den aktuelle (dvs. 20 år gamle) lejekontrakt kan ikke være gyldig, når den ikke foreligger underskrevet af de nuværende beboere.

Derfor vil jeg mene, at lejelovens standardbestemmelser må gælde:

https://www.retsinformation.dk/forms...aspx?id=132875

Se kapitel IV, vedligeholdelse. Som udgangspunkt skal udlejer sørge for vedligeholdelse.

Se også kapitel II, paragraf 4:
§ 4. En lejeaftale og andre aftaler om det lejede skal udfærdiges skriftligt, når en af parterne kræver det.

Så I har krav på en skriftlig kontrakt. Vær dog opmærksom, at I ikke bliver stillet dårligere end lejelovens standardbestemmelser, jvf. f.eks. paragraf 24.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Bofællesskab, kan udlejer nægte os? ilovesul Generelt lejeboliger 4 7th February 2013 03:33 PM
Fordele og ulemper ved bofællesskab/kollektiv Andersgade88 Finansiering 0 3rd February 2013 08:15 PM
Søgning på gamle amter - forældet... Kbh_K Ønskelisten 0 16th March 2011 09:35 AM
Andelsboliger - forældet tankegang eller . ?! kamukken Generelt 3 19th March 2010 03:40 PM
Bofællesskab husleje fesse Generelt lejeboliger 2 20th January 2010 10:47 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 06:29 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.