Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #11 (permalink)  
Gammel 7th July 2015, 07:38 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2014
Indlæg: 234
Standard

Hej

jeg vil gerne stille et spørgsmål herinde og ikke åbne en ekstra tråd.

Vores byggeri skrider fremad. Huset er lukket med undertag og vindue/døre er opsat men opmuring er ikke startet endnu (derfor mange "huller" her og der). Nu har byggefirmaet tændt gulvvarmen med hjælp af en såkaldt "Cokker". Dette apparat bruger strøm, ca. 180 Kw per døgn. Er det normalt, at man tænder gulvvarme for udtørring? Vi synes, at 180 KWh er en store forbrug. Hvis den kører de næste 10 dage, så har vi allerede en regning over 3000 kr. før affugteren kører, som bruger også meget strøm.

Siger man ikke, at strømforbrug i sommerbyggeriet ligger på ca. 5000 kr.?

Så mit spørgsmål er er:

Bruger man gulvvarme + affugter for at tørre huset?
Besvar med citat
  #12 (permalink)  
Gammel 7th July 2015, 09:35 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: May 2015
Indlæg: 21
Standard

Jeg har hørt om byggefirmaer der lader huset tørre af sig selv.
Det tager omkring et par måneder, hvor der stort set ikke foregår noget på huset. Med forrentning af byggelån (eller garanti) og ejendomsskat bliver det nu også pænt dyrt.
Besvar med citat
  #13 (permalink)  
Gammel 8th July 2015, 08:04 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 4,032
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Taichou Se indlæg
Hej

jeg vil gerne stille et spørgsmål herinde og ikke åbne en ekstra tråd.

Vores byggeri skrider fremad. Huset er lukket med undertag og vindue/døre er opsat men opmuring er ikke startet endnu (derfor mange "huller" her og der). Nu har byggefirmaet tændt gulvvarmen med hjælp af en såkaldt "Cokker". Dette apparat bruger strøm, ca. 180 Kw per døgn. Er det normalt, at man tænder gulvvarme for udtørring? Vi synes, at 180 KWh er en store forbrug. Hvis den kører de næste 10 dage, så har vi allerede en regning over 3000 kr. før affugteren kører, som bruger også meget strøm.

Siger man ikke, at strømforbrug i sommerbyggeriet ligger på ca. 5000 kr.?

Så mit spørgsmål er er:

Bruger man gulvvarme + affugter for at tørre huset?
Det giver absolut ingen mening at begynde at udtørre huset, når huset ikke er rimelig tørt, reelt er det heller ikke nogen grund til at opvarme huset ydeligere end de temperaturer der er i øjeblikket.

Der gør byggefirmaet udelukkende for at spare udgifter til et affugtningsanlæg, der iøvrigt først kan anvendes når huset er tæt. Det er ikke varme der er behov for, men affugtning og udluftning. Et par varmekanoner udgør det for det samme i forhold til at bruge gulvvarme.

Reelt står der nok i kontrakten at køber betaler for byggestrøm ig byggevand, men kke for forbrug af varme.
Besvar med citat
  #14 (permalink)  
Gammel 8th July 2015, 10:43 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2014
Indlæg: 234
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Proffen Se indlæg
Det giver absolut ingen mening at begynde at udtørre huset, når huset ikke er rimelig tørt, reelt er det heller ikke nogen grund til at opvarme huset ydeligere end de temperaturer der er i øjeblikket.

Der gør byggefirmaet udelukkende for at spare udgifter til et affugtningsanlæg, der iøvrigt først kan anvendes når huset er tæt. Det er ikke varme der er behov for, men affugtning og udluftning. Et par varmekanoner udgør det for det samme i forhold til at bruge gulvvarme.

Reelt står der nok i kontrakten at køber betaler for byggestrøm ig byggevand, men kke for forbrug af varme.
Tusind tak

Nu har byggefirmaet opsat affugteren, som kører sammentidig med gulvvarmen ("Cokkeren"). Og strømforbrug stiger og stiger Nu er vi på 400 KWh om 2 dage.

Må jeg spørg dig, hvad du mener med huset skal være tæt, jeg mener hvor tæt? På billedet nedenunder kan man se, at vinduerne/døre er opsat, men mangler fugning eller sådan (er ikke ekspert ). Så der er masser af plads for luftudskiftning. Er huset så tæt nok for, at affugtningsanlæg kan gå i gang?

Besvar med citat
  #15 (permalink)  
Gammel 9th July 2015, 06:22 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 4,032
Standard

Tæt er helt tæt, billedet illustrerer at det slet slet kke er tæt. Det giver absolut ingen mening at udtørre, når det er så utæt, så kan man ligeså godt lade det tørre af naturlig vej. Totalt spild af penge.
Besvar med citat
  #16 (permalink)  
Gammel 10th July 2015, 06:14 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2008
Indlæg: 114
Standard

Kan så lige fortælle at vi har en lignende situation.
Vi har lige været omkring vores byggeri, hvor der lige er blevet sat døre og vinduer i. Der kører to affugtere, den ene på almindelig strøm og en på kraft stikket. Huset er piv åben, idet der mangler vinduskarme og der er åbent rundt om vinduer og dørene.

Vi er i hvert fald ikke helt forstående for ideen med dette (hvis nogen kan fortælle om ideen med at have dem kørerne, er vi bestemt nysgerrige?)

Kan se i tidsplanen, at der evt. skulle affugter på om 14 dage, hvor de ville være nået en del længere, men ikke noget om at der skal nogen på nu.
Ja elforbruget er naturvis steget en del siden sidste måling, som jeg lavede i mandags.
Besvar med citat
  #17 (permalink)  
Gammel 10th July 2015, 07:46 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 4,032
Standard

De har sikkert firmaer der opstiller affufterne, de er bestilt jf. planlægningen, men så fik man ikke lige muret og fik ikke flyttet affugterene. Men hvad pokker, så betaler I da bare. En ti tusinde lap fra eller til
Besvar med citat
  #18 (permalink)  
Gammel 12th July 2015, 11:42 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jun 2015
Lokation: Nordsjælland
Indlæg: 11
Standard

Vi blev anbefalet at få indskrevet et maks forbrug for byggestrøm i enterprise kontrakten. Så er byggefirmaet ansvarlig for at betale alt forbrug ud over dette.
Det er nok lidt svært at få lavet på bagkant, men man kunne måske spørge til et rimeligheds-niveau. Eventuelt igennem advokat.
Besvar med citat
  #19 (permalink)  
Gammel 12th July 2015, 03:05 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 4,032
Standard

Jeg syntes det er urimeligt at byggefirmaerne omgås bygherrernes penge på en så uansvarlig måde. Udtørring behøver ikke sættes i system på en måde hvor man bare udtørrer på den ene eller anden måde pr. automatik.

Man bør tage en individuel vurdering fra gang til gang, hvor vejret spiller en afgørende rolle. Men uanset hvad, så er det en betingelse af huset er rimelig tæt, såfremt man vælger at opsætte affugtere og sætte varme på.

Alkternativt er at man netop udnytter den gode årstid og varmen og modsat åbner vinduerne og opnår gennemtræk. Vi vælger ofte en kombination af at udnytte vejret og kombinerer evt. gulvvarme, varmeblæsere og nogen gange affugtere, men ofte kan vi nøjes med at tilkoble ventilationsanlægget tidligt og lade det køre hen over byggeperioden, som det ellers vil gøre når huset tages i brug.

Detkan da godt være at huset så ikke er tørt som man foreskriver, men man undgår en for huritig udtørring og dermed revner, huset har det fint med at tørre langsomt og af hærde. Samtidig opnås en stor besparelse på omkostninger til energi og alle mulge mærkelige aggregater. Håndværkerene er også lidt mere effektive, når det ikke er for varmt og luften er for tør

Jeg mener generelt der er for meget fokus på at luften er for fugtig og for lidt fokus på for tør luft. Jeg trives bestemt ikke i for tør luft og jeg mener det er medvirkende til at nye huse revner mange steder, uanset at det er de rigtige materialer der er anvendt.
Besvar med citat
  #20 (permalink)  
Gammel 13th July 2015, 11:01 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2008
Indlæg: 114
Standard

Kan lige komme med update på vores sag (HusCompagniet). Jeg har snakket med byggeleder, der gav mig ret i at det ikke er optimalt at kører med affugtere, når der åbent under vinduer mv.
Han vil straks bede tømren få dækket af de steder, for jo affugteren skal køre, så ytong væggene bliver helt tørre. Vi skulle forvente at de kører i måske 14 dage...
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktivAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 12:28 AM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.