Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 19th May 2017, 02:43 PM
Pim Pim er offline
Member
 
Registreringsdato: Sep 2016
Indlæg: 92
Standard God advokatskik.

Er der nogen her, der kan svare på hvordan loven omkring god advokatskik skal fortolkes?

Retsplejeloven siger:

Rpl. § 126 stk. 4,
En advokat må ikke uden for sin advokatvirksomhed i forretningsforhold eller i andre forhold af økonomisk art udvise en adfærd, der er uværdig for en advokat.

Den konkrete situation drejer sig om en advokat (vores hovedentreprenørs advokat og dermed vores modpart) og en syn og skønssag. Advokaten har netop anmeldt vores hovedentreprenørs Facebookside med 5 stjerner, samt teksten "Flot kvalitetsbyggeri".
Den pågældende advokat er altså forretningsmæssigt forbundet med vores hovedentreprenør som han anmelder, og jo flere sager der kunne komme mod hovedentreprenøren, jo flere penge vil advokaten dermed kunne tjene.

Sagens kerne er, at advokaten er vidende om at flere dokumenter i vores byggeri er uden hold i virkeligheden, og med flere dokumenter mener jeg mindst 6, og alle dokumenter der for os, skulle dokumentere kvaliteten af deres arbejde. Advokaten er også vidende om, at at skønsmandens erklæring pt. lyder på et 7 cifret beløb i vores favør.

Personligt mener jeg han opfører sig uetisk og uprofessionel, og at han via sin anmeldelse medvirker til at flere kan komme til at så i samme ulykkelige situation som os. Og jeg mener at han dermed ikke lever op til god advokatskik.
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 19th May 2017, 08:18 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2014
Indlæg: 1,085
Standard

- interessant "case"...............

Jeg har ikke juridisk viden, og kan derfor ikke udtale mig om noget er uetisk - men som lægmand synes jeg at det er utrolig uprofessionelt at en advokat anmelder noget som han slet ikke er en "part" af......

Ligeså er det yderst uprofessionelt - ja, man kan vel næsten kalde det "svindel og humbug" - at en byggefirma vil lade sådan falske anmeldelser figurere på deres hjemmeside

...det kunne være spændende at få sat firmanavne på....

*edit* - har lige lavet lidt "undersøgelser", antager at det er Bo-plan ?.....og i såfald må det være den anmeldelse som er lagt op af en privatperson d. 17 maj - som iøvrigt er privat FB-ven med ejeren af samme byggefirma - der også er partner i det advokatfirma du tænker på ???
__________________
MVH
Nybyggeren

Sidst redigeret af Nybyggeren4000 : 19th May 2017 kl. 08:38 PM.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 19th May 2017, 08:22 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2010
Indlæg: 1,449
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Pim Se indlæg
Er der nogen her, der kan svare på hvordan loven omkring god advokatskik skal fortolkes?

Retsplejeloven siger:

Rpl. § 126 stk. 4,
En advokat må ikke uden for sin advokatvirksomhed i forretningsforhold eller i andre forhold af økonomisk art udvise en adfærd, der er uværdig for en advokat.

Den konkrete situation drejer sig om en advokat (vores hovedentreprenørs advokat og dermed vores modpart) og en syn og skønssag. Advokaten har netop anmeldt vores hovedentreprenørs Facebookside med 5 stjerner, samt teksten "Flot kvalitetsbyggeri".
Den pågældende advokat er altså forretningsmæssigt forbundet med vores hovedentreprenør som han anmelder, og jo flere sager der kunne komme mod hovedentreprenøren, jo flere penge vil advokaten dermed kunne tjene.

Sagens kerne er, at advokaten er vidende om at flere dokumenter i vores byggeri er uden hold i virkeligheden, og med flere dokumenter mener jeg mindst 6, og alle dokumenter der for os, skulle dokumentere kvaliteten af deres arbejde. Advokaten er også vidende om, at at skønsmandens erklæring pt. lyder på et 7 cifret beløb i vores favør.

Personligt mener jeg han opfører sig uetisk og uprofessionel, og at han via sin anmeldelse medvirker til at flere kan komme til at så i samme ulykkelige situation som os. Og jeg mener at han dermed ikke lever op til god advokatskik.
Jeg tror godt du kan glemme at få advokatnævnet til at tage en sag op, hvor en advokat har anmeldt hans klient på Facebook.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 20th May 2017, 12:16 PM
Member
 
Registreringsdato: Feb 2017
Indlæg: 35
Standard

Der er mange større problemer i verden.

Advokatnævnet vil formentligt grine af dig hvis du kommer med den der klage.

Gå op i det der rent faktisk betyder noget, træk på skulderen af en 5-stjernet anmeldelse. Desuden: Kan du vide han aldrig har fået lavet noget, og dermed er tilfreds med entreprenøren? Jeg kan også sagtens give en restaurant 5 stjerner, selvom en ven engang har haft en dårlig oplevelse der inde. Fordelen ved anmeldelserne er jo netop at man får mange forskellige personers oplevelser at høre.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
God advokatskik. Pim Jura 0 19th May 2017 02:23 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 11:13 AM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.