Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 11th July 2018, 07:41 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Sep 2017
Indlæg: 9
Standard Købsaftale med forbehold for tilstandsrapport

Hej

Vi har fundet et hus og er blevet enige med sælger om en pris.
Der forelå dog kun en tilstandsrapport der var et par år gammel og derfor udløbet. Sælger vil dog bestille en ny hvorefter vi så kan skrive under.
Er der en måde vi kan sikre os på at sælger ikke løber fra denne aftale, hvis en ny køber pludselig dukker op og byder mere end os? Det er jo ikke helt urealistisk, da boligen stadig er tilgængelig på diverse boligsider.
Kan man udfærdige en købsaftale der tager forbehold for tilstandrapporten eller er der andet man kan gøre, udover at stole på mæglers ord om at vi er sikre på at vi får boligen?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 11th July 2018, 07:52 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2017
Indlæg: 312
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Humseper Se indlæg
Hej

Vi har fundet et hus og er blevet enige med sælger om en pris.
Der forelå dog kun en tilstandsrapport der var et par år gammel og derfor udløbet. Sælger vil dog bestille en ny hvorefter vi så kan skrive under.
Er der en måde vi kan sikre os på at sælger ikke løber fra denne aftale, hvis en ny køber pludselig dukker op og byder mere end os? Det er jo ikke helt urealistisk, da boligen stadig er tilgængelig på diverse boligsider.
Kan man udfærdige en købsaftale der tager forbehold for tilstandrapporten eller er der andet man kan gøre, udover at stole på mæglers ord om at vi er sikre på at vi får boligen?
Man udfærdiger stortset altid kun købsaftaler med forbehold for tilstandsrapporten. Tilstandsrapporten må maksimalt være 6 mdr. gammel. Er der væsentlige mangler, kan man åbne op for at genforhandle købsaftalen eller trække sig kvit og frit.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 11th July 2018, 07:55 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Sep 2017
Indlæg: 9
Standard

Så mægler burde altså godt kunne oprette en købsaftale til os som vi kan underskrive inden at den nye tilstandsrapport foreligger?
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 11th July 2018, 09:02 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2016
Indlæg: 395
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Hansen41 Se indlæg
Man udfærdiger stortset altid kun købsaftaler med forbehold for tilstandsrapporten. Tilstandsrapporten må maksimalt være 6 mdr. gammel. Er der væsentlige mangler, kan man åbne op for at genforhandle købsaftalen eller trække sig kvit og frit.
Jeg arbejder ikke med ejendomshandel. Jeg forstår ikke et kuk af det du skriver.

Det er jo en forudsætning i huseftersynsordningen, at køber har modtaget tilstandsrapport, ejerskifteforsikringstilbud og tilbud om betaling af ½ præmie inden købsaftalens indgåelse, jf. LFFE § 2, stk. 2. Ellers hæfter sælger for mangler ved ejendommen.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 11th July 2018, 10:22 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 6
Standard

der skal foreligge tilstandsrapport og el-rapport samt ejerskifteforsikringstilbud inden der kan underskrives, ellers kan reglerne ikke benyttes.

Er i nervøse for at vente, så kræv at boligen trækkes af markedet, og slå på at i viser sælger tiltro, og i forventer det samme af sælger.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 11th July 2018, 10:49 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2011
Indlæg: 1,597
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af realtor Se indlæg
der skal foreligge tilstandsrapport og el-rapport samt ejerskifteforsikringstilbud inden der kan underskrives, ellers kan reglerne ikke benyttes.

Er i nervøse for at vente, så kræv at boligen trækkes af markedet, og slå på at i viser sælger tiltro, og i forventer det samme af sælger.
Man kan sagtens underskrive med forbehold for, at de nye rapporter ikke afviger fra de udløbne.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 13th July 2018, 07:25 AM
NHB NHB er offline
Junior Member
 
Registreringsdato: Nov 2013
Indlæg: 4
Standard

NEJ ! Det er ikke muligt at købe huset førend der foreligger gyldige rapporter samt tilbud om ejerskifteforsikring - dette kun hvis man IKKE skal benytte huseftersynsordningen

I kan ikke tegne ejerforsikring på huset førend de foreligger, og sælger kan ikke afskrive sig sit 10-årige mangelansvar - det er i alles interesse at der først indgås aftale når de foreligger

//Mægleren
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 13th July 2018, 08:36 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2011
Indlæg: 1,597
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af NHB Se indlæg
NEJ ! Det er ikke muligt at købe huset førend der foreligger gyldige rapporter samt tilbud om ejerskifteforsikring - dette kun hvis man IKKE skal benytte huseftersynsordningen

I kan ikke tegne ejerforsikring på huset førend de foreligger, og sælger kan ikke afskrive sig sit 10-årige mangelansvar - det er i alles interesse at der først indgås aftale når de foreligger

//Mægleren
Det er korrekt, at handle ikke bliver indgået/gyldig før der ligger gyldige rapporter på bordet. Men man kan sagtens underskrive en købsaftale med der gældende forbehold.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 13th July 2018, 11:39 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 782
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Jesper P Se indlæg
Det er korrekt, at handle ikke bliver indgået/gyldig før der ligger gyldige rapporter på bordet. Men man kan sagtens underskrive en købsaftale med der gældende forbehold.
NEJ

Ikke hvis sælger skal opnå den ønskede ansvarsfraskrivelse ved brug af ordningen.

Køber skal være gjort bekendt med indholdet af gyldige rapporter (+ oplysning om ejerskifteforsikring), inden køber afgiver det købstilbud, der accepteres af sælger - det vil sige, inden køber skriver under på købsaftalen.

Som ejendomsmægler udarbejder du derfor ALDRIG købsaftale, før rapporterne foreligger.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Sælger har forbehold i købsaftale SteffenDK Generelt 3 7th March 2018 09:52 AM
Afgive bud med forbehold ROI Generelt 9 5th June 2017 08:35 PM
Forbehold i brandforsikring? springfresh Generelt 3 9th May 2014 12:29 PM
Forbehold i andelsbolig købsaftale Nbork Generelt 1 3rd February 2014 12:37 PM
Bud med forbehold? mikkelsen1980 Generelt 6 26th October 2009 10:08 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 02:22 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.