Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 12th December 2018, 09:06 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2018
Indlæg: 17
Standard A/B Lørups RIdehus

Hej alle

Nogen der har noget insider info om denne? Den var oppe at vende for nogle år siden, som een af de værste foreninger i DK.. men jeg har haft svært ved at snuse mig frem til noget info imellem 2013 og nu?

Spørger fordi https://www.selvsalg.dk/bolig/50000/...-koebenhavn_oe

Er det bare 300.000 ud af vinduet, eller hvad tænker i? Hvad kunne DB/RD finde på at gøre med denne?

Mvh,
- D
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 13th December 2018, 01:35 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2010
Indlæg: 107
Standard

Du er vist på ved ud af et sidespor. Det er farligt at kigge "bilige" andelsboliger og drømme om et kup. Koncentrer dig om boliger indenfor din økonomiske ramme, du bliver gladere i længden.
Svar på lige den her: Der er ikke nogen informationer i annoncen, jeg tvivler på at de har vendt noget som helst i den forening og kan ikke huske at de skulle have vundet sag mod RK. 300K lyder billigt, for billigt. Jeg skulle mindst have 500k for at hæfte i den forening. Jeg orker ikke at grave og se om jeg stadig har referater fra sidst nogen lod sig friste. Der var større projekter de ikke kunne løfte, så sikkert ekstra 10 års efterslæb på vedligeholdelsen.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 13th December 2018, 09:48 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2011
Indlæg: 546
Standard

Du får mulighed for at blive lejer på en attraktiv adresse, de 300.000 er en engangsydelse der ikke tilbagebetales - spørgsmålet er om boligafgiften konverteres til leje og bibeholdes på 6500 efter opløsning.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 11th July 2019, 02:39 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2019
Indlæg: 2
Standard

Jeg har indgående kendskab til andelsboligforeningen Lørups Ridehus. Kan indledende kun afkræfte, at der er tale om et “farligt” køb.

Swap-værdien er dog hen over sommeren faldet, hvilket naturligvis har medført boligerne i dag sælges billigere hvorfor en 2 værelses lejlighed på 60 m2 koster 130.000 kr + eventuelle forbedringer.

Foreningen er “fredet” da deres nuværende rekonstruktionsaftale med RD løber indtil 2021. Den nye bestyrelse arbejder allerede nu videre på en fremadrettet og langsigtet løsning til glæde for nuværende andelshavere, som skal stabilisere foreningen endnu mere.

Ejendommens beliggenhed er i sig selv er udsøgt. Salg af ejendommen til en investor, hvorefter andelshaverne vil få provenu svarende til andelsværdien (=minimalt tab for den enkelte) er forkastet af generalforsamlingen.

Dermed byder fremtiden fortsat på at alle andelshavere også vil have medejerskab over ejendommen på andelsbasis fremadrettet.

Afslutningsvist råder ejendommen jo også over et kæmpe tagareal fra Upsalagade 1-7 som pt ikke er udnyttet. Etablering af andelsboliger vil jo også i fremtiden kun styrke foreningens indtjening (flere andelshaver til at betale boligafgift).

Derfor er A/B Lørups Ridehus er en attraktiv ejendom med store fremtidsmæssige muligheder.

Mvh
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 11th July 2019, 02:46 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2018
Indlæg: 1,192
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af SadGit Se indlæg
Du er vist på ved ud af et sidespor. Det er farligt at kigge "bilige" andelsboliger og drømme om et kup. (...) RK. 300K lyder billigt, for billigt.
+1 ikke værd at gamble på, der er langt bedre tilbud på markedet. Stor gevinst = høj risiko. Har du så mange penge i overskud?
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 11th July 2019, 02:48 PM
Banned
 
Registreringsdato: Mar 2019
Indlæg: 952
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Chri871x Se indlæg
Jeg har indgående kendskab til andelsboligforeningen Lørups Ridehus. Kan indledende kun afkræfte, at der er tale om et “farligt” køb.

Swap-værdien er dog hen over sommeren faldet, hvilket naturligvis har medført boligerne i dag sælges billigere hvorfor en 2 værelses lejlighed på 60 m2 koster 130.000 kr + eventuelle forbedringer.

Foreningen er “fredet” da deres nuværende rekonstruktionsaftale med RD løber indtil 2021. Den nye bestyrelse arbejder allerede nu videre på en fremadrettet og langsigtet løsning til glæde for nuværende andelshavere, som skal stabilisere foreningen endnu mere.

Ejendommens beliggenhed er i sig selv er udsøgt. Salg af ejendommen til en investor, hvorefter andelshaverne vil få provenu svarende til andelsværdien (=minimalt tab for den enkelte) er forkastet af generalforsamlingen.

Dermed byder fremtiden fortsat på at alle andelshavere også vil have medejerskab over ejendommen på andelsbasis fremadrettet.

Afslutningsvist råder ejendommen jo også over et kæmpe tagareal fra Upsalagade 1-7 som pt ikke er udnyttet. Etablering af andelsboliger vil jo også i fremtiden kun styrke foreningens indtjening (flere andelshaver til at betale boligafgift).

Derfor er A/B Lørups Ridehus er en attraktiv ejendom med store fremtidsmæssige muligheder.

Mvh
Sikke en lang salgsgas

Fakta er vist at gælden er rekordhøj pr m2
(Tidligere 43 000/M2)

M2 prisen på andele lå sidst jeg kiggede på dem på53.250/M2

Det er helt på månen for udlejningsejendom

Sidst redigeret af cp2019 : 11th July 2019 kl. 02:55 PM.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 11th July 2019, 02:59 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2018
Indlæg: 1,192
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Chri871x Se indlæg

Derfor er A/B Lørups Ridehus er en attraktiv ejendom med store fremtidsmæssige muligheder.

Mvh
Hmmm...

Anbefaler højst tvivlsom investering, som folk kæmper for at komme ud af.
Profil oprettet i dag.
Antal indlæg 1.
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 11th July 2019, 03:25 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2012
Indlæg: 743
Standard

Vi havde en andel i foreningen, købt for ~700K i 2007? (mener jeg - måske var det tidligere). Vi solgte den med tab for 50.000 i 2010. Heldigvis havde vi tjent ca. det samme på at sælge en tidligere andel i Valby, så vore økonomi kunne bære det. Hvis vi havde lånt til indskudet i banken, havde de næppe ladet os sælge. Mig bekendt var vi de sidste, der fik solgt noget i meget lang tid.

På det tidspunkt hæftede man kun for indskudet, men foreningen kørte med underskud og der var tale om en konstruktion hvor andelsejerne skulle hæfte solidarisk for foreningens gæld. Det var grunden til at vi hellere ville tage tabet og flytte ud. Det og så var andelskronen allerede ekstremt høj. Jeg mener at vi andelshavere betalte mere en dobbelt i boligafgift af hvad foreningens lejere betalte i leje. Jeg ved ikke hvad det endte med, men jeg vil anbefale en potentiel køber at få fat i en god advokat inden man skriver under på noget som helst.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 11th July 2019, 03:50 PM
Member
 
Registreringsdato: Feb 2017
Indlæg: 47
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af maiaibing Se indlæg
Hmmm...

Anbefaler højst tvivlsom investering, som folk kæmper for at komme ud af.
Profil oprettet i dag.
Antal indlæg 1.
I en 7 måneder gammel tråd...

Jeg ville som potentiel køber forholde mig endnu mere kritisk, efter sådan en salgstale.
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 11th July 2019, 04:59 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2012
Indlæg: 743
Standard

Yes, jeg huskede rigtigt:

Citer:
Andelshaverne har man lokket til at underskrive en supplerende selvskyldnerkaution, så de nu hæfter hver for 13.000 kr. kvm. andelsareal til Danske Bank. Deres oprindelige hæftelse var 300 kr. pr. kvm. eller i realiteten ingenting.
https://ekstrabladet.dk/kup/dinepeng...cle4242427.ece
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktivAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 12:25 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.