Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 9th January 2019, 09:15 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Aug 2017
Indlæg: 3
Standard Værdien af andelsbolig efter de nye off. vurderinger

Jeg bor i en andelsforening i KBH NV som er vurderet efter den offentlig ejendomsvurdering, dvs. andelsværdien for den enkelte bolig er pt. meget lav i forhold til markedet i dag.

Lad os antage at ejendomens værdi stiger efter de nye offentlige vurderinger, men betyder det så at værdien af de enkelte andelsboliger også stiger, eller kan foreningen blive ved med at stemme for, at den stadig skal være lav ligeså lav som i dag? Nogen der har indsigt i hvordan det foregår?

På forhånd, tak.
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 9th January 2019, 09:41 AM
Member
 
Registreringsdato: Mar 2013
Indlæg: 52
Standard

Ved ikke om det gælder for alle foreninger, men i vores forening fastlægges andelskronen af generalforsamlingen. I de perioder hvor andelskrone + gæld har været under den offentlige vurdering, har pengene kunne sættes til side på regnskabet til fx nyinvesteringer (og dertilhørende øget gældsoptagelse). Pengene behøver derfor ikke at blive frigivet til andelshaverne.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 9th January 2019, 11:54 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2009
Indlæg: 249
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af EndnuEnFørstegangskøber Se indlæg
Ved ikke om det gælder for alle foreninger, men i vores forening fastlægges andelskronen af generalforsamlingen. I de perioder hvor andelskrone + gæld har været under den offentlige vurdering, har pengene kunne sættes til side på regnskabet til fx nyinvesteringer (og dertilhørende øget gældsoptagelse). Pengene behøver derfor ikke at blive frigivet til andelshaverne.
Det gælder i princippet for alle foreninger. Der kan stilles forslag (fra bestyrelsen eller enkeltmedlemmer om) at der i foreningens formue fradrages en sum til fx nyinvesteringer, større arbejder eller bare som buffer til at forhindre udsving i priserne på andelene. Hvad end der afsættes dér, vil ikke indgå i andelskronen og derfor heller ikke påvirke værdien af de enkelte andele.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 9th January 2019, 12:02 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2011
Indlæg: 336
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Nybyg1984 Se indlæg
Jeg bor i en andelsforening i KBH NV som er vurderet efter den offentlig ejendomsvurdering, dvs. andelsværdien for den enkelte bolig er pt. meget lav i forhold til markedet i dag.

Lad os antage at ejendomens værdi stiger efter de nye offentlige vurderinger, men betyder det så at værdien af de enkelte andelsboliger også stiger, eller kan foreningen blive ved med at stemme for, at den stadig skal være lav ligeså lav som i dag? Nogen der har indsigt i hvordan det foregår?

På forhånd, tak.
Det bliver spændende med de nye vurderinger, da det helt klart vil give mange foreninger, som bruger den offentlige vurdering en større værdi. Jeg antager dog dermed, at det nuværende vurderinger er alt for lave - hvilket valuarvurderingerne jo også tyder på.

Det vil alt andet lige betyde, at andelshavernes kan sælge deres bolig for mere. Dog kan en forening vælge ikke at opskrive værdien med tilsvarende, men lægge en buffer ind til fremtidige udsving i priserne eller kommmende renoveringer.

Svaret på dit spørgsmål er dog ja - hvis de vælger at bruge værdistigningen som buffer. Dog tror jeg i praksis ikke det vil ske mange steder. Mange vil dog vælge ikke at skrive værdien op til maks, hvilket mange andelsforeninger med valuar i dag gør.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
De nye andelsbolig vurderinger fra skat!? skanis Generelt 5 20th February 2011 02:30 PM
Nye vurderinger andelsbolig 1/10? rosinen Generelt 2 16th September 2010 09:43 AM
Værdien af rentefradraget efter 2019 thsv Finansiering 1 21st August 2010 11:07 AM
andelskrone efter anskaffelses værdien katmus Generelt 4 4th August 2010 09:08 AM
værdien af andelsbolig købtellersolgt Generelt 11 15th February 2009 11:31 AMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:41 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.