Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 13th February 2019, 09:38 AM
Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 80
Standard Udstykke grund fra sommerhus

Hvordan bliver man beskattet hvis man køber et sommerhus og udstykker en grund fra den eksisterende sommerhusgrund og sælger den.

Jeg kan forstå at man så bliver beskattet af overskuddet.
Men hvad er overskuddet, i sådan et tilfælde?

Vil man kunne undgå et beskatning, hvis man bygger nyt hus på den ny udstykkede grund og sælger det oprindelige sommerhus?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 13th February 2019, 09:45 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2010
Indlæg: 1,062
Standard

Citerer lige Silkeborg99.

Citer:
Oprindeligt indsendt af silkeborg99 Se indlæg
Citat:

2. Hvordan beregnes skatten?

Hvis du er så uheldig, at du ikke falder ind under parcelhusreglen, skal du beskattes af din fortjeneste efter reglerne i ejendomsavancebeskatningsloven. Dette gælder f. eks., hvis du sælger en ubebygget grund, en villa med en grund, der kan udstykkes, et sommerhus, der udelukkende har været udlejet, en udlejningsejendom, en ejerlejlighed, som du har købt og udlejet til dine studerende børn o.s.v.

Hovedprincipperne for beregning af den skattepligtige fortjeneste er som følger:

1. Først omregnes din afståelsessum til en kontantpris og herfra trækkes dine handelsomkostninger, hvorefter man har din regulerede afståelsessum.

2. Herefter omregnes din anskaffelsessum til en kontantpris. Hvis ejendommen ligger her i landet og er erhvervet før d. 19.05.1993 kan du som anskaffelsespris benytte
  1. [LEFT] ejendomsværdien pr. 01.01.1993 med et tillæg på 10%, eller[/LEFT]
  2. [LEFT] ejendomsværdien pr. 01.01.1993 med et tillæg på 10% og med tillæg af halvdelen af forskellen mellem denne værdi og ejendomsværdien pr. 01.01.1996, eller[/LEFT]
  3. [LEFT] en eventuelt § 4 B vurdering, eller[/LEFT]
  4. [LEFT] den faktiske kontantomregnede anskaffelsessum (evt. pristalsreguleret - tidligst fra 1975) med tillæg af vedligeholdelses- og forbedringsudgifter afholdt inden d. 01.01.1993.[/LEFT]
[LEFT] Hertil lægges dine handelsomkostninger samt et tillæg på 10.000 kr. om året fra og med 1993, også for anskaffelsesåret, men ikke for afståelsesåret. Endvidere tillægges udgifter til forbedring og vedligeholdelse af ejendommen ud over de 10.000 kr. om året, dog forudsat at disse udgifter ikke er blevet fratrukket som vedligeholdelsesudgifter i det løbende skatteregnskab. Herefter fremkommer din regulerede anskaffelsessum.

3. Forskellen mellem din regulerede afståelsessum og din regulerede anskaffelsessum udgør din fortjeneste. Fra 2009 er der ikke længere ejertidsfradrag. Den beregnede fortjeneste beskattes fra d. 01.01.1996 som positiv kapitalindkomst. Der gælder et skatteloft for positiv kapitalindkomst på 43,5% i 2013 og 42% i 2014 og fremefter.[/LEFT]
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 13th February 2019, 04:38 PM
Member
 
Registreringsdato: Feb 2012
Indlæg: 80
Standard

Mange tak Phasio.
Det er uklart for mig hvad anskaffelsesprisen er på en grund man har udstykket fra ens egen ejendom.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 16th February 2019, 05:31 PM
efo efo er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 3,162
Standard

Glem det med skatten, der er generelt ingen kontrol mere bare spørg Karsten Lauritzen, hvis du er lidt kreativ vil du sikkert kunne hæve en eller anden refusion som vil kunne dække dit fremtidige forbrug ved udlandsophold.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Sommerhus grund Linethomas Generelt 1 31st July 2017 04:04 PM
Kan kommunen tvinge en til at udstykke? spinoza Generelt 6 12th March 2017 10:11 PM
Grund byggemoden til april - finansiering af både grund og hus? lul Finansiering 1 26th May 2016 05:19 PM
Sommerhus på lejet grund pac Generelt 2 18th April 2015 05:36 PM
Tosset idé? - Købe for stort og udstykke del af grund senere? nickdk Generelt 10 11th February 2012 08:56 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 11:16 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.