Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 11th October 2020, 10:01 PM
Member
 
Registreringsdato: May 2020
Indlæg: 87
Standard Ejendomsværdiskat af nybyg

Hej Forum

Tidligere har det været sådan at hvis du bygger på en nyudstykket grund og huset stod færdigt efter 1/10 så betaler du ikke ejendomsværdiskat året efter men først det efterfølgende år.

Jeg har læst andre steder at det skulle være ændret så selvom du flytter ind pr 1/11 så betaler du nu pr 1/1 året efter, jeg kan dog ikke lige umiddelbart finde noget dokumentation på det.

Er der nogen der ved om det er korrekt at man nu allerede betaler pr 1/1 året efter selvom huset først bliver færdigmeldt efter 1/10 og som evt kan linke til noget dokumentation?

Vh
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 12th October 2020, 06:59 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2009
Indlæg: 3,140
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Disney Se indlæg
Hej Forum

Tidligere har det været sådan at hvis du bygger på en nyudstykket grund og huset stod færdigt efter 1/10 så betaler du ikke ejendomsværdiskat året efter men først det efterfølgende år.

Jeg har læst andre steder at det skulle være ændret så selvom du flytter ind pr 1/11 så betaler du nu pr 1/1 året efter, jeg kan dog ikke lige umiddelbart finde noget dokumentation på det.

Er der nogen der ved om det er korrekt at man nu allerede betaler pr 1/1 året efter selvom huset først bliver færdigmeldt efter 1/10 og som evt kan linke til noget dokumentation?

Vh
Dette er et bud
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 12th October 2020, 07:45 AM
Member
 
Registreringsdato: May 2020
Indlæg: 87
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af sune1971 Se indlæg
SKAT.dk har altid været en mulighed men jeg kan ikke finde noget brugbart. Må ærligt indrømme at jeg ikke har læst alles siderne på
Skat.dk men det er der sgu nok ingen der har :-)
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 12th October 2020, 08:00 AM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 5,782
Standard

Sune 1971 +1
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 12th October 2020, 10:31 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2007
Indlæg: 2,112
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af sune1971 Se indlæg
Citer:
Oprindeligt indsendt af Konsulenten Se indlæg
Sune 1971 +1
Det havde været endnu sjovere hvis googlingen førte til noget umiddelbart brugbart... ;-)
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 12th October 2020, 12:59 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2009
Indlæg: 3,140
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af SantaC Se indlæg
Det havde været endnu sjovere hvis googlingen førte til noget umiddelbart brugbart... ;-)
For den der kan læse - og som har bedt om noget konkret - så er der masser af guld i det skønne link. Øverste resultat: C.H.3.5.4 Hvornår skal der betales ejendomsværdiska - Skat.dk

I afsnittet Nybygninger står der
Citer:
Ejeren skal ikke betale ejendomsværdiskat, så længe et nybyggeri ikke er vurderet som færdigbygget ved ejendomsvurderingen i året før indkomståret. Se EVSL § 4 a, stk. 2, 2. pkt.
Og når man så hopper til bekendtgørelsen står der bl.a. i §4 a.
Citer:
Stk. 2. For ejendomme som nævnt i stk. 1, hvor der er foretaget om- eller tilbygning, nybygning m.v., og hvor disse ikke er omfattet af ejendomsvurderingen pr. 1. oktober i året før indkomståret, men af ejendomsvurderingen pr. 1. oktober i indkomståret, anvendes ansættelsen i året før indkomståret i stedet for ansættelsen pr. 1. oktober i indkomståret. Hvis en ejendom, hvorpå der foretages nybyggeri, ikke vurderes som færdigbygget ved ejendomsvurderingen pr. 1. oktober i året før indkomståret, jf. vurderingslovens § 33, stk. 1, betales ikke ejendomsværdiskat i indkomståret. 1. og 2. pkt. gælder uanset stk. 1, nr. 1.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 12th October 2020, 09:01 PM
MKO MKO er offline
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2018
Indlæg: 1
Standard

Loven som du refererer til, er som jeg forstår det ændret ved nedenstående.
LOV nr 1061 af 30/06/2020

“ 3. I § 4 a indsættes efter stk. 6 som nyt stykke:
»Stk. 7. For ejendomme, hvor der er sket nybyggeri, jf. ejendomsvurderingslovens § 6, stk. 1, nr. 4, eller ejendomme omfattet af ejendomsvurderingslovens § 38, stk. 1, nr. 1, ansætter told- og skatteforvaltningen et foreløbigt beregningsgrundlag for indkomståret efter § 3 til brug for opkrævningen af ejendomsværdiskat frem til tidspunktet for udsendelse af den første almindelige vurdering eller omvurdering efter ejendomsvurderingslovens §§ 5 eller 6 efter ændringen. Det foreløbige beregningsgrundlag efter 1. pkt. fastsættes med udgangspunkt i forholdene på og prisniveauet for ejendommen pr. 1. januar i det førstkommende vurderingsår efter ændringen. Det foreløbige beregningsgrundlag efter 1. pkt. er ikke bindende og kan frit ændres af ejendomsejeren.«”
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 12th October 2020, 09:25 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 4,305
Standard

Det foreløbige beregningsgrundlag efter 1. pkt. er ikke bindende og kan frit ændres af ejendomsejeren

Hvordan mon det skal forstås?
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Ejendomsværdiskat ifm. nybyg CxT Generelt 11 21st September 2020 10:13 PM
Ejendomsværdiskat ved nybyg - hvornår? hh75 Finansiering 6 23rd June 2020 05:56 PM
Ejendomsværdiskat på nybyg Hjelmar Generelt 11 30th November 2017 03:12 PM
Ejendomsværdiskat efter nedrivning og nybyg Kaptajn Generelt 7 10th May 2014 10:39 AM
Ejendomsværdiskat af nybyg ved indflytning d 1. Oktober kolme Generelt 2 2nd September 2013 12:47 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 10:39 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.