Citer:
Oprindeligt indsendt af Goldfinger
Man kan godt undre sig lidt over det ikke snart slår igennem i "kreditrisikopræmier" på statsobligationerne.
Investeringer i statsobligationer udstedt af et land af den størrelse, som har en statsgæld på op mod 80% af BNP, er ikke længere en risikofrie.
Jeg tror vi kommer til at se en stille og rolig udvikling hen over de næste 10-15 år, hvor USA på et tidspunkt må indse, at man ikke kan blive ved med at udvide den cirkulerende obligationsmasse.
Når det sker, kommer landet til at sætte tæring efter nærring.
|
Brad Setser har et godt blogindlæg om hvem der i øjeblikket finansiere USA
US treasury
Den store privat tilstrømning er vil eks-aktionærer der søger sikkerhed. Angående dollarens udvikling, ja så skal den ned, men kineserne og de arabiske olieeksportører skal først acceptere at de skal droppe deres "pegging" af dollaren. Jeg tror der skal nogle hårde forhandlinger til først. Men hvis du får en svagere dollar bliver det jo nemmere at finansiere obligationsmassen. Jeg kunne forestille mig at både dollarkurs og USAs statsfinansiering aftales med Kina o.d.l.
Amerikanerne skal øge deres opsparing. Nogle af de penge vil gå til aktier, men mon ikke de fleste vil gå i obligationer. Regeringen sidder jo på seddelpressen og kan således garantere nominel betaling ( omend et fald i købekraft), mens virksomheder kan gå konkurs.
Og udlandet kan købe flere obligationer for samme penge givet at de stadigvæk er villige.
Men den største effekt af denne krise er vil at USA ikke længere vil være en importnation men skal til at være en eksportnation. Det kommer til at gøre ondt rundt om i verden.