Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 19th May 2009, 10:41 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Apr 2009
Indlæg: 7
Standard Bortfald af 3-måneders opsigelsesperiode

Hej,

Jeg skriver for at høre om det er muligt at få annulleret ens opsigelsesperiode? Vi står for at skulle flytte og har iflg. vores lejekontrakt en opsigelsperiode på tre måneder. Sagen er imidlertid den, at ejendommen er erklæret konkurs og vi har fået at vide af vores administratorer, at de ikke vil lade nye lejere flytte ind før ejendommen er blevet solgt. Administratoren af vores nye ejendom har fortalt os, at dersom vi kan dokumentere overfor vores administratorer, at vi kender nogen, der gerne vil overtage lejligheden indenfor opsigelsesperioden og at de så efterfølgende modsætter sig dette fordi de selv vil disponere over den, ja, så vil vi heller ikke længere være bundet af den tre måneders opsigelsesperiode og kan flytte ud hvornår det passer os. Er det sandt?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 19th May 2009, 10:50 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2008
Indlæg: 9,083
Standard

Kig også på om der kan være problemer med at få jeres depositum igen.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 19th May 2009, 11:45 AM
Banned
 
Registreringsdato: May 2009
Indlæg: 489
Standard

Jeres lejeaftale fastlægger et opsigelsesvarsel på 3 måneder. En sådan aftale er lovmedholdelig.

Hvis I opsiger lejligheden og meddeler, at i fraflytter indenfor 1 måned, så har udlejer i udgangspunktet krav på 3 måneders husleje, men han har samtidig pligt til at genudleje lejligheden

Fraflytter du inden der er gået 3 måneder, skal udlejeren således bestræbe sig på at genudleje og dermed begrænse dit tab. Det fremgår af lejelovens § 86 stk 3, der bestemmer følgende:

Fraflytter lejeren inden opsigelsesvarslets udløb, skal udlejeren bestræbe sig på at genudleje det lejede. Hvad udlejeren indvinder eller burde have indvundet ved genudlejning, skal fragå i hans krav over for lejeren.

Konklusionen må derfor være, at når I bringer en potentiel lejer i forslag (som ejendommens ejer ikke har nogen fornuftig grund til at afvise) så er udlejer nu bragt i en situation, hvor han jf. LL§83 stk 3 burde have indvundet 2 måneder ved genudlejning. Derfor SKAL dette beløb fragå i hans krav mod jer (dvs. den forudbetalte leje kan ikke modregnes).

Sidst redigeret af Gert Frobe : 19th May 2009 kl. 11:51 AM.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 19th May 2009, 12:27 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Apr 2009
Indlæg: 7
Standard

Okay, jeg er med. Tak for hjælpen, folkens!
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 06:07 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.