Det er altid en god ide at spare op, men glem ikke at inflationen æder et par procent af din opsparing, mens de forgældede boligejere reducerer deres gæld med et par procent om året.
Jeg gemmer ikke pengene under hovedpuden - bare rolig. Har tjent rimeligt på aktier, men har nu lagt om til korte obligationer. Det har jeg tjent godt på de sidste par år.
Havde jeg haft pengene i en ejerlejlighed i mit område, ville jeg indtil videre have mistet en halv million og måske endda en million (fra toppen) på en lejlighed, der svarer til den jeg har nu.
Med de prisfald, der er i gang i København i øjeblikket, er inflationen vist peanuts...
Sidst redigeret af Dilbert : 1st September 2007 kl. 05:44 PM.
ja inflationen er peanuts sammenlignet med 2005 ligenu, men er den det også om 10 år?
Jeg tror, vi taler lidt forbi hinanden.
Det jeg mente var, at det værditab, jeg har ved at inflationen æder sig ind på min opsparing er ingenting i forhold til det værditab, jeg ville have ved at eje en lejlighed i København.
Jeg vil hellere miste 500 kroner på inflation end 500.000 kroner på en lejlighed.
I øvrigt har du ikke ret Inflationen æder ikke ikke noget, udover et par procent årligt. Men afkastet på aktier efter skat har været langt højere end det.