|
|||
![]() Hvor mange på dette dumme borum har hørt dette udtryk? Lad os tage det igen: Die DUMME DÄNEN.
Her dækker det over at tusindevis af danskere gemmer sig og vil ikke købe fordi de tror de kan score kassen ved ikke at købe nu...., dårskhed af aller værste skuffe, ikke underligt at finde det i dette land, når man betænker baggrunden for det i vort sydlige naboland så velkendte udtryk Die Dumme Dänen. Men hvad var baggrunden så: Jo, ser I: I det 18. århundrede var Danmark ofte i konflikt/krig med Tyskland. Så skete det at en civil dansker opfandt den selvladende pistol, - en verdenhistorisk begivenhed. Denne opfinder gik til det danske hof og ville sælge sin opfindelse. Men hoffet/hæren afviste arrogant og hånligt tilbuddet. Opfinderen gik så til den tyske hær, som straks indså hvor genial opfindelsen var, og de købte den, og begyndte at fabrikere våbnet. I den næste krig mod Danmark, vandt Tyskland overlegent fordi de havde selvladende pistoler, modsat de danske bondesoldater som skulle lade deres pistoler manuelt hver gang de havde skud. Den dag idag kan man på wikipedia se baggrunden. Luger P08 - Wikipedia, den frie encyklopædi og man forstår hvorfor danskerne for evigt og højst velfortjent i Tyskland har fået navnet DIE DUMME DÄNEN! |
|
|||
![]() Det burde være forbudt at skjule sådan nogen mennesker.
|
|
|||
![]() Jamen dog - alle potentielle boligkøbere gemmer sig altså på dette forum. Interessant...
På dette dumme forum påpeger folk så et par ting om dem selv og deres boligsituation, de siger...... (groft opdelt) 1. jeg er lejer, jeg har rimelig indtægt, men har ikke råd, banken siger nej (de se som regel lidt trætte af de høje priser) 2. jeg er ejer, har masser af friværdi og har det rigtig god med det, (og mener at førstegangskøberne er nogen idioter fordi de ikke vil købe naboens bolig) 3. jeg er ejer, har masser af friværdi, men ville ikke have råd til at låne til min egen bolig idag. (dem anser jeg for de mest velfunderede/klarøjede debatører, fordi de har friværdi og vil tabe på fald, men er temmelig realistiske om det) I hver situation tager folk det meget forskelligt, må man sige - jeg vil tro du hører til gruppe 2. I øvrigt så kender ingen af de tyskere jeg har spurgt begrebet "dumme dänen" - det er opfundet af danskerne selv..... Men en sund selvkritik er også i orden. :-D |
|
|||
![]() Når man kloge-åger den og vil fortælle den undrende hob, hvordan verden hænger sammen, så check dog for f..... din tyske grammatik, inden du gør dig selv helt til grin. Det hedder die dummen Dänen, fjols.
Citer:
|
|
|||
![]() Jeg ved ikke lige hvad det er med den ip-range der hedder 80.164.105.* men der er åbenbart en hel masse tåber der poster fra den, herunder husejer, mumitrold og nu natro. Om det alle er den samme sindsforvirrende person ved jeg ikke, men hele rangen er hermed IP-banned. Farvel og tak.
PS: hvis der skulle være en enkelt bruger med normal IQ der skulle være så uheldig at dele ip-adresse range med disse individer er de velkommen til at trykke på kontakt os linket i bunden så kan vi vistnok tilføje dem til en white-list så de alligevel kan komme ind.
__________________
Boliga.dk |
Emne værktøjer | |
Visningsmåde | |
|
|
![]() |
||||
Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
Er alle læsere på Boliga dumme - JA / OPSANG ! | Kapitalisten | Generelt | 31 | 9th July 2009 06:47 AM |
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 07:55 PM. |