Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 11:40 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2007
Indlæg: 5,734
Standard tilbud om en ejerlejlighed

hej
Jeg er lige blevet tilbudt en andelslejlighed på 90 kvm og 4 værelser...
den ligger i 2000 frederiksberg

soveværelse+konto og en ensuite stue.

ældre og mindre badeværelse og ældre køkken.

andelspris 1.1 M + 200.000 for et maleri


boligudgift pr måned 3000


Lyder det ikke som et godt tilbud
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 11:41 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2007
Indlæg: 493
Standard

200.000 for et maleri? - Folk er s'gu opfindsomme ...
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 11:42 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2007
Indlæg: 493
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af moniulven Se indlæg

Lyder det ikke som et godt tilbud
Lyder OK, men jeg synes du skal vente et par år endnu, måske kommer den lidt længere ned ...
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 11:59 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2007
Indlæg: 5,734
Standard

vente lidt... tjah det er måske rigtigt nok, men problemet med disse, ikke nybyggede lejligheder, er at man skal kende en, som kender en osv...
Og sådanne situationer er jo lidt af en tilfældighed...

Sidst redigeret af moniulven : 7th October 2007 kl. 01:04 PM.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 01:08 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jun 2007
Lokation: Østerbro
Indlæg: 2,878
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af moniulven Se indlæg
soveværelse+konto og en ensuite stue.

ældre og mindre badeværelse og ældre køkken.
Vist ikke en familie lejlighed. Passer den ellers til dit behov ?
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 01:29 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2007
Indlæg: 5,734
Standard

jeg er single, så den passer fint til mit behov..... den er faktisk lidt for stor til mit behov, da jeg nu bor i en 2V til leje og det er faktisk tilpas.... men når/hvis jeg nu skal investere så er det jo fint nok med mere plads og rum med en en-suite og så de to værelser...
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 02:01 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2007
Indlæg: 174
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af moniulven Se indlæg
hej
Jeg er lige blevet tilbudt en andelslejlighed på 90 kvm og 4 værelser...
den ligger i 2000 frederiksberg

soveværelse+konto og en ensuite stue.

ældre og mindre badeværelse og ældre køkken.

andelspris 1.1 M + 200.000 for et maleri


boligudgift pr måned 3000


Lyder det ikke som et godt tilbud

Du fortæller os ikke noget om kvm prisen eller hvordan økonimien står til... er den sat til 100% af offentlig vurdering? Lyder ikke som om at den er ifg. prisen..

PS--- Er det ikke ulovlig at kæve 200k for et maleri der ikke er det værd?
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 02:38 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2007
Indlæg: 5,734
Standard

Hvad angår økonomien så er den i orden. det er en veldreven andelsforening, hvor selve ejendommen i starten af 200-2001 blev restureret med nye termovinduer og facade. jeg bor til leje i en ejerforening, der holder til i samme karre....

kvmprisen må jo være 1.100.000/90 = 12.200 kr + de ca 2200 "sorte"


nu har jeg så ikke på nuværende tidspunkt lavet en grundig undersøgelse, men han sagde at de 1.1 var den offentlige vurdering, men at der ikke havde været en valuar ude..... er ikke helt sikker på hvad han mente med det...
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 03:08 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2007
Indlæg: 174
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af moniulven Se indlæg
Hvad angår økonomien så er den i orden. det er en veldreven andelsforening, hvor selve ejendommen i starten af 200-2001 blev restureret med nye termovinduer og facade. jeg bor til leje i en ejerforening, der holder til i samme karre....

kvmprisen må jo være 1.100.000/90 = 12.200 kr + de ca 2200 "sorte"


nu har jeg så ikke på nuværende tidspunkt lavet en grundig undersøgelse, men han sagde at de 1.1 var den offentlige vurdering, men at der ikke havde været en valuar ude..... er ikke helt sikker på hvad han mente med det...
Gå ind på andelsbolig Indeks forummet og spørge dem.

Kvm prisen kan ikke udregnes så nemt så vidt jeg ved. Man må tage hensyn til gæld i foreningen og meget mere. Ellers vil min nybyggede andel være på ca. 11.500 kr. pr. kvm. (Hvor den er egentlig sat til 27.000 kr. kvm)
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 7th October 2007, 03:46 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2007
Indlæg: 221
Standard

Hej moniulv

Er det et maleri af Michael Kvium? Sender dig lige en artikel fra Administrationshusets hjemmeside :

De nye offentlige vurderinger, problemer og anbefalinger
Af Adv. Finnt Träff og Dir. Rasmus Juul-Nyholm

Nu har vi fået de offentlige ejendomsvurderinger for 2006, og de har mildest talt været overraskende. Vores andelsboligforeningerne har fået vurderinger, der ligger imellem 6.000 kr. og 38.000 kr. pr. kvm. uden nogen særlig sammenhæng mellem vurdering og værdi. Tidligere har de offentlige vurderinger generelt været systematisk lave i forhold til handelspriser – men nu må vi blot konstatere, at de er tilfældige – tilfældigt høje eller tilfældigt lave.

Det værste forklaringsproblem har vi på Vesterbro, hvor to meget sammenlignelige ejendomme i samme gade er vurderet til hhv. 6.000 kr. og 18.000 kr. pr. kvm.

Rigtig mange foreninger har fået ejendomsvurderinger, som ligger langt over valuarvurderingerne, og også langt over en realistisk handelspris for ejendommene. Vi har set vurderinger på op til 38.000 kr. pr. kvm. Dette stiller i praksis hele problemstillingen om valg af valuarvurdering mod offentlig ejendomsvurdering på hovedet.

Man kan have mange holdninger til maksimalpriser på andelsboliger, og vi føler ikke, at det er vores opgave at skulle tage stilling for eller imod maksimalpriser eller højere priser på andelsboliger. Den opgave lader vi trygt foreningerne selv tage.

Iflg. vurderingslovens § 6 skal ejendomsvurderingen imidlertid afspejle ejendommens værdi i handel og vandel som udlejningsejendom. I det omfang vurderingen ikke gør dette, så anbefaler vi at man søger den ændret eller lade være med at bruge den i forbindelse med fastlæggelse af maksimalpriserne.

Hvis udgangspunktet er, at man som andelshaver skal have sin andel af ejendommens værdi som udlejningsejendom, så må dette vel nok gælde uanset om vurderingen er alt for lav – som det typisk har været tilfældet tidligere – eller hvis vurderingen er for høj.

Konsekvenser af en for høj offentlig vurdering

Hvis en andelsboligforening fastsætter sin andelskrone på baggrund af en offentlig ejendomsvurdering, der er for høj, risikerer man, at køberen klager over vurderingen og anlægger overprissag. Det kunne også tænkes, at andre, f.eks. personer på venteliste eller enkeltmedlemmer med en særlig dagsorden ville klage over vurderingen hvilket kan give et fald i andelskronen. På tilsvarende vis kan man forestille sig, at sælgere ville klage over en for lav offentlig ejendomsvurdering.

Vi gør opmærksom på, at det er diskutabelt i hvilket omfang disse personer selv vil kunne klage over vurderingen direkte, idet kun personer med en væsentlig, direkte interesse i vurderingens udfald kan klage. Men tvivlen understreger vigtigheden af at vurderingen er korrekt.

Anbefalinger

Vi anbefaler foreninger med for høje eller for lave offentlige ejendomsvurderinger tager initiativ til at klage over disse, før det bliver til et internt problem i foreningen.

Alternativt kan foreningerne vælge at benytte en valuarvurdering, idet vi vel nok – efter de nye vurderinger – må konstatere at valuarvurderingerne er mere korrekte og mindre tilfældige end de offentlige vurderinger. Også selv om valuarvurderinger indtil for nylig ofte (med enkelte undtagelser) har ligget noget lavere end de reelle handelspriser.

Vi vil ikke anbefale, at man benytter en offentlig vurdering, der er markant højere end en allerede indhentet valuarvurdering, uden at den offentlige vurdering har været gjort til genstand for klage. I forlængelse heraf anbefaler vi også at alle foreninger der allerede bruger valuarvurdering fortsætter med den praksis selv om man har modtaget en højere offentlig vurdering.

Vi vil heller ikke anbefale, at man benytter en offentlig vurdering, der er markant lavere end den reelle handelsværdi. Når de offentlige vurderinger er så tilfældige, giver det en helt urimelig tilfældig prisdannelse for de enkelte andelshavere, hvis man accepterer alt for lave vurderinger, og de sammenligner sig med andelshavere i andre foreninger, og det kan ikke undgå at give uro.

Risici

Man kan i den forbindelse spørge sig selv, hvorfor en bestyrelse skal søge at få et rigtigt grundlag at handle på i stedet for blot at acceptere åbenbart forkerte offentlige vurderinger, som reelt giver fri prisdannelse på foreningens lejligheder. Mange foreninger har jo den dagsorden, at man helst ser sig helt frigjort fra maksimalprissystemet.

Vi vurderer dog, at der kan være en risiko for erstatningskrav fra købere, som senere lider tab, hvis det viser sig, at der bliver handlet på et klart urigtigt grundlag, og bestyrelsen har godkendt maksimalprisen mod bedre vidende.

Den tilsvarande risiko har ikke eksisteret ved handel til priser under den reelle markedsværdi, idet langt de fleste vedtægter indeholder en bestemmelse om at generalforsamlingens beslutning om maksimalpris er bindende – uanset at der kunne være sat en højere pris. I en enkelt domsafgørelse (TBB.2006 s. 497 Ø) har en sælger dog fået medhold i, at han ikke skulle tåle en sådan besluttet maksimalpris, der var lavere end den lovlige i en situation, hvor vedtægterne ikke indeholdt en hjemmel til dette.

Vi må konstatere, at de nye vurderinger i den grad vender op og ned på markedet, at vi nu generelt må anbefale alle vores foreninger at klage over vurderingen, både såfremt de mener at den er for høj eller for lav.

Hvis bestyrelsen er i tvivl om hvad den skal være, bør den indhente en valuarvurdering.

Opsummering af anbefalinger:

Den nye offentlige vurdering er markant højere eller lavere end en for nylig (0-12 md) indhentet valuarvurdering:
Det anbefales at klage over vurderingen. I mellemtiden bør andelskronen ikke sættes højere end valuarvurderingen.
Der foreligger ikke valuarvurdering og den nye offentlig vurdering er meget høj (større end ca. 18.000 kr./kvm.*):
Idet der er en betydelig risiko for at vurderingen ligger over det reelle markedsniveau anbefales det at klage over vurderingen og/eller indhente en valuarvurdering. I mellemtiden må vedtagelse af ny andelskrone udsættes.
Den nye offentlige vurdering er meget lav (under ca. 12.000 kr./kvm.*) og foreningen bruger ikke valuar: I lyset af de seneste års prisudvikling samt de generelle stigninger i de offentlige vurderinger er det meget sandsynligt at vurderingen er for lav og der bør klages over vurderingen.
Den nye offentlige vurdering ligger i mellemgruppen mellem 12.000 og 18.000 kr./kvm.* og/eller den offentlige- og valuar vurderingen ligger på linie: Fortsæt uændret praksis. Det kan dog overvejes at hoppe fra valuarvurdering over på offentlig vurdering, hvis begge ligger indenfor dette spænd.
I alle ovenstående situationer anbefales det kraftigt bestyrelsen drøfter sagen med administrator og at den sørger for at foreningens medlemmer er behørigt orienteres om sagen samt at andelshavere ikke sælger mens situationen afklares.

Spørgsmål og en konkret drøftelse kan tages med:

Dir. Rasmus Juul-Nyholm, rjn(AT)administrationshuset.dk
Adm. Hans Arne Christensen, hac(AT)administrationshuset.dk
Adv. Finn Träff ft(AT)administrationshuset.dk

For at se vurderingen på din ejendom kan du logge ind på intranettet og vinde dokumentet under Foreningens dukumenter/Vurderinger.

* De angivne kvadratmeterpriser er vejledende ”tommelfingerregler” for typisk københavnerejendomme i brokvarterene i København. I praksis kan mange forhold (typisk byfornyelse, stand eller erhvervleje) forklare både højere og lavere priser for den enkelte ejendom så de skal tages som helt overordnede retningslinier.


--------------------------------------------------------------------------------
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Hmm godt tilbud eller ej? blangstrup Generelt 6 20th September 2007 03:16 PM
Andelsbolig vs. ejerlejlighed kristian Generelt 25 25th June 2007 07:34 PM
ejerlejlighed uden tilstandsrapport kristian Generelt 20 14th June 2007 09:22 AMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 05:42 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.