Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 2nd February 2010, 12:53 PM
Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 35
Standard Hæftelse i andelsboligforening

Jeg er ved at kigge nogle andelsboligvedtægter igennem ifm et potentielt køb. Nu er jeg ikke hjemme i standardvedtægter for andelsboligforeninger, men jeg kan forstå, at følgende formulering ikke er usædvanlig:

"X.1
Andelshaverne hæfter alene med deres indskud for forpligtelser vedrørende foreningen, jfr. dog stk. 2.

X.2
For de lån i kreditforeninger og pengeinstitutter, der optages i forbindelse med stiftelsen eller efter stiftelsen i henhold til lovlig vedtagelse på generalforsamling, og som er sikret ved pantebrev eller håndpant i ejerpantebrev i foreningens ejendom, hæfter medlemmerne uanset stk. 1 personligt og solidarisk, såfremt kreditor har taget forbehold herom."

Hvad angår den sidste del, er der så nogen særlig grund til at være nervøs?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 2nd February 2010, 01:03 PM
Moderator
 
Registreringsdato: May 2007
Indlæg: 3,643
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af herinde Se indlæg
Jeg er ved at kigge nogle andelsboligvedtægter igennem ifm et potentielt køb. Nu er jeg ikke hjemme i standardvedtægter for andelsboligforeninger, men jeg kan forstå, at følgende formulering ikke er usædvanlig:

"X.1
Andelshaverne hæfter alene med deres indskud for forpligtelser vedrørende foreningen, jfr. dog stk. 2.

X.2
For de lån i kreditforeninger og pengeinstitutter, der optages i forbindelse med stiftelsen eller efter stiftelsen i henhold til lovlig vedtagelse på generalforsamling, og som er sikret ved pantebrev eller håndpant i ejerpantebrev i foreningens ejendom, hæfter medlemmerne uanset stk. 1 personligt og solidarisk, såfremt kreditor har taget forbehold herom."

Hvad angår den sidste del, er der så nogen særlig grund til at være nervøs?
Det kan man da nok sige at der er... Det betyder at skulle det værste ske og en overbelånt andelsforening går konkurs, så har I ikke alene tabt jeres indskud, men banken kan også komme efter jer og slagte jeres privatøkonomi. Ikke just lystige udsigter.
På det praktiske niveau betyder det, at I skal være ekstremt opmærksomme på hvor hårdt belånt ejendommen er og I skal have oplyst om der er nogle lån, hvor långiver har benyttet sig for muligheden for personlig og solidarisk hæftelse. Er der ikke nogen der har brugt muligheden og/eller er ejendomme kun lavt belånt er der ingen ko på isen, er det derimod en gældsramte nyere andelsforening er der om at finde et andet sted at tabe sine penge...

/Bob
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 2nd February 2010, 01:59 PM
Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 35
Standard

Super. Tak for et godt og informativt svar. Nu skal vi have skovlen frem og grave i økonomien :-)

Jeg kan i øvrigt se, at paragraffen er med i flere standardvedtægter. Bl.a. her: Andelsportalen: Vedtægter.

Dog ikke i ABF's, hvor der står:

"For de lån i kreditforeninger eller pengeinstitutter, der optages i forbindelse med stiftelsen eller efter stiftelsen i henhold til lovlig vedtagelse på generalforsamling, og som er sikret ved pantebrev eller håndpant i ejerpantebrev i foreningens ejendom, hæfter andelshaverne uanset stk. 1 personligt og pro rata efter deres andel i formuen, såfremt kreditor har taget forbehold herom."
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 2nd February 2010, 02:36 PM
Moderator
 
Registreringsdato: May 2007
Indlæg: 3,643
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af herinde Se indlæg
Super. Tak for et godt og informativt svar. Nu skal vi have skovlen frem og grave i økonomien :-)

Jeg kan i øvrigt se, at paragraffen er med i flere standardvedtægter. Bl.a. her: Andelsportalen: Vedtægter.

Dog ikke i ABF's, hvor der står:

"For de lån i kreditforeninger eller pengeinstitutter, der optages i forbindelse med stiftelsen eller efter stiftelsen i henhold til lovlig vedtagelse på generalforsamling, og som er sikret ved pantebrev eller håndpant i ejerpantebrev i foreningens ejendom, hæfter andelshaverne uanset stk. 1 personligt og pro rata efter deres andel i formuen, såfremt kreditor har taget forbehold herom."
Det er jo en formulering man helst er foruden, da det i worst case med konkurs kan give problemer, men på den anden side er det en formulering de fleste udlåner stiller som et krav. Så på den ene side kan man godt forstå at ABF foreslår at der ikke er adgang til solidarisk hæftelse, men samtidig er det næppe gangbart i den virkelige verden.
Derfor er jeg heller ikke så bange for formuleringen, det er mere afgørende om ejendommen er hårdt belånt. Er der kun konservativ belåning er det fuldstændigt usandsynligt at der nogensinde bliver brug for den solidariske hæftelse!

/Bob
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 3rd February 2010, 07:28 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2009
Indlæg: 1,058
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af herinde Se indlæg
hæfter medlemmerne uanset stk. 1 personligt og solidarisk, såfremt kreditor har taget forbehold herom."

Hvad angår den sidste del, er der så nogen særlig grund til at være nervøs?
Kun hvis det nævnte forbehold er taget...det kan godt være svært at finde ud af...

Er det ikke det så hæfter du for din mdr. husleje og dit indskud.

Nogen herinde vil nok påstå at man altid hæfter solidarisk.... men jeg vil godt se den dommer der vil dømme det :-)
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 3rd February 2010, 08:19 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2007
Indlæg: 952
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af katmus Se indlæg
Kun hvis det nævnte forbehold er taget...det kan godt være svært at finde ud af...
Og som nævnt andetsteds kræver det nok en snorksovende bank/realkreditinstitut at undgå dette forbehold - eller særdeles gode forhandlingsevner.

Men det har I jo angiveligt i jeres skrøbelige forening, der tidligere er diskuteret her:
Er andele risikofrie?
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 3rd February 2010, 08:49 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2009
Indlæg: 1,058
Standard

På grund af konkurrencen har mange finansieringsinst. ikke fået solidarisk hæftelse med...

F.eks. i vores ...ja...

Så det er ikke en forglemmelse..

I øvrigt ville de næppe bruge den, af mange forskellige årsager...
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Morsom sag "hæftelse for transaktioner foretaget på to græske natklubber" Scott Generelt 4 5th October 2009 11:21 PM
Stiftelse af ny andelsboligforening... Twinbro Generelt 74 5th July 2009 08:41 AM
Personlig,solidarisk hæftelse f. andelsboligforeningslån? maestrochap Generelt 2 22nd June 2009 11:31 AM
Regler for stiftelse af andelsboligforening Twinbro Generelt 3 12th June 2009 06:02 AM
andelsboligforening med afdragsfrie flexlån mongaard Finansiering 5 24th June 2008 06:41 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:14 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.