Boligdebatten.dk

Boligdebatten.dk (/)
-   Jura (http://www.boligdebatten.dk/jura/)
-   -   I dobbel mening ulovligt kontrakt. (http://www.boligdebatten.dk/jura/15032-i-dobbel-mening-ulovligt-kontrakt.html)

Åhlin 26th July 2011 08:42 AM

I dobbel mening ulovligt kontrakt.
 
Kære venner,

Jeg sidder i en lidt pikant situation.

Jeg lejer et værelse i en tre-værelses andelsbolig på Nørrebro, og har fornylig begyndt at mistænke at mit kontrakt nok bryder mod loven på to vigtige punkter:

1. For det første betaler jeg næsten definitivt for meget i husleje. Fra august skal vi være to personer om at dele en andelsbolig på 74 kvm, og skal så betale 3900 per person, til en samlet pris af 7800 per måned; det bliver altså 1265 kr/kvm/år, hvilket ju næsten garanteret må være for meget. (Tidligere var vi tre personer om at dele de 7800, til en pris af 2600 per person og måned.)

2. For det andre så mistænker jeg at fremlejeren ikke har foreningens tiladelse til at fremleje sin andel “in the first place”! For eksempel mener jeg at han har fremlejet andelen i mere end to år, hvilket det vel ikke nogle andelsforeninger der tillader? Og måske heller ikke loven…?

Hvis disse to punkter viser sig være rigtige (dvs.: hvis det viser sig at fremlejeren både fremlejer andelen uden foreningens tilladelse, og at han desuden gør det til et ulovligt højt pris), hvad ville I så anbefalde at jeg gør?

Kan jeg få min huslej retroaktivt sat ned og stadig fuldt lovligt blive boende i lejligheden, eller er det noget med at vælge, enten-eller?

Jeg ville sætte pris på et hurtigt svar – kan ikke lide tanken på at jeg måske bor ulovligt! :(

Venlig hilsen,
Åhlin

Klodshans 26th July 2011 09:19 AM

Din husleje lyder ikke bare høj, men så høj at det næsten ikke kan være i god tro med mindre lejligheden er ekstrem unik luksus.
Jeg ville kontake LLO.

Mht. om fremlejere må fremleje i forhold til foreningen, så er et muligt udfald af at gøre en sag ud af det at andelshaveren bliver smidt ud af foreningen og du bliver smidt ud af dit lejemål - hvorefter du selvfølgelig vil kunne sagsøge fremlejeren for erstatning, men hvis man nu faktisk gerne vil bo hvor man bor, så er det jo ikke til meget nytte.

Polemides 26th July 2011 10:01 AM

Du kan nok også finde nogle gode svar i denne tråd:

http://www.boligdebatten.dk/generelt...elig-leje.html

Åhlin 26th July 2011 04:39 PM

Tak for hurtigt svar til jer bægge to!

Klodshans: Lejligheden kan bestemt ikke beskrives som "ekstrem unik luksus"! Badet er nede i kælderen, toiletten mangler håndvask (så man skal vaske sine hænder ude i køkkenet), etc...

Jeg har kontaktet LLO, og vil høre hvad de siger. Tak for tipset!

... Og bliver jeg nødt til at flytte så bliver jeg nødt til at flytte; heldre det end at bryde mod loven... :(

Polemides: Tak for linken, har tjekket den ud. Rigtigt interessant.

Bland andet diskuteres der dette med at "udlejers legale opsigelsesfrist for accessoriske enkeltværelser er 1 måned, og at begrundelse ikke er påkrævet."

En anden debatør påpejer så at "det er afgørende om udlejer har udlejet hele lejligheden på værelsesbasis. (og således ikke selv bebor lejligheden) Såfremt dette er tilfældet, kan udlejer ikke opsige lejemålet med mindre at denne selv skal anvende værelset og det er i dette tilfælde 1 års varsel (og ikke 1 måned, som det var hvis udlejer selv beboede lejemålet)"...

Hmmmm. Som sagt, har jeg kontaktet LLO, og så må vi se hvad de siger. Går ud fra at de har styr på de præcise legale detaljer...

shintai 26th July 2011 04:47 PM

Det er godt nok også dyrt for sådan en gang klamp.

mostmighty 26th July 2011 06:08 PM

Citer:

Oprindeligt indsendt af Åhlin (Indlæg 234017)
Kære venner,

Jeg sidder i en lidt pikant situation.

Jeg lejer et værelse i en tre-værelses andelsbolig på Nørrebro, og har fornylig begyndt at mistænke at mit kontrakt nok bryder mod loven på to vigtige punkter:

1. For det første betaler jeg næsten definitivt for meget i husleje. Fra august skal vi være to personer om at dele en andelsbolig på 74 kvm, og skal så betale 3900 per person, til en samlet pris af 7800 per måned; det bliver altså 1265 kr/kvm/år, hvilket ju næsten garanteret må være for meget. (Tidligere var vi tre personer om at dele de 7800, til en pris af 2600 per person og måned.)

2. For det andre så mistænker jeg at fremlejeren ikke har foreningens tiladelse til at fremleje sin andel “in the first place”! For eksempel mener jeg at han har fremlejet andelen i mere end to år, hvilket det vel ikke nogle andelsforeninger der tillader? Og måske heller ikke loven…?

Hvis disse to punkter viser sig være rigtige (dvs.: hvis det viser sig at fremlejeren både fremlejer andelen uden foreningens tilladelse, og at han desuden gør det til et ulovligt højt pris), hvad ville I så anbefalde at jeg gør?

Kan jeg få min huslej retroaktivt sat ned og stadig fuldt lovligt blive boende i lejligheden, eller er det noget med at vælge, enten-eller?

Jeg ville sætte pris på et hurtigt svar – kan ikke lide tanken på at jeg måske bor ulovligt! :(

Venlig hilsen,
Åhlin

Hvis I har fremlejet den i over to år, så har I faktisk ret til at kalde det "normal leje" - eller hvad man nu skal sige. Det betyder, at udlejer ikke bare automatisk kan opsige lejemålet til den dato, der står I jeres kontrakt.

donjuan 26th July 2011 06:39 PM

Citer:

Oprindeligt indsendt af Åhlin (Indlæg 234017)
Kære venner,

Jeg sidder i en lidt pikant situation.

Jeg lejer et værelse i en tre-værelses andelsbolig på Nørrebro, og har fornylig begyndt at mistænke at mit kontrakt nok bryder mod loven på to vigtige punkter:

1. For det første betaler jeg næsten definitivt for meget i husleje. Fra august skal vi være to personer om at dele en andelsbolig på 74 kvm, og skal så betale 3900 per person, til en samlet pris af 7800 per måned; det bliver altså 1265 kr/kvm/år, hvilket ju næsten garanteret må være for meget. (Tidligere var vi tre personer om at dele de 7800, til en pris af 2600 per person og måned.)

2. For det andre så mistænker jeg at fremlejeren ikke har foreningens tiladelse til at fremleje sin andel “in the first place”! For eksempel mener jeg at han har fremlejet andelen i mere end to år, hvilket det vel ikke nogle andelsforeninger der tillader? Og måske heller ikke loven…?

Hvis disse to punkter viser sig være rigtige (dvs.: hvis det viser sig at fremlejeren både fremlejer andelen uden foreningens tilladelse, og at han desuden gør det til et ulovligt højt pris), hvad ville I så anbefalde at jeg gør?

Kan jeg få min huslej retroaktivt sat ned og stadig fuldt lovligt blive boende i lejligheden, eller er det noget med at vælge, enten-eller?

Jeg ville sætte pris på et hurtigt svar – kan ikke lide tanken på at jeg måske bor ulovligt! :(

Venlig hilsen,
Åhlin

Hvorfor skrev du egenligt under på en lejekontrakt?????

Åhlin 8th August 2011 07:06 PM

Citer:

Oprindeligt indsendt af donjuan (Indlæg 234099)
Hvorfor skrev du egenligt under på en lejekontrakt?????

Ung og dum, donjuan, ung og dum... :(

John Denver 8th August 2011 07:43 PM

Citer:

Oprindeligt indsendt af mostmighty (Indlæg 234093)
Hvis I har fremlejet den i over to år, så har I faktisk ret til at kalde det "normal leje" - eller hvad man nu skal sige. Det betyder, at udlejer ikke bare automatisk kan opsige lejemålet til den dato, der står I jeres kontrakt.

Forkert! Der er ikke noget i lejeloven der som udgangspunkt tillader tidsbegrænset udlejning. Har man dog en god grund, fx en udstationering er tidsbegrænset udlejning tilladt. Der er ingenting i lejeloven der sætter en grænse på 2 år for dette. Er udlejer fx på en 3 eller 4 årig kontrakt kan udlejer ganske lovligt lave en tidsbegrænset udlejning på den periode.

tobiasen 8th August 2011 07:57 PM

Selvom du måske har retskrav på at få tilbage betalt husleje og en masse andre ting så overvej lige et par ting.
* Er din udlejer en ond bolighaj eller bare et almindeligt menneske? Hvis han bare er et almindeligt menneske så er der stor change for at du smadrer hans økonomi ved at kræve et par års husleje tilbage.
* Du har jo selv indgået aftalen og da du lejede den mente du vel det var en rimmelig husleje.

Hvis du er utilfreds nu kan du også stille og rolig finde en ny lejelighed der er billigere og lovligt udlejet.


Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:39 PM.

Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.