Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Jura
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 17th September 2012, 01:26 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 1
Standard Ang. fraflytning

tak for hjælpen

Sidst redigeret af malibudk : 17th September 2012 kl. 08:22 PM.
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 17th September 2012, 01:52 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

1. Lejemålet kan aldrig kræves afleveret i bedre stand end modtaget, så hvis fejlende i lejemålet også var der ved indflytningen, så er det intet at kommer efter.
2. Uvildigt syn siger intet om ansvarsfordeling, kun hvad der burde laves i lejemålet. Hvem der skal betale er en anden sag.
3. Det er rigtigt at det er normal kutyme, at skulle overdrage lejemålt 14 dage før, for at udlejere kan nå at istandsætte til næste lejer. Alternativt skal lejer have fået godkendelse af udlejer for at, lejemålet er i god nok stand til at istandsættelse ikke er nødvendig.
4. Udvendig vedligeholdelse, er det lejere eller udlejer ifølge kontrakten?
5. Manglende depositum, er uden betydning for hvad hun skal betale ved fraflytning. Hun kan altid bare får en regning tilsendt, som kan opkræves via retssystemet. Depositum sikre bare udlejer en vis sum, uden ballade og fode.
6. Din mor har ansvaret for sin vedligeholdelsespligt i hele ejeperioden, uagtet af om hun faktisks bor der eller ej.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 17th September 2012, 08:36 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 2,102
Standard

Sådan set enig med Molan, men er dog ret sikker på, at udlejer ikke har ret til at få nøglerne 14 dage før, med mindre det udtrykkeligt står i kontrakten, at boligen skal fraflyttes 14 dage før (af hensyn til istandsættelse).

Jeg vil anbefale, at din mor melder sig ind i LLO (Lejernes Landsorganisation), der formentlig/forhåbentlig vil føre sagen. Spørg evt. først. De vil hurtigt kunne se, hvad din mor er forpligtet til. F.eks. skal pligten til udvendig vedligeholdelse udtrykkeligt stå beskrevet i kontraktens §11 ellers påhviler det udlejer.
LLO vil også kunne vurdere, om huslejestigningen er varslet korrekt og om lejekontrakten overhovedet er skruet forsvarligt sammen. Ud fra det, du beskriver, kan jeg have min tvivl.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Opgørelse efter fraflytning ( regning på istandsættelse ) robotten Generelt lejeboliger 3 17th September 2012 01:59 PM
Opsigelse af lejemål efter 2½ måned, skal jeg stå for nyistandsættelse? Kugle Generelt lejeboliger 2 18th July 2012 07:28 PM
Regning 1 år efter fraflytning Bitten_K Jura 6 28th March 2011 03:49 PM
Ny vandregning 18 måneder efter fraflytning tobiasen Jura 3 7th September 2010 05:57 AM
Sænkning af husleje efter fraflytning? Baas Generelt lejeboliger 2 24th October 2009 08:14 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 09:01 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.