Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Jura
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #11 (permalink)  
Gammel 28th September 2012, 11:57 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 113
Standard

Hej Terp2004

Det lyder som om du er rimeligt meget inde i det og igen tak for dit svar.

Hvis jeg skal tolke dit sidste svar, så skal ovenstående generalforsamlingsbeslutning (GFS) kræve tilslutning fra samtlige ejere i foreningen, når det er så omfattendebegrænsninger?.

For der har som sagt været flertal for forslaget, da det blev stillet i april. Dog er jeg ikke blevet spurgt, fordi jeg på dette tidspunkt lejede min lejlighed ud og åbenbart ikke selv fik indkaldelsen, men at den havnede i mine lejeres postkasse, så den er åbenbart ikke kommet videre ( det er så en anden side).

I forhold til udlejning er der også udarbejdet nye vedtægter i april, hvor der står i § 16: Udlejning kræver i hvert enkelt tilfælde bestyrelsens forudgående skriftlige tilladelse. Bestyrelsen udarbejder retningslinier for udlejning, som godkendes af generalforsamlingen. Så §16 henviser til GFS. GFS er flerstemmigt vedtaget.

Jeg mener bare, at det stort set ikke kan lade sig gøre at udleje sin lejlighed, at man på en eller anden måde er stavnsbundet med mindre man er forældre som køber, så har du en lille chance. De nye vedtægter samt GFS er ikke tinglyst endnu, men det kræver det vel?

Vil du evt. prøve at forklare mig, hvordan jeg skal forholde mig i forhold til udlejning/bestyrelsen og hvor stram kan en GFS være overfor lejlighedsejerne og så deres begrundelse, at de ikke vil have at der skal gå liebhaveri i den?
Besvar med citat
  #12 (permalink)  
Gammel 28th September 2012, 12:09 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 113
Standard

Og jeg vil med det samme se om jeg kan få fat Peter Bloks bog.

Tak for det.
Besvar med citat
  #13 (permalink)  
Gammel 28th September 2012, 12:48 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 2,038
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af SN Ejerbolig Se indlæg
Hej Terp2004

Det lyder som om du er rimeligt meget inde i det og igen tak for dit svar.

Hvis jeg skal tolke dit sidste svar, så skal ovenstående generalforsamlingsbeslutning (GFS) kræve tilslutning fra samtlige ejere i foreningen, når det er så omfattendebegrænsninger?.

For der har som sagt været flertal for forslaget, da det blev stillet i april. Dog er jeg ikke blevet spurgt, fordi jeg på dette tidspunkt lejede min lejlighed ud og åbenbart ikke selv fik indkaldelsen, men at den havnede i mine lejeres postkasse, så den er åbenbart ikke kommet videre ( det er så en anden side).

I forhold til udlejning er der også udarbejdet nye vedtægter i april, hvor der står i § 16: Udlejning kræver i hvert enkelt tilfælde bestyrelsens forudgående skriftlige tilladelse. Bestyrelsen udarbejder retningslinier for udlejning, som godkendes af generalforsamlingen. Så §16 henviser til GFS. GFS er flerstemmigt vedtaget.

Jeg mener bare, at det stort set ikke kan lade sig gøre at udleje sin lejlighed, at man på en eller anden måde er stavnsbundet med mindre man er forældre som køber, så har du en lille chance. De nye vedtægter samt GFS er ikke tinglyst endnu, men det kræver det vel?

Vil du evt. prøve at forklare mig, hvordan jeg skal forholde mig i forhold til udlejning/bestyrelsen og hvor stram kan en GFS være overfor lejlighedsejerne og så deres begrundelse, at de ikke vil have at der skal gå liebhaveri i den?
Det afgørende kan være, om passusen med "bestyrelsens godkendelse" var i jeres vedtægter tidligere. Du har, da du købte lejligheden, fået alle vedtægter og efterfølgende ændringer.

Stod der i disse noget om "bestyrelsens godkendelse"? Hvis nej, så SKAL de have samtlige ejeres tilslutning for at ændre noget (dvs. lave begrænsninger).

Stod der noget om "bestyrelsens godkendelse" i jeres vedtægter tidligere (oprindeligt), så er spørgsmålet, hvorvidt en bestyrelse/generalforsamling kan lave gyldige bestemmelse under denne passus. Jeg er ikke mere inde i reglerne, end at jeg er usikker på, hvor stor en ladeport ved"bestyrelsens godkendelse" er?
Bestyrelsen og generalforsamling tolker passussen som, at de kan bestemme hvad som helst omkring udlejning fra tid til anden blot det vedtages på en generalforsamling.
Det betyder i realiteten, at man som ejer aldrig nogensinde vil kunne vide eller være sikker på, hvorledes udlejning er reelt mulig eller ej. Det tvivler jeg på er hensigten med, at passusen optræder i mange vedtægter.
Jeg tror, bestyrelsen/generalforsamlingen går for vidt i deres tolkning af, hvad der er muligt ift. "bestyrelsens godkendelse".

I første omgang vil jeg anbefale, du læser mere om emnet i førnævnte bog. Det er formentlig hverken første eller sidste gang, emnet bliver aktuelt.
Besvar med citat
  #14 (permalink)  
Gammel 28th September 2012, 01:30 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 113
Standard

Jo der stod også i de tidligere vedtægter, som er dem som gælder nu, da de nye ikke er tinglyst, at man skal have bestyrelsens godkendelse til udlejning og der henviser de til en GFS fra 80´erne, som jeg ikke var bekendt med før jeg skulle leje ud første gang og de henvisninger var meget subjektive.

I referatet for GFS i april, står der at bestyrelsen forslag til udlejning blev vedtaget med stort flertal.

Så det er åbenbart bestyrelsen, som har fremsat forslaget.

Men igen kan man indskrænke udlejningsmulighederne så meget? Det er det som jeg gerne vil have undersøgt og svar på.

Jeg har forsøgt, at finde bogen, men den var udlånt, så jeg er skrevet op til den.
Besvar med citat
  #15 (permalink)  
Gammel 28th September 2012, 02:55 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 113
Standard

Er der andre, som vil byde ind med forslag i forhold til alle punkterne i forbindelse med GFSbeslutningen 5 punkter, som vist??

Det er bestyrelsen selv, som har fremsat forslaget, som så er vedtaget ved stort flertal.

Det er for mig en væsentlig indskrænkning, som alle ejere bør være enige om, før det kan være gældende.
Besvar med citat
  #16 (permalink)  
Gammel 29th September 2012, 04:14 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 113
Standard Vedtægtsbestemmelser i en ejerforening

Hej alle.

Nedenstående er flerstemmigt vedtaget ved en generalforsamling i april 2012, hvor jeg desværre ikke selv kunne deltage. Jeg har copy paged beslutningen, som nedenfor anført.

Mit spørgsmål er, at hvor vidt man kan vedtage en så væsentlig beslutning, uden at alle ejere blive spurgt på en GF? Det er bestyrelsen der har fremsat forslaget.

For den beslutning begrænser i den grad udlejning med mindre man er forældre og har børn. Som mig vil jeg være stavnsbundet eller lade lejligheden stå tom og få en ekstra udgift, hvis jeg ikke kan udleje den mere. Og er man forældre med kun et barn, vil man også blive stanvsbundet den dag barnet fraflytter.

Jeg skal tilføje, at grunden til jeg spørger herinde er, at jeg pt. lejer min lejlighed ud og vil få et problem, når nuværende lejer flytter.

Er der evt. nogle, som kender til eller er i besiddelse af Peter Bloks bog "ejerlejligheder", om man ud fra den og hans svar kan vedtage ovenstående. For hans bog skulle være biblen indenfor området omkring lejligheder.

Her kommer beslutningsforslaget:

Retningslinier for udlejning i ejerforeninqen matr. 11 AZ, Lindholm:

1. Erhvervelse af en bolig skal altid ske med henblik pá egen beboelse, og ikke udlejning.
Undtaget for dette punkt er forældrekøb og udlejning i lige linje. Liebhaveri accepteres ikke.

2. Boligejeren skal ved udlejning altìd overholde de regler og bestemmelser der gœlder for udlejning, bl.a. lejeloven.

3. Boligejeren har erstatningsansvar overfor skader og udgìfter ejerforeningen af lejer.

3a. Ved udlejning skal boligejer stille en særskilt økonomìsk sikkerhed, for evt. skader og udgìfter lejer måtte påføre ejerforeningen, svarende til 3 måneders leje.

3b. Et evt. erstatningsansvar er ikke begrœnset til den økonomìske størrelse for sìkkerhed som fastsat ì punkt 3a.

4. Såfremt bestyrelsen godkender udlejningen, vil bestyrelsen foranledìge
at lejekontrakten bliver godkendt, af en af bestyrelsen valgt advokat, for boligejers regning.

5. Som minimum for at en lejekontrakt kan godkendes skal bestyrelsens gældende regler for udlejnìng læses og skriftligt accepteres af boligejer.

Med venlig hìlsen

Bestyrelsen


Hilsen

SN ejerbolig
Besvar med citat
  #17 (permalink)  
Gammel 8th October 2012, 08:46 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Oct 2012
Indlæg: 3
Standard

Hej SN ejerbolig,

Umiddelbart kan du være helt rolig.

Forudsætningen for vedtagelse af en så indskrænkende bestemmelse er, at der gives samtykke fra alle ejerlejlighedsejere. For de ejerlejlighedsejere der ikke måtte give samtykke er konsekvensen, at de ikke er underlagt bestemmelsen.

Imidlertid vil forslaget ikke bortfalde i mangel af enstemmighed – bestemmelsen vil gælde for de ejerlejlighedsejere der har stemt for vedtagelsen.

Dette er selvfølgelig under forudsætning af, at der ikke tidligere har været tilsvarende bestemmelser i vedtægterne og forslaget kun er udtryk for en mindre ændring heraf eller præcisering.

/mtoxdk
Besvar med citat
  #18 (permalink)  
Gammel 9th October 2012, 03:38 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 113
Standard

Hej mtoxdk

Tusind tak for dit svar og det står også ganske klart i Peter Bloks bog "Ejerlejligheder", som jeg har lånt.

Jeg ved ikke om du kan svare på som det står skrevet i pkt. 4, om bestyrelsen må tillægge mig en sådan udgift?

Mvh.

SN ejerbolig
Besvar med citat
  #19 (permalink)  
Gammel 9th October 2012, 07:47 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 2,038
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af SN Ejerbolig Se indlæg
Hej mtoxdk

Tusind tak for dit svar og det står også ganske klart i Peter Bloks bog "Ejerlejligheder", som jeg har lånt.

Jeg ved ikke om du kan svare på som det står skrevet i pkt. 4, om bestyrelsen må tillægge mig en sådan udgift?

Mvh.

SN ejerbolig
Hvis ikke det står i vedtægterne, så må de (selvfølgelig) ikke.
Besvar med citat
  #20 (permalink)  
Gammel 12th October 2012, 02:10 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2012
Indlæg: 113
Standard

Det står kun i GF beslutningen, hvor det er "vedtaget".

Så konklusionen er, at det skal tinglyses og stå i vedtægterne, før det er gældende?
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:33 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.