Boligdebatten.dk

Boligdebatten.dk (/)
-   Jura (http://www.boligdebatten.dk/jura/)
-   -   (Lejer) Opsigelse af leje af enkeltværelse, 1 eller 3 måneder? (http://www.boligdebatten.dk/jura/28781-lejer-opsigelse-af-leje-af-enkeltvaerelse-1-eller-3-maneder.html)

Bamseben 19th February 2018 09:50 PM

(Lejer) Opsigelse af leje af enkeltværelse, 1 eller 3 måneder?
 
Hejsa, jeg har forsøgt at sætte mig ind i lejeloven og jeg har derfor også undersøgt om hvorvidt mit værelse er et accesorisk eller seperat værelse. Grunden til jeg laver dette indlæg er fordi min udlejer fortæller mig at der er 3 måneders opsigelse på værelset, hvor jeg altså mener der kun er 1 måneds opsigelse.

Mit værelse er ca. 12 kvm, med adgang til mindre te-køkken og badeværelse. Jeg bor i kælderen hvori der også bor en anden lejer i et andet værelse. Min udlejer bor over kælderen med sin familie. Værelset jeg bor på er således del af den samme bolig som min udlejers.

Det skal lige siges at udlejer bruger badeværelset i kælderen til at vaske tøj.

Mvh

Padehatten 20th February 2018 07:26 AM

Jvf. Lejeloven

Citer:

§ 86. Opsigelsesvarslet er 3 måneder til den første hverdag i en måned, der ikke er dagen før en helligdag. Dog er opsigelsesvarslet 1 måned for de i § 82, litra a, nævnte lejeforhold.
Citer:

§82 a) enkelte værelser til beboelse, når værelset er en del af udlejerens beboelseslejlighed eller er en del af et en- eller tofamilieshus, som udlejeren bebor


Du har 1 måneds opsigelse :)

lyrakken 20th February 2018 08:19 PM

Kun hvis der ikke er aftalt andet i lejekontrakten.
Står der at lejers opsigelse er 3 md. er det gældende. Det er kun udlejers opsigelse der ikke kan aftales således at lejer står dårligere end lejeloven.

silkeborg99 20th February 2018 08:36 PM

Hvis du har egen indgang og eget køkken (tekøkken med kogeplader) så lejer du en lejlighed og du har derfor 3 mdr's opsigelse.
Hvis du deler køkkenet med den anden lejer, lejer du et værelse og har 1 mdrs opsigelse.

Padehatten 21st February 2018 06:52 AM

Citer:

Oprindeligt indsendt af lyrakken (Indlæg 385152)
Kun hvis der ikke er aftalt andet i lejekontrakten.
Står der at lejers opsigelse er 3 md. er det gældende. Det er kun udlejers opsigelse der ikke kan aftales således at lejer står dårligere end lejeloven.

Hvor ser du det henne ?

lyrakken 21st February 2018 06:13 PM

Lejelovens § 83-90 glæder kun udlejers opsigelse af lejer.

§ 92. Reglerne i §§ 83-90 kan, for så vidt angår opsigelse fra udlejerens side, ikke ved aftale fraviges til skade for lejeren, så længe udlejeren ikke har opsagt ham.

Modsætningsvis kan det altså godt, for så vidt angår opsigelse fra lejrens side, fraviges til skade for lejeren.

Derfor kan der godt aftales at lejer har længere opsigelsesvarsel.
Men det skal selvfølgelig fremgå af en lejekontrakt for at være gyldigt.

Padehatten 22nd February 2018 12:27 PM

Citer:

Oprindeligt indsendt af lyrakken (Indlæg 385204)
Lejelovens § 83-90 glæder kun udlejers opsigelse af lejer.

§ 92. Reglerne i §§ 83-90 kan, for så vidt angår opsigelse fra udlejerens side, ikke ved aftale fraviges til skade for lejeren, så længe udlejeren ikke har opsagt ham.

Modsætningsvis kan det altså godt, for så vidt angår opsigelse fra lejrens side, fraviges til skade for lejeren.

Derfor kan der godt aftales at lejer har længere opsigelsesvarsel.
Men det skal selvfølgelig fremgå af en lejekontrakt for at være gyldigt.

Fedt, det havde jeg helt overset. Tak for det :)

Lonefrederiksen 7th February 2019 11:27 AM

Citer:

Oprindeligt indsendt af Bamseben (Indlæg 385108)
Hejsa, jeg har forsøgt at sætte mig ind i lejeloven og jeg har derfor også undersøgt om hvorvidt mit værelse er et accesorisk eller seperat værelse. Grunden til jeg laver dette indlæg er fordi min udlejer fortæller mig at der er 3 måneders opsigelse på værelset, hvor jeg altså mener der kun er 1 måneds opsigelse.

Mit værelse er ca. 12 kvm, med adgang til mindre te-køkken og badeværelse. Jeg bor i kælderen hvori der også bor en anden lejer i et andet værelse. Min udlejer bor over kælderen med sin familie. Værelset jeg bor på er således del af den samme bolig som min udlejers.

Det skal lige siges at udlejer bruger badeværelset i kælderen til at vaske tøj.

Mvh


Hvis der er afløb til dit køkken så er det ikke accessorisk enkeltværelse, men beboelseslejlighed. Læs mere om opsigelse af lejer her: https://sapu.dk/p/opsigelse-af-lejer

Hansen41 7th February 2019 09:45 PM

Citer:

Oprindeligt indsendt af Lonefrederiksen (Indlæg 398553)
Hvis der er afløb til dit køkken så er det ikke accessorisk enkeltværelse, men beboelseslejlighed. Læs mere om opsigelse af lejer her: https://sapu.dk/p/opsigelse-af-lejer

Kan du anbefale nogen specifikke ved SAPU der kan hjælpe én?


Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 02:27 PM.

Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.