Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Økonomi lejeboliger
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 12th March 2012, 03:00 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2012
Indlæg: 4
Standard Huslejenævnet - husleje><moderniseret

Hej

Jeg vil blot høre jeres mening - om I tror der er en sag.

Jeg bor i en lejlighed i Aarhus C, ifølge BBR er lejmålets samlede areal 57 kvm. (ifølge lejekontrakten er det 67 kvm.), huslejen er kr. 8.022,00 + forbrug. Udlejer ejer hele opgangen - 14 lejligheder i alt.

Jeg flyttede ind i august 2011, og ved, at ham der boede der før mig, havde boet der i ca. 4 år. Lejligheden er ikke blevet moderniseret i den periode den tidligere lejer boede der (muligvis lige inden han flyttede ind), og heller ikke imens jeg har boet der. -Dog er lejligheden selvfølgelig blevet istandsat -malet, afhøvlet gulve mm. inden jeg flyttede ind.
Lejligheden fremstå pæn og nydelig - ingen fejl eller mangler.

Som jeg har forstået, påvirkes lejens størrelse bl.a. af, om lejmålet er blevet moderniseret inden for to år, hvilket den jo ikke er?!

Kvm.prisen er kr. 1.688,84

Dette mener jeg er højt, udfra hvad jeg ellers har læst på nettet.

Jeg er blot i tvivl om følgende:
-om Huslejenævnet tager udgangspunkt i BBRs fakta,
-om lejligheden hører under kategorien "moderniseret", når den "kun" er blevet istandsat to gange på ca. 5 år?

Som nævnt ovenfor, er lejligheden meget pæn og velholdt - køkken og bad er nydeligt - dog ikke sprit nyt!
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 12th March 2012, 03:16 PM
Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 49
Standard

Hvornår er bygningen opført?
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 12th March 2012, 04:32 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2012
Indlæg: 4
Standard

Opførelseåret er 1938 ifølge BBR, til-/ombygning i år 2003.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 12th March 2012, 07:27 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2011
Indlæg: 4,152
Standard

Huslejenævnet tager udgangspunkt i den størrelse den reelt har.

Det er ret enkelt at måle en lejlighed op. Det er ligegyldigt om ejendommen er renoveret inden for 2, 5 eller 10 år, det er faciliteterne der tæller, altså om der er toilet, centralvarme, termoruder o.s.v.

Ejendommen er garnteret omfattet af loven om det lejedets værdi, hvilket betyder hvad kan en lignende lejlighed i et lignende område koste. Jeg vil antage ca. 1300 kr. pr. km pr år ud over forbrug, dog ofte includeret vand. Altså ca. 1.300 x ca. 60 kvm lig kr. 78.000 årligt / 12 hvilket betyder at ca. 6.500 kr. pr md.

Så jo det er nok en sag for nævnet. Du kan selv regne efter når du finder det reelle areal. Hvis ikke andet kan du gå ned på bygningsinspektoratet Kalkværksvej 10. 8000 Århus C og få lov at låne tegningerne, det er lige når du kommer ind af døren. Det er gratis og de er meget hjælpsomme. Det er pengen værd. Tag en kopi og send den til huslejenævnet.

God fornøjelse.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 13th March 2012, 07:27 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2012
Indlæg: 4
Standard

Jeg ville da mene, at det der er oplyst i BBR, er det faktiske areal, men jeg tager måske fejl?

Jeg ved at der i Boligreguleringslovens § 5, stk. 2 står noget med modernisering inden for 2 år, men forstår ikke helt betydningen heraf...
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 13th March 2012, 09:45 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2009
Indlæg: 517
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af KvindeAarhus8000 Se indlæg
Jeg ville da mene, at det der er oplyst i BBR, er det faktiske areal, men jeg tager måske fejl?

Jeg ved at der i Boligreguleringslovens § 5, stk. 2 står noget med modernisering inden for 2 år, men forstår ikke helt betydningen heraf...
BBR afspejler ikke det faktiske areal. Jeg husker ikke præcis hvad det dækker over, men tror at BBR er arealet inkl. vægge og andel af trappeareal, men jeg er ikke sikker.

Det der omtales i §5 vedrørende de 2 år er, at den gennemgribende renovering af lejemålet skal være sket indenfor en periode på 2 år. Altså at selve renoveringen er sket indenfor en 2 års periode. Ikke at renoveringen skal være sket de 2 sidste år inden lejeforholdets begyndelse.

Jeg håber det gav mening.

/Fonss
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 13th March 2012, 09:50 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Dec 2009
Indlæg: 517
Standard

Her står lidt om bbr:

http://www.bolius.dk/alt-om/grunden/...bbr-registret/
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 13th March 2012, 02:31 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2012
Indlæg: 4
Standard

Tak for svar.

Jeg har efterfølgende fået svar fra bolignævnet på en mail jeg har sendt dem vedr. hvorvidt de tager udgangspunkt i BBR's oplysninger. Til orientering får I lige svaret:

"Nævnet tager som regel udgangspunkt i BBR, med mindre der er stor difference på det opgivne areal i lejekontrakten og BBR. Hvis der er behov herfor, beder huslejenævnet stadsarkitektens kontor om at foretage en opmåling af lejemålet. I bruttoetagearealet indgår lejemålets mure og andel af trapperepos."
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Pensionskasselejligheder og Huslejenævnet christoph79 Generelt 44 8th August 2012 05:32 PM
Kan jeg gå til huslejenævnet frew Økonomi lejeboliger 1 18th November 2011 07:16 PM
Indbringelse af sag for Huslejenævnet vandam Jura 6 3rd February 2011 07:35 AM
Erfaring med huslejenævnet Lasseka Generelt 0 12th August 2010 01:51 PM
Erfaring med huslejenævnet Lasseka Generelt lejeboliger 0 3rd August 2010 10:28 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 04:29 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.