Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Økonomi lejeboliger
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 9th November 2013, 12:39 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Nov 2013
Indlæg: 1
Standard Varme og el i lejebolig - rettigheder

Hej.

Jeg håber der er nogle som kan hjælpe med at besvare mit spørgsmål.

En af mine bekendte bor til leje i et dobbelt-hus (udlejer bor i den anden ende af huset) og lejer betaler husleje + varme + el. Der er ingen målere, og lejer ved reelt ikke, hvor stort et forbrug hun har af varme og el. Hun betaler hver måned 500 kr. i el og kr. 1300 i varme. Det skal siges at lejligheden kun er 65 m2 og udgiften til varme virker derfor meget høj. Hun får aldrig penge tilbage, og sjovt nok går det lige op hvert år.

Mit spørgsmål er nu, kan lejer kræve at der bliver sat en måler op til varme, så hun kan aflæse nøjagtigt, hvor meget hun bruger? Hun får ingen årlig opgørelse. Derudover har udlejer et olie-fyr bl.a. og størm hertil går på lejers el-måler.
Skal udlejer ikke selv betale for dette?

Vi ved ikke, hvem vi kan kontakte, for at få udlejer til at sætte en varme-måler op, og herved se, om hun reelt set bruger så meget i varme, som hun betaler. Det er selvfølgelig fair at betale for sit eget forbrug, men ingen er jo interesseret i at betale ekstra

Håber nogle derude kan hjælpe med, hvilke rettigheder man har som lejer og ikke mindst, hvem man kan kontakte for at få hjælp??
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 9th November 2013, 07:03 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 2,064
Standard

Udlejer er helt galt på den. Lejer skal betale varme efter faktisk forbrug eller via beregningsregler. Læs Lejeloven afsnit VII. Udlejer skal lave varmeregnskab hvert år. Med mindre du bor i en sauna, så vurderer jeg, lejer betaler noget meget i varme ift hvad lejer burde - også selvom det er opvarmning via oliefyr. El skal selvfølgelig afregnes efter faktisk forbrug og udlejer skal ikke betale for el til oliefyret - til gengæld kan udlejer tage den udgift med i varmeregnskabet, der skal fordeles på hele ejendommen. Det lyder lidt som en hjemmebrygget aftale, de har kørende. Hvis de ikke er rigtig gode venner, så ville jeg kontakte LLO med det samme.
Lejernes LO (LLO), Landsorganisationen for lejerne i Danmark

Du har de rettigheder som I har aftalt, dog kan meget af Lejeloven ikke tilsidesættes til skade for lejer. Tag et print af lejeloven og brug nogle timer på at læse den igennem.
https://www.retsinformation.dk/forms...aspx?id=132875

Sidst redigeret af terp2004 : 9th November 2013 kl. 07:08 PM.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 9th November 2013, 07:40 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jun 2008
Indlæg: 968
Standard

Netop som terp2204 helt korrekt skriver.
Læs især §36, stk. 1:
"Udgiften hertil kan ikke indeholdes i lejen."
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Rettigheder til et hjem? KasperBond Jura 7 4th July 2013 09:57 AM
Hvilke rettigheder har jeg? Grenaa1966 Generelt lejeboliger 1 17th September 2012 10:35 AM
Rettigheder ved tvillingehus LarsenOdense Generelt 3 7th February 2012 01:16 PM
lejebolig - spørgsmål om varme bilingual Generelt lejeboliger 5 20th October 2011 11:01 AM
Rettigheder til opgang kathrine34 Generelt 25 8th March 2011 04:58 PM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 02:19 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.