Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Økonomi lejeboliger
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 10th July 2017, 12:02 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2017
Indlæg: 2
Standard llo kræver tilbagebetaling

Hvor lang tid efter fraflytning(1/4-17) kan lejer klage over lejekontrakt. De har boet 1 år og llo vil have at vand og varme tilbagebetales, da der ikke er måler på de 2. Vi bor der også( 2 voksne og 3 børn) og har pillefyr til opvarmning til varm vand og varme)( der står ikke en dato for rengskabs start. I kontrakten er husleje et beløb, under andet er vand og varme samlet som et beløb (står ikke som aconto). El er der bi måler på så den er ok.

Lejeperioden var tidsbegrænset dog med mulighed for yderligere et år( det stod i §11(gjorde ikke brug af den forudbetalte husleje som jo bruges de sidste m), men sagde op 14 dage før de flyttede. Kan man kræve at de betaler husleje fx 1/2 md udover fraflytning? Tænker her det med de 3 md opsigelse.

Kan vi evt lave et regnskab for vand og varme fordelt på henholdsvis m2 og ?( evt. antal personer for vandet).
Har vi på forhånd tabt skal vi bare se at få betalt til llo ?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 10th July 2017, 05:13 PM
Member
 
Registreringsdato: Nov 2016
Indlæg: 58
Standard

I vil tabe sagen. Det bedste er at få afregnet og få afsluttet sagen. Hvis i vælger at udleje igen, så vær obs på disse små spidsfindigheder i lejeloven.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 10th July 2017, 05:16 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jun 2011
Indlæg: 412
Standard

Mit bud er at du har tabt på forhånd. Uden separat måler kan der ikke opkræves forbrugsafgifter.

Kan du forklare opsigelse nærmere. Forstår ikke situationen. Har du accepteret deres opsigelse?
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 11th July 2017, 09:02 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af marmet Se indlæg
Hvor lang tid efter fraflytning(1/4-17) kan lejer klage over lejekontrakt. De har boet 1 år og llo vil have at vand og varme tilbagebetales, da der ikke er måler på de 2. Vi bor der også( 2 voksne og 3 børn) og har pillefyr til opvarmning til varm vand og varme)( der står ikke en dato for rengskabs start. I kontrakten er husleje et beløb, under andet er vand og varme samlet som et beløb (står ikke som aconto). El er der bi måler på så den er ok.

Lejeperioden var tidsbegrænset dog med mulighed for yderligere et år( det stod i §11(gjorde ikke brug af den forudbetalte husleje som jo bruges de sidste m), men sagde op 14 dage før de flyttede. Kan man kræve at de betaler husleje fx 1/2 md udover fraflytning? Tænker her det med de 3 md opsigelse.

Kan vi evt lave et regnskab for vand og varme fordelt på henholdsvis m2 og ?( evt. antal personer for vandet).
Har vi på forhånd tabt skal vi bare se at få betalt til llo ?
Klager lejer inden et år fra lejemålets ikrafttræden, så det rettidigt.

Mht. til vand og varm, så skal I kunne dokumenter forbruget, er der ingen måler kan I ikke opkræve noget. Det skulle have været indregnet som en fast beløb i lejekontrakten fordi det ikke er individuelt måler. Aconto er irrelevant for hvad det kan opkræves eller ej, det er kun en mellemregning.

Udlejer har KUN mulighed for at opkræve husleje til fraflytning og istandsættelse og kun hvis der forsøges genudlejning ellers ikke. Ved en delvis leje som jeg forstår der er tale om her og uden genudlejning, så stopper huslejen i den sidste måned hvor lejer bor i boligen.

Ja I kunne have lavet et regnskab for vand og varme fordelt på henholdsvis m2 da i udfærdige lejekontrakten, men det kan I af gode grunde ikke gøre efter denne er indgået. På samme måde som en bilforhandler helle ikke kan ænder betingelserne efter at du har underskrevet købsaftalen.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 11th July 2017, 11:02 AM
Member
 
Registreringsdato: Nov 2016
Indlæg: 58
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af molan Se indlæg
Klager lejer inden et år fra lejemålets ikrafttræden, så det rettidigt.

Mht. til vand og varm, så skal I kunne dokumenter forbruget, er der ingen måler kan I ikke opkræve noget. Det skulle have været indregnet som en fast beløb i lejekontrakten fordi det ikke er individuelt måler. Aconto er irrelevant for hvad det kan opkræves eller ej, det er kun en mellemregning.

Udlejer har KUN mulighed for at opkræve husleje til fraflytning og istandsættelse og kun hvis der forsøges genudlejning ellers ikke. Ved en delvis leje som jeg forstår der er tale om her og uden genudlejning, så stopper huslejen i den sidste måned hvor lejer bor i boligen.

Ja I kunne have lavet et regnskab for vand og varme fordelt på henholdsvis m2 da i udfærdige lejekontrakten, men det kan I af gode grunde ikke gøre efter denne er indgået. På samme måde som en bilforhandler helle ikke kan ænder betingelserne efter at du har underskrevet købsaftalen.
Jeg vil mene at dette strider imod lejelovens §36 såfremt der ikke er tale om f.eks. undgdomsbolig eller enkeltværelser

§ 36. Leverer udlejeren varme og opvarmning af brugsvand, kan udlejeren kræve sine udgifter til lejerens forbrug og andel i andre udgifter som nævnt i § 37, stk. 3, refunderet. De nævnte udgifter kan ikke indeholdes i lejen, jf. dog stk. 3.

Se forresten link:

Udlejers muligheder for at opkræve særskilt betaling af lejers vandforbrug m.v. - Advokatavisen
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 11th July 2017, 02:18 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Padehatten Se indlæg
Jeg vil mene at dette strider imod lejelovens §36 såfremt der ikke er tale om f.eks. undgdomsbolig eller enkeltværelser

§ 36. Leverer udlejeren varme og opvarmning af brugsvand, kan udlejeren kræve sine udgifter til lejerens forbrug og andel i andre udgifter som nævnt i § 37, stk. 3, refunderet. De nævnte udgifter kan ikke indeholdes i lejen, jf. dog stk. 3.

Se forresten link:

Udlejers muligheder for at opkræve særskilt betaling af lejers vandforbrug m.v. - Advokatavisen
Der er tale om accessoriske enkeltværelser, idet at udlejr selv bor der også.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 12th July 2017, 07:19 AM
Member
 
Registreringsdato: Nov 2016
Indlæg: 58
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af molan Se indlæg
Der er tale om accessoriske enkeltværelser, idet at udlejr selv bor der også.
Det fremgår ikke af TS' indlæg hvorvidt der er tale om accesoriske enkeltværelser, en kælderlejlighed eller andet
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 13th July 2017, 08:17 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2011
Indlæg: 1,236
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Padehatten Se indlæg
Det fremgår ikke af TS' indlæg hvorvidt der er tale om accesoriske enkeltværelser, en kælderlejlighed eller andet
Jo det fremgår af "Vi bor der også( 2 voksne og 3 børn) og har pillefyr til opvarmning til varm vand og varme)".
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 13th July 2017, 10:00 AM
Member
 
Registreringsdato: Nov 2016
Indlæg: 58
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af molan Se indlæg
Jo det fremgår af "Vi bor der også( 2 voksne og 3 børn) og har pillefyr til opvarmning til varm vand og varme)".
Det er jo irrelevant for TS, men jeg er uenig med dig. Jeg læser at det meget vel kan være et accesorisk enkeltværelse, men med de fakta vi er blevet præsenteret for, kunne det ligeså vel være et anneks med egen vand, en kælderlejlighed eller andet lejemål der ikke er defineret som et accesorisk enkeltværelse.
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 13th July 2017, 11:49 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2017
Indlæg: 2
Standard

Opdatering: Lejemålet er en del af vores hus , under samme tag, altså en lejlighed med egen indgang, køkken, bad, stue og værelse.
Jeg har talt med en advokat. Han siger, efter at have gennemgået vores papirer, at vi ikke kan tage for den 1/2 husleje, pga tidsbegrænsningen og de behøver ikke at opsige, da lejemålet ophører der, og den evt for meget opkrævede vand/varme. Men at vi ku tilbageholde x antal kr til varme. Vi har derfor lavet et varmeregnskab baseret på en fordelingsnøgle og også et for el. El gik næsten lige og til vores fordel med 37 kr. Så ville de måske ikke gå videre, når man ser på størrelsen af beløbet i forhold til at lave en sag ud af det. Det håber vi så de ikke vil. Så håber jeg at varmeregnskabet er rigtigt lavet, syntes ikke det var til at finde et ordentligt eksempel på hvordan det skal se ud når vi ikke får varme fra et forsyningsselvskab, så de ikke siger det er ugyldigt. Tak for tilbagemeldingerne.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Udlejer kræver rep af vinduer SørenSImon Generelt lejeboliger 5 14th November 2012 08:26 AM
Udlejer kræver 1 års opsigelse sune1971 Jura 2 25th June 2010 07:47 AM
S-politiker kræver reformer mukke Generelt 3 12th February 2010 08:41 AM
Godsejer kræver 30.000 af elev Gorrion Off-topic 2 13th December 2009 02:09 PM
S kræver redegørelse om spin Gorrion Generelt 10 14th April 2008 07:21 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 12:04 AM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.