|
|||
![]() Jeg er heller ikke økonom, men inflationen vil uundgåeligt sætte forventningerne til lønforhandlingerne højere op. At der samtidig er mangel på arbejdskraft er også en faktor, der vil komme til at presse omkostningerne for virksomhederne samtidig med rekordhøje fragtpriser, flaskehalse, krig, energiomkostninger, råvarepriser mm. Nogle økonomer har desuden snakket om at diverse hjælpepakker vil være med til at presse priserne yderligere, 1970'ernes dyrtidsreguleringer var næppe noget som bremsede inflationen. Nogle eksperter har udtalt at inflationen af sig selv ville falde i slutningen af året, men det er ligesom spåmændenes kursmål for diverse aktier givetvis behæftet med stor usikkerhed.
|
|
|||
![]() Med mindre det er noget folk ikke kan ændre sig ud af. Energi er som reel et godt eksempel. Men ellers ja, så forsvinder det selv grundet supply and demand.
|
|
|||
![]() Hvilket har været mit argument. Men vi må se når der har været lønforhandlinger mellem LO og DA.
|
|
|||
![]() noget tyder på min teori holder
nu er der ikke chip mangel længere og derved ikke stigning på elektronok og bil og andet grej- spørgsmålet er om de ligefrem ruller nogle af prisstigningerne tilbage https://www.computerworld.dk/art/261...loest-sig-selv og dette skubber kun på https://www.berlingske.dk/business/a...g-i-oekonomien Sidst redigeret af moniulven : 27th May 2022 kl. 07:39 AM. |
|
|||
![]() EU stats beretter også om et fald i stigningsraten på prisen på energi i sidste måned (en enkelt måned gør ingen sommer, men det er bedre end en stigning).
Containerfragtraterne er også faldende. Det er også interessant at dykke ned i hvad vi tidligere har skrevet om inflation: Hyper inflation? infl 22-04.jpg cnt freight 2019-2021-04.jpg https://www.statista.com/statistics/...freight-index/ https://ec.europa.eu/eurostat/statis..._the_euro_area Sidst redigeret af SantaC : 27th May 2022 kl. 10:50 AM. |
|
|||
![]() Citer:
Det Acer skriver om er noget helt andet, et kollaps i PC shipments med fald på 305 i Q1 og samlet fald forventet til 50% i Q2. Fragtpriserne er faldet med ca 50%, stadig godt 4-5x højere end normalt. Det største problem pt. er energi, ikke fordi råolie er dyrt. Det er refinery og naturgas. |
|
|||
![]() angående energipriser så se nordpool selv om det godt nok er weekend i morgen
https://www.nordpoolgroup.com/ |
|
|||
![]() Citer:
![]() |
Emne værktøjer | |
Visningsmåde | |
|
|
![]() |
||||
Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
Liggetiderne dræber dynamikken | silkeborg99 | Generelt | 35 | 4th November 2017 02:43 PM |
Radon dræber 300 årlgt | Proffen | Generelt | 21 | 7th February 2015 12:20 PM |
Radon dræber flere end der dør i trafikken | AmagerlandDK | Generelt | 3 | 11th January 2012 09:32 AM |
Inflationen er her! | Lars_HH | Økonomi | 4 | 16th May 2011 09:13 PM |
Er inflationen på vej? | Lars_HH | Generelt | 52 | 14th November 2009 06:14 PM |
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 11:00 PM. |