|
|||
![]() Udbuddet af boliger er fortsat højt, viser juli-tal. Men antallat af huse er faldet.
Læs mere her Kilde: politiken.dk |
|
|||
![]() "Sidste år var 63.807 ejerboliger til salg i juli. Udbuddet af parcel- og rækkehuse er 1,7 procent lavere i forhold til sidste år. Der er dog geografiske forskelle, hvor de største fald ses på Sjælland."
Står klart og tydeligt i artiklen, at antallet af huse er faldet med 1,7%. Bemærk dog at artiklen er fra august 2013, og at antallet af ejerboliger til salg nu ligger lidt højere end sidste år: Flere ejerboliger til salg end sidste år "Ved udgangen af november 2013 var der på landsplan 60.992 boliger til salg på internettet." Så antallet er faldet over de 4 seneste måneder, men ikke ligeså meget som sidste år. |
|
|||
![]() Men hvis man så tager med de xxx.xxx nye boliger der er bygget de sidste 3år. Så der vel i forhold til befolkningen, et lavere % antal boligere til salg end der var for 3år. siden. Samtidig med befolkningen øges og flere og flere går fra hinanden eller vælger at leve hver for sig.
Laveste udbud af huse siden 2010 | Boligsiden - Bolignyheder |
Emne værktøjer | |
Visningsmåde | |
|
|
![]() |
||||
Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
Rekordmange boliger slås om færre købere | Nyheder | Udvalgte Bolig nyheder | 15 | 14th June 2011 11:33 PM |
Vælg mellem 75.000 boliger på politiken.dk | Nyheder | Udvalgte Bolig nyheder | 0 | 21st June 2010 01:00 PM |
Vælg mellem 75.000 boliger på politiken.dk | Nyheder | Udvalgte Bolig nyheder | 2 | 21st June 2010 12:58 PM |
Færre ejerlejligheder at vælge mellem i hovedstaden | Kbh.snude | Generelt | 15 | 16th January 2008 10:09 AM |
Svenske boliger mangler købere | Gorrion | Generelt | 6 | 29th October 2007 08:54 AM |
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 06:40 AM. |