Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Lejeboligdebatten > Generelt lejeboliger
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #11 (permalink)  
Gammel 2nd January 2013, 06:03 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Dec 2012
Indlæg: 14
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af scorpioway Se indlæg
HJÆLP:::

Er dette en retmæssig opsigelse, hvis jeg skrev den d.14/5-2012:

Siden jeg selv ønsker at bebo lejligheden,opsiges
XXXX og XXXX 01.06.2012 og har 1 år til at flytte ud fra ovenstående adresse.
Fra flytning skal ske senest 31.05.2013 kl:12:00.

Jeg er bange for at jeg har kommet til at dumme mig med fra udflytningsdagen og skulle have skrevet d.1/6-2013?

Som han (han som fører lejers sag) skrev tilbage til mig:

'Da varslet er løbende måned + 12 måneder kan jeg ikke garantere, at lejemålet vil blive fraflyttet i april'

Vil dette få konsekvenser i form af at lejer nu ikke behøver flytte?
Umiddelbart ja, dit brev er selvmodsigende, hvis opsigelsen er løbende måned plus 12 måneder, så vil din opsigelse pr. 1.6.2012 være med fraflytning 30.6.2013.

Om din opsigelse af lejer så overhovedet er gyldig, kommer an på hvordan du har lavet lejekontrakten til at starte med, og er også ligegyldigt hvis lejerne er klar på at flytte.

Hvis du kun har skrevet det, som du gengiver her, så vil din opsigelse sandsynligvis være ugyldig på baggrund af lejelovens § 87, stk. 1, da du ikke har gjort lejer opmærksom på dennes indsigelsesmulighed.
Besvar med citat
  #12 (permalink)  
Gammel 4th January 2013, 10:34 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2010
Indlæg: 11
Standard

@Charlottehvh

Hvad tror du om det jeg skrev?
...HJÆLP:::

Er dette en retmæssig opsigelse, hvis jeg skrev den d.14/5-2012:
Besvar med citat
  #13 (permalink)  
Gammel 4th January 2013, 12:07 PM
Member
 
Registreringsdato: Oct 2012
Indlæg: 46
Standard

jeg tror at de mener at være opsagt til fraflytning 1/6, -spørgsmålet om hvorvidt du lovmæssigt har dækket dig ind ved jeg ikke helt nok om.

Hvad siger de? Og umiddelbart lyder det til, at deres advokat har godtaget opsigelse til Juni?
Besvar med citat
  #14 (permalink)  
Gammel 4th January 2013, 12:17 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2010
Indlæg: 11
Standard

De har faktisk ikke lavet en indsigelse, såsom jeg skrev at de kunne op til 6 uger efter at de havde modtaget det rekommanderede brevet...Så det borde gælde tænker jeg. Sagen er bare det at det er coolt med mig hvis de flytter d.1/6 og ikke d.31/5, men bare de flytter- så er jeg glad.
Besvar med citat
  #15 (permalink)  
Gammel 5th January 2013, 09:40 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2010
Indlæg: 11
Standard

Hvad gør jeg?

I dag er det fredag d.5/1-2013 og lejer har ikke betalt husleje endnu?
Besvar med citat
  #16 (permalink)  
Gammel 5th January 2013, 09:54 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2010
Indlæg: 11
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Lejeråd.dk Se indlæg
Umiddelbart ja, dit brev er selvmodsigende, hvis opsigelsen er løbende måned plus 12 måneder, så vil din opsigelse pr. 1.6.2012 være med fraflytning 30.6.2013.

Om din opsigelse af lejer så overhovedet er gyldig, kommer an på hvordan du har lavet lejekontrakten til at starte med, og er også ligegyldigt hvis lejerne er klar på at flytte.

Hvis du kun har skrevet det, som du gengiver her, så vil din opsigelse sandsynligvis være ugyldig på baggrund af lejelovens § 87, stk. 1, da du ikke har gjort lejer opmærksom på dennes indsigelsesmulighed.
Hvis du kun har skrevet det, som du gengiver her, så vil din opsigelse sandsynligvis være ugyldig på baggrund af lejelovens § 87, stk. 1, da du ikke har gjort lejer opmærksom på dennes indsigelsesmulighed.

Svar:
Det fremgik ikke af teksten som jeg har skrevet her i dette indlæg, at jeg havde påført sidst i deres brev at de kunne gøre indsigelse op til 6 uger efter modtaget brev, men nu 5/1-2013 har de heller ikke betalt husleje...

Og opsigelsen er gyldig, men sagen er at lejerne slet ikke vil flytte og nu når det stod 31/5-2013 som udflytnings dato, kan jeg regne med at de flytter som Du siger 30/6-2013, eller bliver hele Opsigelsen Ugyldig?
Besvar med citat
  #17 (permalink)  
Gammel 5th January 2013, 11:12 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Dec 2012
Indlæg: 14
Standard

Lyder godt, for dig, at du har påført indsigelsesmuligheden i brevet.

Desværre kan opsigelsen stadig godt være ugyldig, hvis ikke du ved indflytning har gjort lejerne opmærksom på, at det er en ejerlejlighed, og de kan opsiges efter LL § 83 stk, 1 litra a - altså med henvisning til at du selv agter at bruge lejligheden. Har du det?

Det har Venstre Landsret taget stilling til i 2011, hvilket gik ud over denne mand fra Randers

Hvis du vil have et godt råd, så lav en aftale med lejerne, som begge parter finder rimelig - og få dem til at underskrive at de opsiger lejligheden pr. den ønskede dato.

Det kan være svært at lave sådan en aftale, hvis de har en advokat på, men en advokat burde også kende ovennævnte dom, og derfor få din opsigelse erklæret ugyldig, såfremt du har glemt at anføre betingelserne i lejekontraktens § 11.
Besvar med citat
  #18 (permalink)  
Gammel 7th January 2013, 01:32 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jan 2012
Indlæg: 14
Standard Vedr. forlig & opsigelse

Hej Scorpioway

Hvis ikke der er gjort indsigelse i mod din opsigelse, så kan du forvente at den gælder, uanset at den er lidt grynet. Lidt afhængig af hvordan din lejekontrakt er udarbejdet, så vil lejer som oftest skulle fraflytte 14 dage før lejemålets egentlige ophør. Det bør du få undersøgt.

Vedr. tilbagebetaling af for meget betalt leje vil vi opfordre dig til at søge en forligsmæssig løsning på sagen. Vi har gode erfaringer med at indgå forlig i den type sager, særligt da det, som også har været nævnt her, er vanskeligt for lejer at tvangsinddrive en huslejenævnsafgørelse vedr. for meget betalt leje.

Mvh
SAPU.dk
Besvar med citat
  #19 (permalink)  
Gammel 9th January 2013, 04:41 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Feb 2010
Indlæg: 11
Standard

HJÆLP:::

Hvis det i kontrakten står at det kun må bo 2 personer og det viser sig at flere personer bor i lejligheden/står skrevne på postkassen (ikke C/O).
Hvad kan man rent retmæssig gøre/foretage sig når aftalen var at det kun kan bo 2 personer i lejligheden?

De har i øvrigt heller indbetalt husleje for denne måned og jeg har måtte skrive et påkrav til dem...

Tusind tak på forhånd...
scorpioway
Besvar med citat
  #20 (permalink)  
Gammel 10th January 2013, 12:22 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2010
Indlæg: 2,022
Standard

Jeg er ret sikker på, at dine sanktionsmuligheder i forbindelse med, at de bor flere i lejemålet er, at du kan opsige dem. Du kan ikke få erstatning medmindre du kan påvise, at det at der har boet flere personer har påført dig et tab.

Jeg tror nu du er OK i denne sag og hvis jeg var dig ville jeg i forbindelse med indkrævelse af den manglende husleje spørge indtil, om de har fundet noget andet og om de har nogle ønsker til, hvornår flytteeftersynet skal foretages.

Der er ingen grund til at begynde at gøre den opmærksom på deres retsstilling (at du måske har lavet en fejl i opsigelsen af dem) hvis ikke de er klar over den.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 09:34 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.