Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 01:51 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2010
Lokation: Teglholmen
Indlæg: 860
Standard Hurtigt spørgsmål om fremleje af andel

Kan en evt fremleje forlænges til den samme lejer, eller skal en fast periode aftales fra starten? Hvis man nu har lavet en aftale om et år (max 2) men man gerne vil forlænge perioden, kan det så lade sig gøre. Jeg synes som regel ikke der står noget om den slags i vedtægterne.
Og hvis nu en lejer ønsker at købe lejligheden midt i en fremlejeperiode. Kan man så afbryde denne til fordel for en egentlig overdragelsesaftale?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 02:21 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 6,771
Standard

læs lige lejeloven... kunne/kan give prioblemer - og så er dine evt. problemer store i forhold til dem du måtte have med andesboligforeningens vedtægter....
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 03:10 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

1) Ja, hvis andelsboligforeningen ikke begrænser fremleje/udlejning til en tidsbegrænset periode.

2) Hvis du har en gyldig grund (overfor boligretten) til tidsbegrænsning kan du godt forlænge en midlertidige lejeaftale. Det gør ingen forskel om du skifter lejeren ud eller forlænger med den samme lejer. Det er alene afgørende at du har en gyldig grund til midlertidig udlejning.

3) Ja hvis både lejer og udlejer er enige om at opsige en lejekontrakt, kan den opsiges. Og lejer kan derved købe andelen i stedet.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 03:22 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Mar 2007
Indlæg: 1,209
Standard

Og husk at under 2) går stort set hvad som helst ind under gyldig grund.

Lige fra lejerens dødsfald til at du har været udstationeret i udlandet i størstedelen af perioden.
At du ikke har kunnet sælge til den ønskede pris eller lignende vattede argumenter er selvfølgelig ikke nok.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 03:23 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2010
Lokation: Teglholmen
Indlæg: 860
Standard

Lejeloven har samme indhold som stort set alle foreningers vedtægter på dette område. Dvs midlertidig fraflytning pga studier/udlandsophold osv, men er det i sidste ende op til bestyrelsen at afgøre hvad en legitim årsag er? Hvis ikke kan man jo bare henvise til lejeloven fremfor at have det indføjet i foreningens vedtægter.
Tak til begge for svar.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 03:24 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Mar 2007
Indlæg: 1,209
Standard

Ja og nej.

Bestyrelsen kan have skærpede krav ifht. lejeloven, de kan ikke slække på kravene.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 03:55 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 6,771
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af rumguf Se indlæg
Lejeloven har samme indhold som stort set alle foreningers vedtægter på dette område. Dvs midlertidig fraflytning pga studier/udlandsophold osv, men er det i sidste ende op til bestyrelsen at afgøre hvad en legitim årsag er? Hvis ikke kan man jo bare henvise til lejeloven fremfor at have det indføjet i foreningens vedtægter.
Tak til begge for svar.
jeg tænkte på.. at når du forlænger en lejekontrakt med samme lejer og tror du har gjort den tidsbegrænset - så har lejer med loven i hånden ret til at blive boende lige så længe hanvil.. du kan så sige ham op med henvisning til at selv vil bebo lejligheden, men med 12 mdr.s opsigelse.
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 04:07 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Konsulenten Se indlæg
jeg tænkte på.. at når du forlænger en lejekontrakt med samme lejer og tror du har gjort den tidsbegrænset - så har lejer med loven i hånden ret til at blive boende lige så længe hanvil.. du kan så sige ham op med henvisning til at selv vil bebo lejligheden, men med 12 mdr.s opsigelse.
Nej

En lejer kan få tilsidesat en tidsbegræsning, hvis den ikke er tilstrækkelig begrundet i udlejerens forhold. Hvis der er tale om en forlængelse skal der være en gyldig grund for tidsbegræsning BÅDE ved den oprindelige indgåelse og på forlængelses tidspunktet.

Der er ingen regler eller praksis for at en forlængelse automatisk er lig med en tidsubegrænset lejeaftale.

Det eneste der i øvrigt står i lejeloven er § 80 stk 3
"Boligretten kan tilsidesætte tidsbegrænsningen, hvis den ikke må anses for tilstrækkeligt begrundet i udlejerens forhold."
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 05:03 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Aug 2010
Lokation: Teglholmen
Indlæg: 860
Standard

Spørgsmålet er for mit vedkommende lidt kringlet.
Jeg har købt en ejer, og har en køber til min andel. Da foreningen har en tilskudsdeklaration på ejendommen er situationen speciel. Oprindeligt betyder deklarationen at alt overskud ved salg tilfalder kbhs kommune.
Vi har dog indgået forlig med dem og mangler bare at få det vedtaget på en generalforsamling. Mine penge bliver derfor indtil videre deponeret på foreningens spærrede konto, og jeg får dem først udbetalt når afstemningen har fundet sted. Fint nok med mig, da jeg køber ejer for nogle andre penge

Generalforsamlingen har været udskudt siden maj og ingen ved hvornår den kommer. Jeg skal flytte 1 / 11 men min køber ønsker at der er et forbehold i vores kontrakt der gør at hendes tilbud frafalder hvis vi ikke godkender forliget på generalforsamlingen.
Da ingen ved hvornår den kommer ville jeg fremleje til køber i stedet. Kan jeg hverken sælge eller fremleje er jeg stavnsbundet til min andel.
Havde jeg haft kendskab til alt dette her havde jeg aldrig sat til salg. Men jeg var desværre misinformeret.
Jeg kan intet finde om fremleje og tilskudsdeklarationer nogen steder. Hvis jeg ikke må leje ud med ovenstående begrundelse i følge lejeloven må jeg droppe mit køb af ejer, med mindre jeg giver min andelsbolig væk gratis, eller står med en ekstra husleje som jeg ikke har råd til.
(beklager evt slåfejl. Indlægget er skrevet på min tlf)
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 6th September 2011, 05:49 PM
Moderator
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 6,771
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af codul Se indlæg
Nej

En lejer kan få tilsidesat en tidsbegræsning, hvis den ikke er tilstrækkelig begrundet i udlejerens forhold. Hvis der er tale om en forlængelse skal der være en gyldig grund for tidsbegræsning BÅDE ved den oprindelige indgåelse og på forlængelses tidspunktet.

Der er ingen regler eller praksis for at en forlængelse automatisk er lig med en tidsubegrænset lejeaftale.

Det eneste der i øvrigt står i lejeloven er § 80 stk 3
"Boligretten kan tilsidesætte tidsbegrænsningen, hvis den ikke må anses for tilstrækkeligt begrundet i udlejerens forhold."
Nå....
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Ulovlig fremleje af andel - Crumar :) NABJ2007 Generelt lejeboliger 5 22nd September 2011 03:55 PM
Fremleje andel på erhverskontrakt Jongleur51 Generelt 2 22nd June 2011 11:03 AM
Spørgsmål til fremleje Anonym Generelt 3 3rd October 2010 03:32 PM
Hurtigt spørgsmål: Fortitudine Vincimus Generelt 12 22nd July 2010 06:00 PM
Spørgsmål om en andel goodgirl Generelt 6 16th June 2009 02:55 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:29 AM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.