|
|||
![]() Citer:
|
|
|||
![]() Tak for buddet pwz.
Du har ret i, at der ikke er nogen udsigt til at centralbankerne vil stoppe de pengepolitiske lempelser, og netop derfor er det lidt underligt. Men jeg tror forklaringen ligger i håndteringen af Cypern krisen. Den har om ikke andet vist en særdeles håndfast vilje fra ECB's / EU's side til at imødegå skatteunddragelser og hvidvaskning af penge. Efter min ringe mening skyldtes finanskrisen i høj grad, at før krisen kunne penge cirkulerer frit rundt i hele det finansielle system. Vi ved oså, at enorme summer er anbragt netop i skattely landene, hvor de ikke kan forrentes. Disse penge er derfor, via forretningsbankerne, blevet sluset tilbage til de økonomier de kom fra, nu som lån til alt der kunne belånes og dermed give en forrentning af pengene. Da krisen brød ud, ilede centralbankerne til hjælp, således de udlånte penge kunne komme i sikkerhed uden tab. En fejl i krisehåndteringen, tror jeg. Men netop håndteringen af Cypern krisen har vist, at man har lært af sine fejl. De mange penge der er gemt væk får en stenet vej tilbage. Både fra amerikansk og europæisk side læser jeg mellem linjerne, at man vil gøre meget for at penge ikke igen uhæmmet pumpes ind i vores økonomier, så der skabes nye bobler. Hvis min teori holder, ja så bliver der ingen inflation grundet den ekstra pengemængde al den stund de skattefrie penge vil ligge isoleret hen i bankbokse rundt omkring på kloden. Dermed kan de ikke forrentes, og det kan en guldbeholdning jo heller ikke. Så ja, jeg tror Cypern spiller en central rolle. Men det er ikke ø statens evt. salg af guldreserver der får læsset til at vælte.
__________________
_____________________ SortKaffe Absolut ikke koffeinfri |
|
|||
![]() Citer:
![]() Der kommer en interessant udsendelse om guld her imorgen: CBC - Doc Zone - Episode - The Secret World of Gold |
|
|||
![]() |
|
|||
![]() Jeg kan nu ikke se at der er noget forgjort i at købe lidt guld på $ 250 i år 2001. Når prisen så syv dobles, så er det ikke ualmindeligt at der bliver profittaking, hvor prisen falder lidt igen. På 1900 $ pr. ounce var den så høj, så der var utallige kvinder i verden, som kunne finde på at sælger ud af deres smykker. Det samme skete i 1978, da guld hurtigt steg fra 40 $ pr. ounce til $ 800.
Aktierne har ikke nogen værdi i de vestlige lande, da kurserne er bestemt af en rente på nul procent, at der ikke er indregnet at omkostningerne i de vestlige lande er alt for høje i forhold til f.eks. asien, og at de vaklende lånebaserede og underskudsgivende vestlige økonomier på sigt ikke kan medføre at væksten bliver andet end negativ. Gælden skal jo forrentes og tilbagebetales. Jeg tror at guldpriserne falder noget nu, fordi nogle regner med at renten stiger igen, og så er det sjovere at ligge i korte variable forrentede statsobligationer. |
|
|||
![]() Hvad skal man snart sige andet end at tålmodighed er en dyd :-)
The Big Picture http://simplycharts.files.wordpress....dratio2006.jpg |
|
|||
![]() Citer:
Citer:
Guld vil nok heller ikke blive ved med at falde. Når den igangværende korrektion er overstået, kan guld skam gå hen og blive en udmærket investering igen. Kunsten er så bare at vide hvornår guld bunder i denne omgang. I øvrigt stiger dollars mod både Yen, Euro og guld p.t.
__________________
_____________________ SortKaffe Absolut ikke koffeinfri |
|
|||
![]() guld er ikke faldet over for chf og jpy, og mon ikke de valutaer er bedre end dollars og euro ?
Jeg tror ikke at finanskrisen er kommet til Japan eller Schweiz ! Og kommer det nok heller ikke ! Finanskriser opstår i lande der har kroniske underskud og ikke tjener penge, og som derfor er nødt til at trykke flere penge ! Min guldanbefaling stammer fra år 2001, da prisen var på $ 250. Jeg har svært ved at se, selv med den nuværende korrektion, at den har været dårlig. Dow Jones nåede i 2000 op på 11.700. Og kan sagtens slutte dette år på et lavere niveau. Aktier er død kapital, fordi priserne er for høje, og obligationer er syg kapital, fordi skyldnerne aldrig kan tilbagebetale gælden. Desuden nåede guld op i $ 1930 hvilket er mere end 1650 ! |
|
|||
![]() reform i Danmark:
Korrektioner af utilsigtede negative effekter af tidligere tragiske politiske beslutninger, som man også kaldte for reformer. Betydning på slang: lappeløsninger ! Akutpakke: nødvendige tilpasninger med omgående effekt af nyere tidligere alvorlige fejldispositioner. Hvis reformer havde haft den lovede virkning, så havde der ikke været behov for reformer efter år 1972. Jeg kalder dem derfor deformer ! Sidst redigeret af hcgn : 21st May 2013 kl. 02:51 AM. |
Emne værktøjer | |
Visningsmåde | |
|
|
![]() |
||||
Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
Så kom ikke og sig jeg ikke gør noget godt for verden... | BobDylan | Generelt | 2 | 24th November 2009 04:06 PM |
Godt nok ikke megen inflation | Thomas | Generelt | 4 | 13th October 2009 05:53 PM |
Godt vi ikke er med i euroen | Nordstar | Generelt | 7 | 4th December 2008 09:10 PM |
cookies virker ikke særlig godt | burmeister | Hjælp / Tips | 0 | 9th June 2008 09:42 PM |
Godt råd: Køb ikke nu - vent og nyd livet | jyden | Generelt | 113 | 3rd April 2008 07:58 PM |
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 12:49 AM. |