Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 11:40 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2007
Indlæg: 305
Standard Kan man det? (lejekontrakt)

Ad § 3 – betaling af leje, lejeforhøjelse m.v.:
Det lejede er en ejerlejlighed, hvorved bemærkes, at lejeforholdet angår en beboelseslejlighed, som den
31. december 1991 lovligt udelukkende blev benyttet til erhvervsformål, jf. boligreguleringslovens § 15
a. Lejligheden er efterfølgende konverteret til bolig. Det er udtrykkeligt aftalt med mellem lejer og
udlejer, at reglerne om omkostningsbestemt husleje i boligreguleringslovens §§ 5-15 er fraveget, således
at der i stedet gælder fri lejefastsættelse for ejerlejligheden.


Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 11:50 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 815
Standard

Både ja og nej.

Du kan godt aftale fri lejefastsættelse.

Det med ejerlejligheden har ikke noget med lejefastsættelsen at gøre. Det er et spørgsmål om opsigelse.

Så hold tingene adskilt

Eksempel:

Huslejeregulering:
”Lejemålet [blev den 31.12.1991 udelukkende benyttet til erhvervsformål], eller [var ledigt den 31.12.1991og havde senest været benyttet udelukkende til erhvervsformål]. I henhold til lov om midlertidig regulering af boligforholdene (BRL) § 15a, stk. 2, fraviges reglerne om lejefastsættelse i BRL, §§ 5-14

I stedet reguleres lejen hver den 1. januar efter nettoprisindekset for juli måned i det foregående år således:

Gældende leje/gammlt indeks*nyt indeks = ny leje

Udlejer er derudover berettiget og forpligtet til at ændre lejen med de stigninger eller fald, som er en følge af, at skatter og afgifter, som pålignes ejendommen/ejerlejligheden, stiger eller falder. Ændring af lejen som følge af ændringer i skatter og afgifter sker efter reglerne i lov om leje §§ 50-52”


Opsigelse
Det er oplyst lejeren, at der er tale om udlejning af en ejerlejlighed, og at opsigelse kan ske efter lov om leje § 83a.

Du bør altid søge advokatbistand til udarbejdelse af lejekontrakten, så du sikrer dig, at der aftales det du gerne vil, samt at evt. klausuler/fravigelser bliver formuleret i overensstemmelse med gældende retspraksis (som ændrer sig konstant).
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 12:58 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2007
Indlæg: 305
Standard

Nu er jeg lejer i dette tilfælde, og ikke udlejer!!!
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 01:19 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2008
Lokation: Vesterbro
Indlæg: 197
Standard

Spørg LLO. Men som udgangspunkt vil jeg tro at svaret er "nej", idet en kontrakt ikke står over lovgivningen på området.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 02:20 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 815
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Calegero Se indlæg
Nu er jeg lejer i dette tilfælde, og ikke udlejer!!!
Ok

Men det ændrer jo så ikke på, at ja man kan godt aftale at fravige reglerne om lejefastsættelse, når der er tale om en bolig, der er taget i brug efter 1991
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 02:24 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Feb 2009
Indlæg: 5,136
Standard

Jamen det er jo spørgsmålet - er det opførelses- eller brugsændringsåret, som er udslagsgivende? (jeg er ikke sikker på retspraksis)

Citer:
Oprindeligt indsendt af Pony Se indlæg
Ok

Men det ændrer jo så ikke på, at ja man kan godt aftale at fravige reglerne om lejefastsættelse, når der er tale om en bolig, der er taget i brug efter 1991
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 04:58 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2007
Indlæg: 952
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Crumar Se indlæg
Jamen det er jo spørgsmålet - er det opførelses- eller brugsændringsåret, som er udslagsgivende? (jeg er ikke sikker på retspraksis)
Det ser ud til at være brugsændringstidspunktet, så vidt jeg kan se af boligreguleringsloven § 15a, stk. 2:

"§ 15 a. Reglerne i §§ 5-14 kan fraviges i lejeaftaler om beboelseslejligheder i ejendomme, der er taget i brug efter den 31. december 1991.
Stk. 2. Ligeledes kan §§ 5-14 fraviges, når lejeforholdet angår en beboelseslejlighed, der den 31. december 1991 lovligt udelukkende benyttedes til erhvervsformål, jf. reglerne i kapitel VII. Det samme gælder, såfremt lokalerne senest forinden denne dato lovligt var benyttet udelukkende til eller lovligt var indrettet udelukkende til erhvervsformål. Bestemmelsen i § 11, stk. 1, finder dog tilsvarende anvendelse på sådanne lejemål. Det skal af lejeaftalen fremgå, at lejemålet er omfattet af denne bestemmelse."


https://www.retsinformation.dk/forms...aspx?id=132872
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 08:59 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: May 2008
Indlæg: 815
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Crumar Se indlæg
Jamen det er jo spørgsmålet - er det opførelses- eller brugsændringsåret, som er udslagsgivende? (jeg er ikke sikker på retspraksis)
Det der er afgørende er, hvornår boligen er taget i brug - altså som bolig

Ejendommen kan godt være opført tidligere og have haft anden anvendelse (erhverv) inden den blev taget i brug som bolig.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 4th October 2012, 11:08 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jan 2010
Indlæg: 402
Standard

Men så kan jeg stille modspørgsmålet - Er det nok at leje ud til erhverv et halvt år og derefter for evig tid slippe for huslejenævnet/det lejedes værdi?
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 5th October 2012, 01:42 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2007
Indlæg: 952
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af codul Se indlæg
Men så kan jeg stille modspørgsmålet - Er det nok at leje ud til erhverv et halvt år og derefter for evig tid slippe for huslejenævnet/det lejedes værdi?
I den ovenfor citerede lovbestemmelse ses ikke noget krav om tidsmæssig udstrækning af erhvervsanvendelsen. Kriteriet er alene status/anvendelse den 31. december 1991.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Lejekontrakt Sirwan Generelt lejeboliger 6 3rd May 2012 12:40 PM
Må min udlejer det? - ang. lejekontrakt Silja Jura 5 16th March 2012 10:33 PM
Min lejekontrakt NovemberBarn Jura 12 14th August 2011 10:45 AM
Brud på lejekontrakt? riksen89 Generelt lejeboliger 2 19th July 2010 11:39 PM
lejekontrakt skalvarefar Hjælp / Tips 1 27th August 2008 10:13 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:41 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.