Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #61 (permalink)  
Gammel 2nd May 2007, 12:58 PM
Banned
 
Registreringsdato: Mar 2007
Indlæg: 136
Standard

lav det lige som link
Besvar med citat
  #62 (permalink)  
Gammel 2nd May 2007, 01:24 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Mar 2007
Indlæg: 291
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af goofp Se indlæg
lav det lige som link
Link

Det er et ret interessant indlæg. Jeg bemærker, at han skriver, at Mette Lykken kører med røven i vandskorpen og det er vel ikke så overraskende, da hun har solgt mange nystiftede andelsboligforeninger med kreative lån, der gjorde huslejen lav da renten var lav. Nu er den jo steget, og det slår markant igennem på huslejen og så bliver andelsboligerne jo mindre attraktive for ikke at sige usælgelige, fordi de nærmer sig ejerboligpriser.
Det værste er som sådan ikke, at det går Mette Lykken dårligt (hvis det altså er rigtigt) men snarere, at mange har købt uden at kunne gennemskue foreningens låns betydning for den enkelte andelshavers husleje. Der er nogen, der har måttet æde en husleje stigning på flere tusinde kroner om måneden på grund af renter.
Besvar med citat
  #63 (permalink)  
Gammel 2nd May 2007, 02:25 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 792
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Dilbert Se indlæg
Link

Det er et ret interessant indlæg. Jeg bemærker, at han skriver, at Mette Lykken kører med røven i vandskorpen og det er vel ikke så overraskende, da hun har solgt mange nystiftede andelsboligforeninger med kreative lån, der gjorde huslejen lav da renten var lav. Nu er den jo steget, og det slår markant igennem på huslejen og så bliver andelsboligerne jo mindre attraktive for ikke at sige usælgelige, fordi de nærmer sig ejerboligpriser.
Det værste er som sådan ikke, at det går Mette Lykken dårligt (hvis det altså er rigtigt) men snarere, at mange har købt uden at kunne gennemskue foreningens låns betydning for den enkelte andelshavers husleje. Der er nogen, der har måttet æde en husleje stigning på flere tusinde kroner om måneden på grund af renter.
Kunne ikke vaere mere enig - andelssalgene i de nye begyggelser naermer sig bondfangeri af vaerste skuffe. De eneste som har faaet noget ud af det er gamle som vil bo i byen og faa frivaerdien ud! Desvaerre tror jeg der er mange bornefamilier imellem - det kan godt blive nasty.
Besvar med citat
  #64 (permalink)  
Gammel 4th May 2007, 08:29 AM
Banned
 
Registreringsdato: Mar 2007
Indlæg: 136
Standard

Fredag store bededag, den 4 maj klokken 7:17, krydset 60.000. Det var den godt nok længe om.

Har lavet et screendump. Men kunne ikke lige få det uploadet.
Besvar med citat
  #65 (permalink)  
Gammel 4th May 2007, 09:07 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 1,255
Standard

60.029 siger den nu. Og ja den var lige en uge længere om det end ventet.
Besvar med citat
  #66 (permalink)  
Gammel 5th May 2007, 08:55 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Mar 2007
Indlæg: 1,112
Standard

nu 60.174......vi ruller igen efter mindre driftsforstyrrelser.....beklager at det skullle ske imens pressen holder ferie.
Besvar med citat
  #67 (permalink)  
Gammel 5th May 2007, 08:59 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 1,255
Standard

Det er en sjov leg, 60.140 siger den nu.
Besvar med citat
  #68 (permalink)  
Gammel 9th May 2007, 12:28 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Mar 2007
Indlæg: 1,112
Standard

citat fra Vicedirektør i Dansk Ejendomsmæglerforening Thomas Torp:

"Vi har haft en svag stigning i udbuddet den seneste måneds tid. Det er en helt naturlig bevægelse på markedet, at der kommer flere boliger til salg om foråret. Derfor har vi rundet den magiske grænse,"

Børsen Online - Over 60.000 boliger til salg

Hvorfor er det en naturlig bevægelse at der kommer flere boliger til salg om foråret?
Besvar med citat
  #69 (permalink)  
Gammel 9th May 2007, 08:08 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 285
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af praxis Se indlæg

Hvorfor er det en naturlig bevægelse at der kommer flere boliger til salg om foråret?
Fordi der er flere der sætter deres bolig til salg om foråret...

Besvar med citat
  #70 (permalink)  
Gammel 9th May 2007, 09:42 AM
SSG SSG er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Apr 2007
Indlæg: 106
Standard

En god tommelfingerregel er at betragte alt hvad Thomas Torp siger som værende ubrugelig markedskontrol. Eller som noget affald eller som...
ja, man forstår nok hvad jeg mener.

Thomas Torp har en uendelig mængde af "magiske grænser" og de kommer ud af hans mund i en konstant strøm. Han er ikke interesseret i at beskrive situationen korrekt, men kun i at beskrive den så folk vil købe boliger. Ikke fordi han nødvendigvis kan lide at manipulere, men fordi at det er det han har sit arbejde for, og så tror han at det er det han lever for og VUPTI! så haves et styks hjernevasket person DE kan gøre med hvad DE vil... (sidespring, undskyld)

Der er én eneste væsentlig grund til at udbuddet ikke stiger i øjeblikket, og det er at priserne falder hurtigere end de har gjort før. Og dermed følger et større salg. Se tråden om prisfald i udbudspriser for en redegørelse for disse. Eller se Tip en bolig - Din guide til det danske boligmarked! - historikken

Sidst redigeret af SSG : 9th May 2007 kl. 10:05 AM.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktivAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 12:40 AM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.