|
|||
![]() Jeg skal have sat en lampe / lysekrone i loftet i en allerede eksisterende "loftsdåse". Der er stikkontakt og det hele, så skal "bare" have en ny lampe.
Men hvordan gør jeg det??? Er klar over jeg skal slukke for afbryderen før jeg går i gang, men findes der ikke en vejledning eller lign.? ![]() ![]() Takker for svar! |
|
|||
![]() Citer:
![]() |
|
|||
![]() Hvis det er strøm du tænker på, så skal du afisolere ledningen, start med en hobby kniv eller lign, og skær forsigtigt rundt i den hvide ledning, indtil du kan hive den af. Gør det samme med den blå og brune ledning, du må lige afstemme hvor meget ledning der skal frigøres i forhold til placering og således at dækslet kan afdække den brune og blå ledning.
fase og nul. Brune = fase Blå = nul. Oppe i din i loftet skulle du gerne have en sokkel, hvor du kan tilslutte ledningerne, noget alá dette billed: http://www.wattoo.dk/media/catalog/p...e298f2.jpg.jpg L = fast = brun ledning. N = Nul = Blå ledning. Så skal du bare montere som nævnt. Håber det kan hjælpe dig igang.. |
Emne værktøjer | |
Visningsmåde | |
|
|
![]() |
||||
Emne | Startet af | Forum | Svar | Nyeste indlæg |
Hvordan ses der på lån nu om dage? | huspålandet | Finansiering | 24 | 31st March 2012 02:09 PM |
Hvordan? | JonasJørgensen | Generelt lejeboliger | 13 | 21st May 2011 06:31 PM |
Hvordan skal det gå. | Thomas | Generelt | 9 | 25th January 2010 11:11 AM |
Hvordan gør jeg? | MortenP | Finansiering | 8 | 12th March 2009 08:05 AM |
Hvordan inflationssikre arv | andersine12 | Finansiering | 3 | 13th November 2008 09:44 PM |
Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 07:53 AM. |