Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 26th May 2014, 12:16 PM
Member
 
Registreringsdato: Aug 2013
Indlæg: 46
Standard Håndværkerfradrag ifm. nybyg?

Vi er ved at bygge nyt hus, og i den forbindelse kunne det jo være rart at benytte sig af håndværkerfradraget i år.

Jeg har været inde og kigge på fradragsordningen, men synes den er lidt svær at blive helt klog på.

Er der nogen herinde, der har benyttet det ved nybyg?

Jeg ved godt, at man ikke kan bruge den til håndværkerne på selve huset eller gartneren, der kommer og lægger fliser, men jeg tænker at den burde kunne blive brugt til de arbejdsmænd, der har lagt vores jordvarmeanlæg og faskine i jorden. Er der andre opgaver ved et nybygget hus, som I tænker kan falde ind under håndværkerfradraget?

På forhånd tak for hjælpen.
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 26th May 2014, 12:35 PM
KBO KBO er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2013
Indlæg: 213
Standard

Har tænkt samme tanke, men efter jeg læste på SKAT.dk syntes ikke rigtig der var nogen muligheder.

På SKATs hjemmeside står bla.:
Når arbejdet udføres på din helårsbolig, skal du have fast bopæl der, mens arbejdet udføres.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 26th May 2014, 12:42 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2008
Indlæg: 7,207
Standard

Alt hvad der bliver lavet EFTER i er flyttet ind i huset kan jo omfattes. Så det kommer udelukkende an på hvor færdigt det er når I gør det.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 26th May 2014, 12:43 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Lokation: Du får et gæt -:)
Indlæg: 7,035
Standard

Fradrag for istandsættelse af boligens indre rammer | Håndværkerfradrag

"Det er ikke muligt at få fradrag til nybyg, eksempelvis hvis man ønsker at opføre en tilbygning til sit hus, eller opføre en ny garage."


Eftersom ordningen herudover kun omfatter renovering kan du heller ikke vente med at få færdiggjort visse ting efter at du er flyttet ind. Heldigvis
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 26th May 2014, 01:10 PM
Member
 
Registreringsdato: Aug 2013
Indlæg: 46
Standard

Øv, hvis man kun kan få fradraget, hvis man bor på byggepladsen...så falder ideen med at få jordvarmeanlægget ind under (for den står faktisk på listen over ting, man godt kan få fradrag til).

Hvis reglerne er sådan, så er de sådan - synes dog ikke det giver helt mening at nybyg ikke omfattes, hvis man ser på intentionen med ordningen: At skabe flere jobs til håndværkere og gøre byggeri mere energivenligt mv. Nybyggede huse er meget mere energivenlige end et gammelt hus, man efterisolerer - og at bygge et helt hus giver mange flere håndværkertimer end de fleste renoveringsprojekter på gamle huse.
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 26th May 2014, 01:55 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Sep 2008
Indlæg: 7,207
Standard

Jordvarmeanlæg til et gammelt hus vil falde ind under ordningen.

Det samme vil gælde hvis man køber et hus som delvis medbyg og lader et par værelser stå ufærdige for så at lave el og malerarbejdet senere.

Eller hvis du tilføjer solceller senere, efter du er flyttet ind.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 26th May 2014, 11:04 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Indlæg: 397
Standard

Kan man ikke færdig melde huset i slutningen af året og da flytte ind, og såfremt ordningen fortsættet, begynde på f.eks. et jordvarme anlæg året efter, men altså reelt kun få måneder efter indflytning?
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 27th May 2014, 04:47 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2007
Indlæg: 6,519
Standard

du kan få 15000 i fradrag og derved spare 5000 i skat-hele dit byggeprojekt koster vel 3-4 millioner, så hvorfor bekymre sig om 5000
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 27th May 2014, 07:34 AM
Member
 
Registreringsdato: Aug 2013
Indlæg: 46
Standard

Vi er så to voksne, der hver kan spare 5000 kr, så i alt 10.000 kr - og ja, det er småpenge ift. hele byggeriets budget, men alligevel er 10.000 kr da en hel del penge, specielt hvis det bare krævede at man opgav nogle udgifter til Skat.

Vores jordvarmeanlæg blev lagt i jorden som det allerførste, og da det er vores eneste varmekilde, er jeg meget glad for ikke at skulle gå igennem en vinter i huset uden det :-)
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 27th May 2014, 07:56 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jun 2012
Indlæg: 1,193
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af moniulven Se indlæg
du kan få 15000 i fradrag og derved spare 5000 i skat-hele dit byggeprojekt koster vel 3-4 millioner, så hvorfor bekymre sig om 5000
Sjovt, uanset om jeg skylder 0-1-2-3-4-5-6-7-8 millioner kroner, så er 5000 i hånden stadig 5000 i hånden.

Man kan vælge den dyre sodavand i netto lige mange gange for de 5000 uanset hvor dyrt ens byggeprojekt eller bil er...


Argumentet for ikke at have videre håndværkerfradrag i nybyg er nok at man politisk ønsker merarbejde, og at man forventer byggeriet ville være det samme med og uden tilskud.
At det så ikke er tilfældet er en anden snak. Det går hvertfald hårdt ud over integrerede solceller.

Sidst redigeret af gorm : 27th May 2014 kl. 07:58 AM.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Håndværkerfradrag Calegero Generelt 10 9th May 2014 11:39 AM
Hjælp til Håndværkerfradrag ChristinaLH Generelt 0 30th March 2014 10:20 AM
V: Håndværkerfradrag skal forlænges Nyheder Udvalgte Bolig nyheder 2 23rd October 2012 09:22 AM
Håndværkerfradrag (servicefradrag) efo Generelt 1 25th April 2012 09:21 AM
Byggechef forudser 1.700 nye job i år med håndværkerfradrag Nyheder Udvalgte Bolig nyheder 1 19th May 2011 11:53 AM



Al tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 08:32 PM.



Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.