Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #11 (permalink)  
Gammel 19th September 2014, 12:52 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2014
Indlæg: 16
Standard

jeg kan naturligvis ikke generaliserer og påstå at 30% er gældende for alle huse i alle firmaer. Det er hvad vores ingeniør har fortalt os om vores hus, som i øvrigt ikke er et typehus. Når det så er sagt, så er der intet materiale/arbejds næssigt ud over et stillads, som der taler for flere omkostninger ved at bygge 2 etager kontra 1. tværtom som jeg har pointeret - Du sparer fundament, tag, jord mm. På fundament og tag alene ved 100m2 sparer du i nærheden af 250 -300.000,-. Jeg hører gerne betragtninger hvorfor det skulle koste mere at bygge 2 etager.
Besvar med citat
  #12 (permalink)  
Gammel 19th September 2014, 12:59 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2014
Indlæg: 16
Standard

Når man betinger sig i en aftale, at køb kun gennemføres hvis et specifikt bygge projekt kan gennemføres, og man derefter for et go fra Entreprenøren der er ansvarlig for at søge byggetilladelser på projektet, nedrivnings tilladelse og det hele, så ligger der altså et ansvar her. hvis man ignorer dette, så er man mere end almindelig kold i numsen og fortjener at få den varmet.
Besvar med citat
  #13 (permalink)  
Gammel 19th September 2014, 02:11 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Oct 2009
Lokation: Du får et gæt -:)
Indlæg: 6,469
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Proffen Se indlæg
Jeg er ikke enig i ansvaret omkring totalentreprisen. Det vil jeg godt se dokumenteret. Jeg tror man hænger på hvad der står i lokalplanen. Landinspektøren kontrollerer alt andet ved afsætningen. Og ja her er det så byggefirmaet forpligtiger sig. Men de har ikke ansvaret for beslutningen omkring køb af grunden, den må man hænge på advokaten.
Enig. At man er totalentreprenør betyder ikke at man juridisk garanterer bygherre at byggeriet godkendes. Denne afgørelse er helt og holdent kommunens. Det man køber som bygherre i en totalenterprise er de faktiske opgaver med indhentning af byggetilladelse mm. At man i dette tilfælde desværre fejler og rådgiver kunden er beklageligt men ikke ansvarspådragende i forhold til grundkøbet, da sælger af grunden ikke er entreprenøren. Da fejlen blev opdaget ville bygherren formentligt juridisk kunne ophæve kontrakten da der er tale om en væsentlig afvigelse fra det aftalte, hvilket så ikke er valgt.

Jeg synes også historien er kedelig, men kritik skal være på et fair grundlag.
Besvar med citat
  #14 (permalink)  
Gammel 19th September 2014, 02:24 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2014
Indlæg: 16
Standard

Uanset, så er der er moralsk og etisk ansvar. Da Benee huse så oven i købet forlanger økonomisk kompensation for at gå ud af en aftale, tager Benee i det samme øjeblik en juridisk standpunktsrisiko og dermed gør sig skyldig i svig eller forsøg derpå.
Besvar med citat
  #15 (permalink)  
Gammel 19th September 2014, 04:06 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jun 2012
Indlæg: 1,111
Standard

Hvis det var mig ville jeg have ladet advokaten og byggefirmaet tage den internt, og droppet grunden.

Enten er advokaten ansvarlig for ikke at have rådgivet jer ordentligt og skrevet det rigtige på kontrakten, eller også var byggefirmaet nødt til at tage tabet når i gik fra handelen.

Hvis i ikke har brugt advokat, så ligger i som i redte. Hvis du ikke har kasko på bilen og det går galt, er det tilsvarende surt.

At i så efterfølgende "lader jer true" til at starte et byggeri hvor mavefornemmelsen er det imod, er nok et ringe valg for alle parter.

Tag f.eks. vores byggeri, vi købte en grund på tvangsauktion, der var noget vi ikke var opmærksomme på, og ikke anede ved købet, og det måtte advokaten desværre dække.
Til selve byggeriet havde vi en advokat til at gennemlæse kontrakten, her på bankens opfordring, og var der gået noget kontraktmæssigt galt, ville han naturligvis have været behjælpelig med at løse problemet, eller hæfte.
Hans tilføjelser, der ikke blev brug for i praksis, var for os "spildte".

Vi havde så en privat bygningssagkyndig til at følge byggeriet, og var noget gået galt her, havde enten han eller Huscompagniet hæftet.

Forsikring er spild af penge, hvis du ikke får brug for den. Det samme gælder advokatudgifterne. Jeg tror vi "smed" 10-15K væk på advokatkontoen, og de kom så "tilbage" fordi vi løb ind i et uheld.
Advokatudgiften fik vi selvfølgelig ikke igen, men vi fik ikke 150K meromkostningen der ellers ville have været.

Den bygningssagkyndige er i samme bås, han kostede nogle penge, og i bedste fald har byggelederen været nødt til at være lidt mere omhyggelig.
I praksis var det nok spild af penge, det har vores ulykkesforsikring og livsforsikring heldigvis også været i perioden. Det er jeg ikke ked af.

Efter hvad jeg læser i jeres blog, syntes jeg faktisk ikke det lader til Benee har været så urimelige igen.
Der har også været ting i vores byggeri der ikke gik optimalt, men vi kunne tale med Huscompagniet. Noget vandt vi, noget kunne vi se var svært at komme igennem med. Hvis man bare sætter hårdt mod hårdt fra starten, bliver det ringe for alle parter.

En af dem vi måtte droppe, var at vi mener vi burde have haft fuglegitter.
De laver det på husene nu, og jeg mener bestemt at de burde have lavet det hos os. Enten de, eller vores rådgiver burde have nævnt det ikke var med på tegningerne/tilbuddet.

Det ville stå som en K1'er når vi engang skal sælge hytten hvis der kan komme fugle ind.
I praksis løste vi (ind til videre) fugleproblemet ved at sætte et buet net over tagrenderne.
Hvis det virker kostede det 8x60kr, og så er alle glade - Eller glade nok.

Sidst redigeret af gorm : 19th September 2014 kl. 04:10 PM.
Besvar med citat
  #16 (permalink)  
Gammel 24th September 2014, 09:41 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2014
Indlæg: 16
Standard

Hej Gorm

Det er ikke altid de rationelle beslutninger der præger når man bygger et hus. Der er også mange følelser involveret. Når du skriver at man ligger som man har redt, så insinuerer du, at hvis der er noget der går galt, så er det ens egen skyld at man ikke har forberedt sig godt nok. og det kan man jo sagtens argumentere for.

Det er dog de færreste mennesker der har den fulde indsigt til at forhindre at noget går galt i en bygge process, som først og fremmest er baseret på tillid til en byggepartner. Når man tegner og bygger et hus med sin kone, så er det med nogle andre tanker - nemlig ønsket om at fuldføre en drøm, noget smukt. Ikke at slås med grådige mennesker der udnytter netop der hvor man er mest sårbar.

Dette indlæg og vores webside er ment som en advarsel til dem der tror, at når de vælger et firma som Benee Huse, så går alt godt og uproblematisk som Benee jo gerne giver udtryk for i sine salgs argumenter, vision og mission for hans virksomhed. Det passer ikke, det er vildledende og giver falsk tryghed.

Så tag det som en advarsel og brug vores erfaringer som du/i ønsker - Hvis dette giver stof til eftertanke, så er vores mission fuldført.

Sidst redigeret af nybygger2014 : 24th September 2014 kl. 09:43 AM. Årsag: .
Besvar med citat
  #17 (permalink)  
Gammel 24th September 2014, 10:20 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jun 2012
Indlæg: 1,111
Standard

Jeg syntes det er rigtigt godt at folk som jer kommer med debatindlæg.

Man skal jo også huske at dem der bygger er "almindelige mennesker"/forbrugere, og beskyttelsen er her nok i den tynde ende, især når man medtager hvilke konsekvenser det kan have for ens fremtidige økonomi.

Det kan ikke forventes at alle har styr på risici afdækning, forsikringer, og rådgiveransvar.
Vi er klart præget af at være et ingeniørpar, og opstillinger af hvad nu hvis... i det daglige.

På trods af dette endte vi heller ikke uden uventede udgifter, de var dog mindre end for mange.

Det ville egentligt være rigtigt godt hvis der var et formelt krav om at folk der skal bygge skulle have udleveret en side eller to med offentligt udvalgte valgte "har du tænkt på ..." før man fik lov at skrive under på en kontrakt.

Alt for mange går lidt blindt ind i det, og der er som i jo også oplevede mindst 500 ting man skal tage stilling til i et byggeri. Ingen førstegangsbygger kan overskue det hele, og man kommer let til at glemme de vigtigste ting til fordel for små detaljer.
Besvar med citat
  #18 (permalink)  
Gammel 24th September 2014, 10:55 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2009
Indlæg: 3,238
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af nybygger2014 Se indlæg
Hej Gorm

Det er ikke altid de rationelle beslutninger der præger når man bygger et hus. Der er også mange følelser involveret. Når du skriver at man ligger som man har redt, så insinuerer du, at hvis der er noget der går galt, så er det ens egen skyld at man ikke har forberedt sig godt nok. og det kan man jo sagtens argumentere for.

Det er dog de færreste mennesker der har den fulde indsigt til at forhindre at noget går galt i en bygge process, som først og fremmest er baseret på tillid til en byggepartner. Når man tegner og bygger et hus med sin kone, så er det med nogle andre tanker - nemlig ønsket om at fuldføre en drøm, noget smukt. Ikke at slås med grådige mennesker der udnytter netop der hvor man er mest sårbar.

Dette indlæg og vores webside er ment som en advarsel til dem der tror, at når de vælger et firma som Benee Huse, så går alt godt og uproblematisk som Benee jo gerne giver udtryk for i sine salgs argumenter, vision og mission for hans virksomhed. Det passer ikke, det er vildledende og giver falsk tryghed.

Så tag det som en advarsel og brug vores erfaringer som du/i ønsker - Hvis dette giver stof til eftertanke, så er vores mission fuldført.
Hvis du generelt begiver dig ud i millionprojekter med din diller placeret i konens hånd, så risikerer du altså at komme til skade.

Det kan godt være at jeg ikke er så romantisk anlagt som dig, for mine nøgleprioriteter var ikke drømmen, den lagde jeg på hylden og tog realiteten ned da beslutningen var truffet. Jeg brugte rigtig mange timer i selskab med 'Den private bygherrer', min advokat og min byggesagkyndige før jeg kastede over 2 mio. efter en entreprenør. Og jeg betalte først raterne når alle parter var tilfredse.

Jeg synes faktisk det er synd for dig at du har brugt mange flere penge end du havde tænkt dig, men at dømme ud fra dine eksempler så har du virkelig ikke været særlig skarp på processen.
Besvar med citat
  #19 (permalink)  
Gammel 24th September 2014, 11:50 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Jun 2012
Indlæg: 1,111
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af sune1971 Se indlæg
... at dømme ud fra dine eksempler så har du virkelig ikke været særlig skarp på processen.
Det svære her er egentligt, hvad kan man forvente af en "forbruger".

Der står ingen steder man skal have en universitetsuddannelse for at købe et nyt hus. Men som så mange andre steder, hjælper det at have en sådan i bagagen.
Besvar med citat
  #20 (permalink)  
Gammel 24th September 2014, 03:27 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Jul 2014
Indlæg: 16
Standard

Sune1971

Alle kan komme til skade.

Vi har kastet os ud i mange million projekter for at følge drømme, det sådan set en af grundende til vores succes og at vi har råd til den slags. Vi selv handler med ære og en høj forretningsmæssig etik og det fungerer for os -når vi bliver snydt så bliver man også straffet - Men vi giver folk den tillid indtil det modsatte er bevist.

Som sagt før dette er en advarsel om at du kan blive snydt af Benee Huse og hver gang der er nogen der kommenter på denne tråd, så bliver den seo optimeret og endnu flere vil se vores web site, og dermed sandsynligt afholde nogle fra at bygge med Benee. Tak for hjælpen
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Skovbo huse - erfaringer søges joh78 Generelt 11 19th September 2018 07:31 PM
Erfaringer med Benee Huse A/S bennyd Generelt 18 9th September 2014 03:32 PM
Nye huse og afgåede huse for et område/nogle kriterier Dijkstra Ønskelisten 0 30th March 2009 12:08 PM
Dårlige boliglån futte Generelt 1 12th November 2008 10:29 PM
flexlån er dårlige lån peter777 Generelt 5 8th July 2008 02:20 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 05:14 AM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.