Gå tilbage leveret af  Boliga logo    
Boligdebatten.dk   Boligdebatten.dk > Boligdebatten > Generelt
Opret bruger OSS Søgning Dagens indlæg Marker alt som læst


Svar
 
Emne værktøjer Visningsmåde
  #1 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 11:37 AM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2017
Indlæg: 22
Standard Hvem har ret til den udbudte andel? (intern venteliste tvist)

I vores andelsboligforening er der opstået et tvist: en af de store og mere attraktive lejligheder er blevet ledig og 2 parter er interesserede; lad os kalde dem Alfa og Beta.

Første problemstilling:
Ifølge vedtægterne §14 stk. 2a skal andelen først tilbydes "til den, der indstilles af andelshaveren, når overdragelsen sker til en person, med hvem han er beslægtet i lige op- eller nedstigende linie, ved bytning, eller til en person, der i mindst 2 år har haft fælles husstand med andelshaveren."

Spørgsmål: Alfa har familie som bor i ejendommen. De er ikke interesserede i at flytte fra deres nuværende andel. Vil Alfas ene forældre kunne købe den udbyde andel og evt. overdrage denne til Alfa?

Næste problemstilling:

Alfa har været andelshaver i ca. 3 år.

Beta har været andelshaver i ca. 9 år.

Alfa blev indskrevet på den interne venteliste i 2001 idet Alfa er født og opvokset i ejendommen og der har tidligere været præcendens for muligheden for at opskrive børn af andelshavere på ventelisten. Alfa figurerer ikke på den nyeste version af ventelisten (sidst redigeret i Nov. 2016) og er sidst set i en version fra 2013.

Beta har været opskrevet på den interne venteliste siden 2008 eller 2010 (seneste version siger 2010, men ældre versioner siger 2008) men Betas navn figurerer i alle versioner.

På foreningens hjemmeside skrives der ift. opskrivning på ventelister: "Der forefindes en intern og ekstern venteliste i Andelsboligforeningen. Bestyrelsen noter løbende navne på den interne og eksterne liste, der henvender sig med interesse for at købe en andelsbolig i foreningen samt deltage i andelsboligforeningens virke."
Vedtægterne indeholder ingen videre information om ventelisteordningen med undtagelse af de i teksten indsatte §§ om overdragelse af andele.

Ifølge vedtægterne §14 stk. 2b har "andre andelshavere, der er indtegnet på en venteliste hos bestyrelsen, har dernæst fortrinsret [til udbudte lejligheder i foreningen] efter tidspunktet for indtegningen."


Hvem har ret til den udbudte lejlighed - Alfa eller Beta?
Besvar med citat
  #2 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 12:19 PM
pwz pwz er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 1,275
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Zifa Se indlæg
I vores andelsboligforening er der opstået et tvist: en af de store og mere attraktive lejligheder er blevet ledig og 2 parter er interesserede; lad os kalde dem Alfa og Beta.

Første problemstilling:
Ifølge vedtægterne §14 stk. 2a skal andelen først tilbydes "til den, der indstilles af andelshaveren, når overdragelsen sker til en person, med hvem han er beslægtet i lige op- eller nedstigende linie, ved bytning, eller til en person, der i mindst 2 år har haft fælles husstand med andelshaveren."

Spørgsmål: Alfa har familie som bor i ejendommen. De er ikke interesserede i at flytte fra deres nuværende andel. Vil Alfas ene forældre kunne købe den udbyde andel og evt. overdrage denne til Alfa?

Næste problemstilling:

Alfa har været andelshaver i ca. 3 år.

Beta har været andelshaver i ca. 9 år.

Alfa blev indskrevet på den interne venteliste i 2001 idet Alfa er født og opvokset i ejendommen og der har tidligere været præcendens for muligheden for at opskrive børn af andelshavere på ventelisten. Alfa figurerer ikke på den nyeste version af ventelisten (sidst redigeret i Nov. 2016) og er sidst set i en version fra 2013.

Beta har været opskrevet på den interne venteliste siden 2008 eller 2010 (seneste version siger 2010, men ældre versioner siger 2008) men Betas navn figurerer i alle versioner.

På foreningens hjemmeside skrives der ift. opskrivning på ventelister: "Der forefindes en intern og ekstern venteliste i Andelsboligforeningen. Bestyrelsen noter løbende navne på den interne og eksterne liste, der henvender sig med interesse for at købe en andelsbolig i foreningen samt deltage i andelsboligforeningens virke."
Vedtægterne indeholder ingen videre information om ventelisteordningen med undtagelse af de i teksten indsatte §§ om overdragelse af andele.

Ifølge vedtægterne §14 stk. 2b har "andre andelshavere, der er indtegnet på en venteliste hos bestyrelsen, har dernæst fortrinsret [til udbudte lejligheder i foreningen] efter tidspunktet for indtegningen."


Hvem har ret til den udbudte lejlighed - Alfa eller Beta?
Først et opklarende spørgsmål: Bor alfa aktuelt i foreningen? På den ene side står der at forældrene bor der, men ikke at alfa selv bor der (det er dog nævnt at alfa er opvokset i ejendommen). På den anden side står alfa (eller har stået) på den interne venteliste, som jo ofte er for folk der bor i ejendommen.

Alfas familien: Som jeg læser det kan alfas forældre ikke blot købe lejligheden og sælge videre til alfa. Det de måske kunne gøre, afhængigt af hvordan vedtægterne er udformet og om familien evt. selv står på den interne ventelisten, er selv at flytte ind i den nye lejlighed og dernæst sælge deres nuværende lejlighed til alfa. Efter en passende periode herefter kan de så evt. bytte lejlighed med alfa. Men som jeg læser det, har det ikke interesse.

Ventelisterne: det afgørende må være at finde årsagen til at "alfa" røg ud af ventelisten i 2013. Hvis det var pga. alfa meldte sig ud, glemte at svare på en fornyelse, indbetale gebyr (hvis et sådant findes) etc. må alfa være at betragte som udenfor ventelisten. Hvis alfa røg ud blot pga. en administrativ fejl i 2013 må alfa efter min overbevisning stadig være at betragte som værende på ventelisten (med anciennitet fra 2001) og med den placering som ville være gældende hvis den administrative fejl ikke var sket.
Besvar med citat
  #3 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 12:33 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2017
Indlæg: 22
Standard

Tak for svar.

Alfa bor aktuelt i foreningen - først som barn af andelshaver og de seneste 3 år som egen andelshaver. Forældrerne bor stadig i egen andel.

Alfa købte sin andel i omkring 2013. De vides ikke hvorfor Alfa efter 2013 ikke længere står på ventelisterne som er blevet opdateret 3-5 gange siden hen i løbet af de sidste 3 år. Alfa er ikke den eneste som er blevet slettet fra ventelisten fra 2013 - dog er mit indtryk at de andre som er blevet slettet er folk som har forladt foreningen.

Intetsteds er det beskrevet hvorvidt man beholder eller mister anciennitet i forbindelse med overtagelse af andel.

Det lugter af, at Alfa er blevet slettet i forbindelse med overdragelse af andel - men umiddelbart foreligger der ingen beviser af, at dette skulle være tilfældet.

Der har ikke været lignende sager i andelsforeningen og der er ingen konsensus hvorvidt man beholder sin anciennitet ved oprykning eller ej.
Besvar med citat
  #4 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 12:47 PM
pwz pwz er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 1,275
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af Zifa Se indlæg
Tak for svar.

Alfa bor aktuelt i foreningen - først som barn af andelshaver og de seneste 3 år som egen andelshaver. Forældrerne bor stadig i egen andel.

Alfa købte sin andel i omkring 2013. De vides ikke hvorfor Alfa efter 2013 ikke længere står på ventelisterne som er blevet opdateret 3-5 gange siden hen i løbet af de sidste 3 år. Alfa er ikke den eneste som er blevet slettet fra ventelisten fra 2013 - dog er mit indtryk at de andre som er blevet slettet er folk som har forladt foreningen.

Intetsteds er det beskrevet hvorvidt man beholder eller mister anciennitet i forbindelse med overtagelse af andel.

Det lugter af, at Alfa er blevet slettet i forbindelse med overdragelse af andel - men umiddelbart foreligger der ingen beviser af, at dette skulle være tilfældet.

Der har ikke været lignende sager i andelsforeningen og der er ingen konsensus hvorvidt man beholder sin anciennitet ved oprykning eller ej.
Enig, det virker som om Alfa røg ud i forbindelse med købet. Det afgørende er så om Alfa selv havde ansvaret for at melde sig ind på listen igen, eller om det er normal kutyme at man bliver på listen (og her er spørgsmålet så også om kutymen er at man starter forfra på listen eller bevarer sin anciennitet). Jeg går ud fra alfa ikke selv gjorde skridt for at blive på listen i 2013 (i så fald giver det sig selv alfa burde være på listen og spørgsmålet er så højst ancienniteten).

Jeg kan ikke forestille mig andet, end at der må være fortilfælde i foreningen; situationen opstår jo hver gang en person på den interne liste overtager en andel. Så hvis der ikke står noget i vedtægterne, og der ikke er konsensus, kunne det være værd at analysere situationen fra tidligere overtagelser: Blev de overtagende på listen og blev pladsen bevaret? Hvis der tegner sig et klart billede (either way) vil det jo være naturligt at sige at alfa burde være blevet behandlet på denne måde i 2013. Men hvis billedet er broget må bestyrelsen nok bare træffe den beslutning de synes er mest rimelig ud fra omstændighederne.

Jeg ved faktisk ikke hvad der er det normale ift. placering på intern venteliste ved overtagelse... måske andre kan byde ind her.
Besvar med citat
  #5 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 12:52 PM
pwz pwz er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 1,275
Standard

Sidste tilføjelse: I situationen hvor bestyrelsen vil skulle træffe en beslutning (fordi der ikke er konsensus eller klar praksis osv.) vil jeg umiddelbart gætte på det vil være i beta's favør idet beta jo beviseligt stod på listen, og alfa måske havde et vist ansvar for at have gjort opmærksom på sit ønske om fortsat at stå på listen. Men det er et rent gæt
Besvar med citat
  #6 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 01:03 PM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2016
Indlæg: 1,262
Standard

Da fraflytteren ikke har udnyttet sin anvisningsret, skal andelen tilbydes til den første på den interne liste. Beta. Hvis alfa vil gøre gældende, at bestyrelsen har lavet fejl i ventelisten i forhold til regler og kutyme, har alfa bevisbyrden herfor. Løftes den, skal listen rettes.
Besvar med citat
  #7 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 01:09 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2017
Indlæg: 22
Standard

I vedtægterne er der ingen regler for ventelisten. På foreningens hjemmesiden står der at "Bestyrelsen noter løbende navne på den interne og eksterne liste, der henvender sig med interesse (..)"


Jeg læser det, som at man selv skal henvende sig. Intetsteds er det beskrevet om man frafalder ventelisten ved køb (men det er ej heller beskrevet om man bliver stående)

Der er umiddelbart ingen kotume vedr. bevarelse af anciennitet men det er umiddelbart også første gang, en andelshaver rykker fra en lille op i en stor lejlighed og hvor der er uenighed om ancienniteten.

Til min viden er samtlige store lejligheder indtil nu blevet solgt eksternt - hvert fald inden for nyere tid.
Besvar med citat
  #8 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 01:29 PM
pwz pwz er offline
Senior Member
 
Registreringsdato: Jul 2010
Indlæg: 1,275
Standard

Zifa, selv hvis der ingen historik er ang. scenariet med én der flytter fra en lille til en stor lejlighed, så vil jeg mene man må kunne drage parallel til alle tilfælde hvor en person på den interne liste har været i brug (men det er måske det du mener er første gang? Er det en ny forening?). Simpelthen se hvad der normalt sker med listen når folk fra listen køber noget.
Besvar med citat
  #9 (permalink)  
Gammel 18th March 2017, 01:57 PM
Junior Member
 
Registreringsdato: Mar 2017
Indlæg: 22
Standard

Citer:
Oprindeligt indsendt af pwz Se indlæg
Zifa, selv hvis der ingen historik er ang. scenariet med én der flytter fra en lille til en stor lejlighed, så vil jeg mene man må kunne drage parallel til alle tilfælde hvor en person på den interne liste har været i brug (men det er måske det du mener er første gang? Er det en ny forening?). Simpelthen se hvad der normalt sker med listen når folk fra listen køber noget.
Det fremgår ikke af vedtægterne hvornår foreningen er fra men på andelsbeviset står der, at den er fra 70'erne. Så helt ny er den ikke

Der er mange interne lister som alle er daterede forskelligt - alle dokumenter bliver holdt i Dropbox folder og der er en fil som er døbt "officiel venteliste" hvor Alfas navn ikke indgår. I en anden folder ligger godt og vel 7 gamle ventelister hvor Betas navn går igen på samtlige men hvor Alfas navn kun figurerer i ventelisten fra start 2013 hvor Alfa fik overdraget lejlighed i slut 2013.
Derefter figurerer Alfas navn ikke længere og flere andre navne er forsvundet - dog er Alfa den eneste fra ventelisten 2013 som er flyttet internt (fra barndomshjem til egen andel) andre, hvis navne er forsvundet er folk som er flyttet.
Andre, hvis navne stadig står på listen, bor i de samme andele.

Alfa er derfor umiddelbart det første tilfælde af intern flytning i nyere tid (der foreligger umiddelbart ikke en liste ældre en 2013, hvert fald ikke i Dropbox).

Jeg mener personligt at Beta står stærkest. Der tegner sig et mønster af, at ved flytning ryger man fra ventelisten og man skal ifølge hjemmesiden selv sørge for at opnotere sig igen. Alfa var ikke opnoteret da den store lejlighed blev udbudt.

Bestyrelsen mener derimod, at Alfa har retten til lejligheden, idet denne har været opskrevet siden 2001. Men hvis Alfa ikke figurerer på den nuværende venteliste og tegnene tyder på, at man bliver slettet ved fraflytning og/eller overdragelse af andel hvad så?

Jeg nævner igen, at der ingen vedtægter ligger for dette og situationen er temmelig unik.
Besvar med citat
  #10 (permalink)  
Gammel 20th March 2017, 09:42 AM
Senior Member
 
Registreringsdato: Nov 2010
Indlæg: 116
Standard

Ofte har ABF'er en paragraf i vedtægterne der siger noget i retning af at man skal bebo den lejlighed der hører til ens andel. Derfor mener jeg ikke man skal tillade at forældre køber en andel for at sælge videre - de har jo åbenlyst ikke til hensigt at bebo lejligheden, men køber kun med videresalg for øje.

Skulle man tillade den nævnte manøvre, skal man efter min mening opdatere vedtægterne så "udvidet familieoverdragelse" tillades. Ellers er det bare ekstra bureaukrati.

Man kan forestille sig hvor langt ud i ens familietræ man kan komme med gentagne zig-zag manøvrer af denne art. A sælger til sin mor, som sælger videre til sin mor, som sælger til en anden datter, som sælger til sin datter som sælger til sin far osv. osv.
Besvar med citat
Svar


Emne værktøjer
Visningsmåde

Regler for indlæg
Du kan ikke starte nye emner
Du kan ikke svare på indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer
Du kan ikke rette dine indlæg

vB code er aktiv
Smilies er aktiv
[IMG] kode er aktiv
HTML kode er ikke aktiv
Trackbacks are aktiv
Pingbacks are aktiv
Refbacks are ikke aktiv

Lignende emner
Emne Startet af Forum Svar Nyeste indlæg
Rod på intern venteliste - hvad tænker I? Lullubel86 Generelt 13 2nd May 2016 02:55 PM
Erfaring med KAB intern venteliste nicolehenriksen Generelt lejeboliger 1 2nd May 2016 01:21 PM
Tvist om definition på m3 jord LAV79 Generelt 4 25th November 2013 09:15 AM
Tvist om BBR-m2 i andel huspålandet Generelt 28 5th March 2011 07:28 PM
Hvem bør jeg sælge min andel til? hyttmann Generelt 47 16th May 2008 03:28 PMAl tidssætning er GMT +1. Klokken er nu 01:13 PM.Powered by: vBulletin Version 3.6.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.